Polski fundusz OTB Ventures dołączył do sieci Draper Venture Network, której przewodniczy Tim Draper, inwestor Skype

Dodane: 05.03.2020

Marta Wujek

Udostępnij:

Największy fundusz VC w Polsce OTB Ventures (OTB) dołączył do Draper Venture Network (DVN), globalnej sieci funduszy venture capital z łącznymi aktywami w wysokości 1,6 mld dolarów. Dzięki temu spółki OTB zyskają dostęp do ekosystemu inwestycyjnego między innymi z Doliny Krzemowej.
OTB Ventures dwa tygodnie temu poinformował, że zebrał 100 mln dolarów na inwestycje. Tym samym fundusz stał się największym polskim funduszem i jednym z największych w Europie Środkowo-Wschodniej. Został założony przez Marcina Hejkę, Adama Niewińskiego oraz Grzegorza Jankilevitscha. Skupia się na 5 obszarach: oprogramowaniu dla przedsiębiorstw, AI/Machine Learning, robotyce/IoT, cyberbezpieczeństwie i fintechu, przeznaczając na inwestycję w jedną spółkę do 15 mln dolarów.

Teraz OTB poinformował, że dołączył do sieci funduszy DVN, którym przewodzi Tim Draper, który ma na swoim koncie inwestycje między innymi w Hotmail, Skype, Teslę, SpaceX czy Twittera. Jest to sieć niezależnych firm VC, łącząca najlepszych przedsiębiorców i inwestorów z całego świata. Dzięki tej współpracy spółki, które znajdują się w portfelu OTB otrzymają dostęp do globalnej sieci relacji korporacyjnych.

DVN powstało w 1990 roku i od tego czasu członkowie sieci wsparli finansowo ponad 1100 firm przeprowadzili ponad 200 exitów, w tym Skype, Baidu czy Twitch. Na rynku europejskim DVN współpracuje tylko z kilkoma wybranymi podmiotami. DVN działa również w Azji, obu Amerykach i na Bliskim Wschodzie, dysponując kapitałem na poziomie 1,6 mld USD.

fot. Piotr Waniorek

– Zaproszenie do Draper Network to wyjątkowy przywilej. Ta współpraca zapewni naszym obecnym i przyszłym spółkom portfelowym możliwość korzystania z olbrzymiego doświadczenia topowych VC. Współpraca z DVN i dzielenie się najlepszymi praktykami z innymi funduszami-członkami jest potwierdzeniem naszego zaangażowania w inwestowanie oraz rozwój innowacyjnych firm technologicznych w Europie Środkowej i Wschodniej – powiedział w przesłanym komunikacie Adam Niewiński, partner zarządzający i współzałożyciel OTB Ventures.

Natomiast Marcin Hejka, partner zarządzający i współzałożyciel OTB Ventures, dodał, że fundusz z determinacją dąży do tego, żeby jego spółki portfelowe rozwijały się i odnosiły sukcesy międzynarodowe. Dołączenie do sieci Drapera zapewni im jeszcze większy dostęp do wiedzy eksperckiej i otworzy drzwi do rzeszy aktywnych inwestorów. Spółki OTB trafią teraz na radar kilku tysięcy korporacji.

Współpracując z OTB, angażujemy się w innowacyjne firmy założone przez przedsiębiorców z Europy Środkowej i Wschodniej, których rozwiązania technologiczne są z powodzeniem wdrażane na całym świecie. Jesteśmy przekonani, że strategia OTB wychodzi naprzeciw potrzebom dojrzewającego rynku CEE i cieszymy się na myśl o współpracy z zespołem funduszu i jego spółkami portfelowymi w celu budowania ich pozycji rynkowej. Cieszymy się, że możemy być częścią drogi OTB i wesprzeć ich inwestycje, zapewniając ich spółkom portfelowym dostęp do globalnej wiedzy i kontaktów. Tym bardziej, że właśnie nadchodzi złota era w tym regionie – podkreślił Tim Draper, jeden z wiodących amerykańskich inwestorów typu venture capital, założyciel DFJ i Draper Associates oraz DVN. Draper mówił to podczas spotkania w siedzibie OTB w Warszawie z liderami branży i przedsiębiorcami z regionu.

Do końca 2022 r. OTB chce zainwestować łącznie w nawet 16 podmiotów, w portfelu ma już 8 spółek. To SpaceKnow, Cosmose, Minit, BabbleLabs, Segron, Silent Eight, FintechOS oraz ICEYE. Przy rundach inwestycyjnych OTB ma za partnerów takich tuzów CVC jak m.in. Intel Capital, Dell Technologies Capital czy Samsung Next. OTB koinwestuje również z czołowymi międzynarodowymi funduszami VC takimi jak m.in. DNX, Draper Associates, Wavemaker Partners czy True Ventures.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem