Polski start-up Bohr Technology wśród globalnych liderów technologii kwantowych

Dodane: 18.12.2018

Informacja prasowa

Udostępnij:

Podczas międzynarodowej konferencji Quantum for Business, Microsoft ogłosił partnerstwo z Bohr Technology, polskim startupem tworzącym rozwiązania z dziedziny technologii kwantowych.

Spółka znalazła się w elitarnym gronie 14 firm, uznanych za najbardziej obiecujące dla rozwoju światowego rynku oprogramowania kwantowego.

Pomysłodawcami i założycielami Bohr Technology są Witold Kowalczyk oraz dr. Przemysław Chojecki. Spółka specjalizuje się w wykorzystaniu technologii kwantowych przy opracowaniu algorytmów uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji. Tworzy ona również oprogramowanie do rozwiązywania złożonych problemów optymalizacyjnych występujących w rozmaitych sektorach gospodarki – transporcie, przemyśle, motoryzacji, ochronie zdrowia, energetyce oraz w branży finansowo-ubezpieczeniowej. Firma zrzesza grupę czołowych programistów kwantowych i specjalistów z zakresu AI i Machine Learning.

– Współpraca z Microsoft to dla nas ogromne wyróżnienie i przede wszystkim szansa na wspólny rozwój technologii kwantowych, w celu dostarczenia wartości klientom – mówi Witold Kowalczyk, CEO Bohr Technology.

W ramach partnerstwa, przedstawiciele polskiego startupu zyskają możliwość bezpośrednich konsultacji ze światowej klasy naukowcami i inżynierami Microsoft Research zajmującymi się rozwojem komputerów kwantowych. Wspólnie z Microsoft oraz czołowymi organizacjami z całego świata, Bohr Technology będzie miał możliwość współtworzenia globalnego rynku w obecnie najbardziej „gorącym” obszarze technologicznym. Spółka uzyska także większy dostęp do zaawansowanego oprogramowania kwantowego Microsoft, narzędzi i bibliotek, takich jak Quantum Development Kit (QDK).

– Po raz kolejny udało nam się udowodnić, że Polska należy do liderów w zakresie kreowania światowej myśli technologicznej. Przedstawiciele Bohr Technology nie odbiegają kompetencjami i pomysłami od swoich kolegów z całego świata. Cieszę się, że wśród światowej elity partnerów tworzących nową ekonomię kwantową znalazła się polska spółka – mówi Mark Loughran, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft.

Technologie kwantowe są powszechnie uważane za początek nowej ery przetwarzania danych ze względu na wielokrotnie szybsze wykonywanie skomplikowanych obliczeń. W niedalekiej przyszłości zastąpią one tradycyjne komputery i superkomputery. Będą w stanie rozwiązywać problemy, na które klasyczne technologie nie są dziś w stanie znaleźć odpowiedzi. Dzięki technologiom kwantowym rozwiną się m.in. takie dziedziny jak modelowanie skomplikowanych reakcji chemicznych, medycyna czy kryptografia.

– Dysponująca tak rewolucyjnymi rozwiązaniami technologicznymi firma musi oprzeć model rozwoju biznesu na intensywnej ekspansji zagranicznej. To wielka satysfakcja, asystować Bohr Technology w ekspresowej drodze po światowych rynkach. Tym bardziej, że sukcesy tego start-upu sprzyjają budowie wizerunku innowacyjnej Polski na świecie – przekonuje Tomasz Pisula, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która wspiera Bohr Technology w ekspansji zagranicznej do Ameryki Północnej, Singapuru, Izraela, Chin czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Latem Bohr Technology uczestniczył w programie akceleracyjnym prowadzonym przez Creative Destruction Lab w Toronto. Równocześnie przy wsparciu PAIH firma nawiązała relacje z potencjalnymi klientami i inwestorami w Kanadzie. W efekcie tych działań, prowadzona przez Witolda Kowalczyka firma założyła swoje przedstawicielstwo w Toronto – mieście uznawanym za światową stolicę technologii kwantowych.  – Nawiązaliśmy relacje z kluczowymi producentami komputerów kwantowych: D-Wave, Rigetti, czy Xanadu, z ostatnim planujemy wspólną publikacje i działania badawczo – rozwojowe – ujawnia Kowalczyk.

– Zawsze miło jest obserwować, jak kolejne polskie firmy dołączają do grona światowych liderów innowacji, zwłaszcza w tak kluczowym obszarze, jakim jest technologia kwantowa. Dzisiejsze porozumienie świadczy o tym, że potencjał leżący w rodzimych firmach jest szeroko doceniany na świecie, co bardzo nas cieszy – komentuje Justyna Orłowska, Dyrektor Programu GovTech Polska.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem