Polski fundusz OTB Ventures dołączył do sieci Draper Venture Network, której przewodniczy Tim Draper, inwestor Skype

polski fundusz otb ventures dolaczyl do sieci draper venture network ktorej przewodniczy tim draper inwestor skype
Udostępnij:
Największy fundusz VC w Polsce OTB Ventures (OTB) dołączył do Draper Venture Network (DVN), globalnej sieci funduszy venture capital z łącznymi aktywami w wysokości 1,6 mld dolarów. Dzięki temu spółki OTB zyskają dostęp do ekosystemu inwestycyjnego między innymi z Doliny Krzemowej.

OTB Ventures dwa tygodnie temu poinformował, że zebrał 100 mln dolarów na inwestycje. Tym samym fundusz stał się największym polskim funduszem i jednym z największych w Europie Środkowo-Wschodniej. Został założony przez Marcina Hejkę, Adama Niewińskiego oraz Grzegorza Jankilevitscha. Skupia się na 5 obszarach: oprogramowaniu dla przedsiębiorstw, AI/Machine Learning, robotyce/IoT, cyberbezpieczeństwie i fintechu, przeznaczając na inwestycję w jedną spółkę do 15 mln dolarów.

Teraz OTB poinformował, że dołączył do sieci funduszy DVN, którym przewodzi Tim Draper, który ma na swoim koncie inwestycje między innymi w Hotmail, Skype, Teslę, SpaceX czy Twittera. Jest to sieć niezależnych firm VC, łącząca najlepszych przedsiębiorców i inwestorów z całego świata. Dzięki tej współpracy spółki, które znajdują się w portfelu OTB otrzymają dostęp do globalnej sieci relacji korporacyjnych.

DVN powstało w 1990 roku i od tego czasu członkowie sieci wsparli finansowo ponad 1100 firm przeprowadzili ponad 200 exitów, w tym Skype, Baidu czy Twitch. Na rynku europejskim DVN współpracuje tylko z kilkoma wybranymi podmiotami. DVN działa również w Azji, obu Amerykach i na Bliskim Wschodzie, dysponując kapitałem na poziomie 1,6 mld USD.

fot. Piotr Waniorek

– Zaproszenie do Draper Network to wyjątkowy przywilej. Ta współpraca zapewni naszym obecnym i przyszłym spółkom portfelowym możliwość korzystania z olbrzymiego doświadczenia topowych VC. Współpraca z DVN i dzielenie się najlepszymi praktykami z innymi funduszami-członkami jest potwierdzeniem naszego zaangażowania w inwestowanie oraz rozwój innowacyjnych firm technologicznych w Europie Środkowej i Wschodniej – powiedział w przesłanym komunikacie Adam Niewiński, partner zarządzający i współzałożyciel OTB Ventures.

Natomiast Marcin Hejka, partner zarządzający i współzałożyciel OTB Ventures, dodał, że fundusz z determinacją dąży do tego, żeby jego spółki portfelowe rozwijały się i odnosiły sukcesy międzynarodowe. Dołączenie do sieci Drapera zapewni im jeszcze większy dostęp do wiedzy eksperckiej i otworzy drzwi do rzeszy aktywnych inwestorów. Spółki OTB trafią teraz na radar kilku tysięcy korporacji.

Współpracując z OTB, angażujemy się w innowacyjne firmy założone przez przedsiębiorców z Europy Środkowej i Wschodniej, których rozwiązania technologiczne są z powodzeniem wdrażane na całym świecie. Jesteśmy przekonani, że strategia OTB wychodzi naprzeciw potrzebom dojrzewającego rynku CEE i cieszymy się na myśl o współpracy z zespołem funduszu i jego spółkami portfelowymi w celu budowania ich pozycji rynkowej. Cieszymy się, że możemy być częścią drogi OTB i wesprzeć ich inwestycje, zapewniając ich spółkom portfelowym dostęp do globalnej wiedzy i kontaktów. Tym bardziej, że właśnie nadchodzi złota era w tym regionie – podkreślił Tim Draper, jeden z wiodących amerykańskich inwestorów typu venture capital, założyciel DFJ i Draper Associates oraz DVN. Draper mówił to podczas spotkania w siedzibie OTB w Warszawie z liderami branży i przedsiębiorcami z regionu.

Do końca 2022 r. OTB chce zainwestować łącznie w nawet 16 podmiotów, w portfelu ma już 8 spółek. To SpaceKnow, Cosmose, Minit, BabbleLabs, Segron, Silent Eight, FintechOS oraz ICEYE. Przy rundach inwestycyjnych OTB ma za partnerów takich tuzów CVC jak m.in. Intel Capital, Dell Technologies Capital czy Samsung Next. OTB koinwestuje również z czołowymi międzynarodowymi funduszami VC takimi jak m.in. DNX, Draper Associates, Wavemaker Partners czy True Ventures.