Polski SensDx pracuje nad testem do wykrywania koronawirusa

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Polski SensDx pracuje nad testem do wykrywania koronawirusa

Udostępnij:

Działający w Gdańsku i Wrocławiu SensDx pracuje nad testem diagnostycznym w kierunku SARS-CoV-2. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, test będzie gotowy do walidacji na przełomie kwietnia i maja.

Już udało się wyselekcjonować białka charakterystyczne dla wirusa CoV-2. Teraz trzeba znaleźć cząsteczki, które będą reagować tylko z wyselekcjonowanymi białkami.

Ultraszybkie narzędzie będzie można wykorzystywać np.na lotnisku czy na granicy. Pozwoliłoby to na identyfikację pacjentów „zero”, zanim zakażą następne osoby.

SensDx zajmuje się  technologią precyzyjnych i prostych w obsłudze testów do szybkiej diagnostyki patogenów chorobotwórczych. Swoje badania prowadzi m.in. we Wrocławskim Centrum Badań EIT+. Rozwiązanie polega na połączeniu prostego w obsłudze urządzenia, w którym umieszczone są testy wraz z bezpłatną aplikacją na urządzenia mobilne do łatwego odczytywania wyników w dowolnym miejscu i czasie.

Inne projekty

W zeszłym roku SensDx opracował testy do szybkiej diagnostyki patogenów chorobotwórczych. Dzięki temu rozwiązaniu już w 3 minuty będzie można zmierzyć i określić wiele patogenów naraz, np.:  wykryć markery onkologiczne, fragmenty DNA i RNA pod kątem określonych genów lub mutacji, czy wczesne oznaki powiększania się tętniaka aorty brzusznej.

Drugim projektem startupu jest system #GrypAlert, który jako pierwszy prognozuje wystąpienie grypowych i grypopodobnych ognisk epidemiologicznych z dwutygodniowym wyprzedzeniem.

Wcześniejsze sukcesy

W 2017 r. SensDx zakwalifikował się do trzeciego, finałowego etapu prestiżowego konkursu Innostars, którego inicjatorem jest EIT HEALTH – wspólnota wiedzy i innowacji (KIC), ustanowiona w 2008 r. przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT). Instytucja jest niezależnym organem Unii Europejskiej, tworzonym przez konsorcjum międzynarodowych partnerów. Ze złożonych prawie 100 projektów od pochodzących z Włoch, Portugalii, Grecji, Węgier i Polski firm, do ścisłego finału przeszło jedynie kilka, w tym SensDx.

Ostatecznie startup wygrał ten konkurs.

W połowie listopada tego samego roku, podczas Asia Pacific MedTech Forum, jednego z największych i najważniejszych wydarzeń dla sektora MedTech w Azji, odbyła się premiera pierwszego z produktów diagnostycznych SensDx –  testu diagnostycznego do identyfikacji zakażeń górnych dróg oddechowych.

Fot.mat.pras. SensDx