Polski startup Billon tworzy unijne standardy blockchain

Dodane: 11.04.2019

Marta Wujek

Udostępnij:

Billon został jednym z członków-założycieli Międzynarodowego Stowarzyszenia Zaufanych Zastosowań Blockchain (INATBA). Celem organizacji jest stworzenie standardów technologii blockchain i rozproszonego rejestru (DLT) dla umożliwienia jej masowego użycia w UE i na świecie. Billon jest jedyną organizacją z Polski, która współtworzy organizację.

Billon uczestniczył w Brukseli w spotkaniu założycielskim Międzynarodowego Stowarzyszenia Zaufanych Zastosowań Blockchain (International Association of Trusted Blockchain Applications – INATBA). Organizacja, powołana pod patronatem Komisji Europejskiej, ma na celu stworzenie standardów zarządzania i regulacji technologii blockchain i rozproszonego rejestru (DLT) dla ułatwienia jej wdrożenia na masową skalę w Unii Europejskiej oraz poza jej granicami.

Członkami-założycielami INATBA jest 105 organizacji. Wśród nich znajdują się twórcy jednych z najbardziej znanych protokołów blockchain: IOTA, Lisk, czy Ripple oraz wielkie firmy eksperymentujące z tą technologią jak IBM, Accenture, czy L’Oreal. Billon jest jedyną firmą z Polski, która znalazła się w tym zestawieniu.

– Jestem bardzo dumny, że Billon będzie brać udział w pracach INATBA jako jedyna organizacja z Polski. Liczę na współpracę z innymi organizacjami o zbliżonym profilu, które tworzą rozwiązania blockchain przeznaczone dla regulowanego świata. Priorytetem w naszych działaniach jest zdefiniowanie wymogów regulacyjnych  szczególnie w dziedzinie pieniądza cyfrowego i tożsamości opartej na blockchainie – powiedział Robert Kałuża, współzałożyciel i COO Billona, który reprezentował firmę na uroczystości.

W ceremonii podpisania umowy w siedzibie Komisji Europejskiej uczestniczyła komisarz ds. cyfrowej gospodarki i społeczeństwa Mariya Gabriel oraz dyrektor Dyrekcji Generalnej KE  ds. Sieci Komunikacyjnych, Treści i Technologii, Roberto Viola. Następnie podpisy członków-założycieli INATBA zostały zapisane i uwiecznione na kilku blockchainach, co formalnie powołało organizację do życia.

Misją INATBA jest promowanie otwartego, przejrzystego i inkluzywnego globalnego modelu zarządzania technologią blockchain i rozproszonego rejestru. Organizacja ma opracować wytyczne i specyfikacje mające przyspieszyć rozwój i wdrożenia blockchaina i DLT w określonych sektorach rynku: usługach finansowych, opiece zdrowotnej, łańcuchu dostaw, czy energetyce. INATBA ma zadbać o interesy wszystkich instytucji zaangażowanych w tę technologię: przemysłu, startupów oraz małych i średnich przedsiębiorstw, organizacji społeczeństwa obywatelskiego, rządów i organizacji międzynarodowych.

Inicjatorami INATBA były organizacje uczestniczące w okrągłym stole Blockchain Industry RoundTable: grupie, która pod nadzorem Komisji Europejskiej pracowała nad określeniem właściwych warunków rozwoju dla technologii blockchain. Inicjatywa ma również silne wsparcie ze strony wiodących organizacji międzynarodowych. Do rady doradczej INATBA dołączyły Komisja Europejska, Bank Światowy, OECD, Światowy Program Żywnościowy ONZ, UNFCCC, UNICEF i Europejski Bank Inwestycyjny. Rada jest otwarta na wszystkie państwa członkowskie UE oraz Europejskie Partnerstwo Blockchain.