Polski start-up Bohr Technology wśród globalnych liderów technologii kwantowych

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Podczas międzynarodowej konferencji Quantum for Business, Microsoft ogłosił partnerstwo z Bohr Technology, polskim startupem tworzącym rozwiązania z dziedziny technologii kwantowych.

Spółka znalazła się w elitarnym gronie 14 firm, uznanych za najbardziej obiecujące dla rozwoju światowego rynku oprogramowania kwantowego.

Pomysłodawcami i założycielami Bohr Technology są Witold Kowalczyk oraz dr. Przemysław Chojecki. Spółka specjalizuje się w wykorzystaniu technologii kwantowych przy opracowaniu algorytmów uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji. Tworzy ona również oprogramowanie do rozwiązywania złożonych problemów optymalizacyjnych występujących w rozmaitych sektorach gospodarki – transporcie, przemyśle, motoryzacji, ochronie zdrowia, energetyce oraz w branży finansowo-ubezpieczeniowej. Firma zrzesza grupę czołowych programistów kwantowych i specjalistów z zakresu AI i Machine Learning.

– Współpraca z Microsoft to dla nas ogromne wyróżnienie i przede wszystkim szansa na wspólny rozwój technologii kwantowych, w celu dostarczenia wartości klientom – mówi Witold Kowalczyk, CEO Bohr Technology.

W ramach partnerstwa, przedstawiciele polskiego startupu zyskają możliwość bezpośrednich konsultacji ze światowej klasy naukowcami i inżynierami Microsoft Research zajmującymi się rozwojem komputerów kwantowych. Wspólnie z Microsoft oraz czołowymi organizacjami z całego świata, Bohr Technology będzie miał możliwość współtworzenia globalnego rynku w obecnie najbardziej „gorącym” obszarze technologicznym. Spółka uzyska także większy dostęp do zaawansowanego oprogramowania kwantowego Microsoft, narzędzi i bibliotek, takich jak Quantum Development Kit (QDK).

– Po raz kolejny udało nam się udowodnić, że Polska należy do liderów w zakresie kreowania światowej myśli technologicznej. Przedstawiciele Bohr Technology nie odbiegają kompetencjami i pomysłami od swoich kolegów z całego świata. Cieszę się, że wśród światowej elity partnerów tworzących nową ekonomię kwantową znalazła się polska spółka – mówi Mark Loughran, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft.

Technologie kwantowe są powszechnie uważane za początek nowej ery przetwarzania danych ze względu na wielokrotnie szybsze wykonywanie skomplikowanych obliczeń. W niedalekiej przyszłości zastąpią one tradycyjne komputery i superkomputery. Będą w stanie rozwiązywać problemy, na które klasyczne technologie nie są dziś w stanie znaleźć odpowiedzi. Dzięki technologiom kwantowym rozwiną się m.in. takie dziedziny jak modelowanie skomplikowanych reakcji chemicznych, medycyna czy kryptografia.

– Dysponująca tak rewolucyjnymi rozwiązaniami technologicznymi firma musi oprzeć model rozwoju biznesu na intensywnej ekspansji zagranicznej. To wielka satysfakcja, asystować Bohr Technology w ekspresowej drodze po światowych rynkach. Tym bardziej, że sukcesy tego start-upu sprzyjają budowie wizerunku innowacyjnej Polski na świecie – przekonuje Tomasz Pisula, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która wspiera Bohr Technology w ekspansji zagranicznej do Ameryki Północnej, Singapuru, Izraela, Chin czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Latem Bohr Technology uczestniczył w programie akceleracyjnym prowadzonym przez Creative Destruction Lab w Toronto. Równocześnie przy wsparciu PAIH firma nawiązała relacje z potencjalnymi klientami i inwestorami w Kanadzie. W efekcie tych działań, prowadzona przez Witolda Kowalczyka firma założyła swoje przedstawicielstwo w Toronto – mieście uznawanym za światową stolicę technologii kwantowych.  – Nawiązaliśmy relacje z kluczowymi producentami komputerów kwantowych: D-Wave, Rigetti, czy Xanadu, z ostatnim planujemy wspólną publikacje i działania badawczo – rozwojowe – ujawnia Kowalczyk.

– Zawsze miło jest obserwować, jak kolejne polskie firmy dołączają do grona światowych liderów innowacji, zwłaszcza w tak kluczowym obszarze, jakim jest technologia kwantowa. Dzisiejsze porozumienie świadczy o tym, że potencjał leżący w rodzimych firmach jest szeroko doceniany na świecie, co bardzo nas cieszy – komentuje Justyna Orłowska, Dyrektor Programu GovTech Polska.

Współpraca partnerska między obiema firmami stanowi ważny krok na drodze realizacji misji Microsoft, która przewiduje dostarczenie komputera kwantowego, podejmującego najtrudniejsze wyzwania stawiane przez społeczeństwo. Uczestnictwo w programie obejmuje dodatkowo członkostwo w Microsoft dla Startupów, ekskluzywnym programie, który zapewnia startupom dostęp do technologii Microsoft, w tym bezpłatny dostęp do mocy obliczeniowej i rozwiązań chmury Azure, oraz zasobów ułatwiających stworzenie oferty rynkowej. (Microsoft/PAIH)

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem