Polski Fundusz Rozwoju zainwestuje 2,8 mld złotych w startupy. Uruchamia platformę pięciu funduszy venture capital

Dodane: 28.03.2017

Adam Sawicki

Udostępnij:

Wszystkie pięć funduszy ma rozpocząć działalność inwestycyjną przed końcem trzeciego kwartału tego roku. Wesprą startupy na każdym etapie rozwoju. Pomogą im wystartować i ruszyć z międzynarodową ekspansją.

Na zdjęciu: Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju | fot. materiały prasowe

Europejskie centrum innowacji

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys powiedział w rozmowie z PAP, że uruchomiona właśnie platforma pięciu funduszy venture capital ma sprawić, że nasz region stanie się centrum nowych technologii oraz dobrym miejscem dla rozwoju startupów i budowania silnej, innowacyjnej gospodarki. Jego zdaniem, dzięki tej inicjatywie wzrośnie blisko trzykrotnie skala polskiego rynku finansowania innowacji.

Dodał, że osiągnięcie tych celów zajęło Izraelowi i Berlinowi mniej więcej 5-10 lat. Wygląda na to, że z nami ma być podobnie. Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju zakłada, że uda się nam powtórzyć te doświadczenia i w efekcie Europa Centralna stanie się wcześniej wspomnianym europejskim centrum innowacji.

Kapitał na ekspansję

PAP pisze, że platforma pięciu funduszy venture capital ma służyć finansowaniu startupów na każdym etapie ich rozwoju; zaczynając od uruchomienia projektu, a kończąc na jego ekspansji. Pierwszym ma być PFR Starter i zostanie uruchomiony w ciagu dwóch tygodni. Jego wartość wyniesie 700 milionów złotych i będzie dedykowany startupom na wczesnym etapie rozwoju, którym pomoże urosnąć i rozwijać się międzynarodowo.

Wśród pozostałych czterech funduszy znajdują się Otwarte Innowacje, BRIdge CVC, Biznest i KOFFI. Według Pawła Borysa wesprą one transfer technologii, rynek aniołów biznesu i firmy, które juz działają globalnie albo się do tego przymierzają, ale potrzebują kapitału na zwiększenie skali międzynarodowej działalności.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem