Polski startup stworzył aplikację Mindy, która wesprze walkę ze stresem i pomoże zwiększyć produktywność

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

Polski startup stworzył aplikację Mindy, która wesprze walkę ze stresem i pomoże zwiększyć produktywność

Udostępnij:

Dwie najpopularniejsze na świecie- Headspace i Calm zostały do tej pory pobrane ponad 170 milionów razy. W Polsce pojawiła się właśnie nowa aplikacja – Mindy, służąca wzmacnianiu kondycji mentalnej i trenowania umysłu w celu osiągnięcia jego pełnego potencjału.

Globalny rynek wellness wart jest już 1,5 tryliona dolarów 1 . Mocno rośnie w siłę trend mental-fitness – aplikacje pomagające zredukować stres, lepiej spać i osiągnąć spokój umysłu zdobywają coraz więcej użytkowników. W Polsce pojawiła się właśnie nowa aplikacja – Mindy, w której znajdą się polskojęzyczne treści, solidna dawka wiedzy. Mindy to też certyfikowani nauczyciele, dwa modele subskrypcji i elementy gamifikacji. Co jeszcze skrywa w sobie aplikacja polskiego startupu?

Od kilku lat w zachodnich krajach obserwujemy fascynację medytacją traktowaną jako remedium na stres i niepokój w niepewnym, dynamicznie zmieniającym się świecie. W Stanach Zjednoczonych już ponad 14% dorosłych przynajmniej raz próbowało medytacji, co daje niemal 36 milionów osób 3 . Szacuje się, że obecnie na świecie medytuje od 200 do 500 mln ludzi, od 2012 roku liczba ta urosła trzykrotnie 4 . W dążeniu do równowagi emocjonalnej i spokoju wspiera nas technologia – aplikacje do medytacji przeżywają w ostatnich latach istny boom. Globalny rynek aplikacji mindfulness został wyceniony na 270,39 mln USD w 2019 roku i oczekuje się, że osiągnie 4 206,12 mln USD do 2027 roku, rosnąc średniorocznie w tempie 41,01% 5 . Również w Polsce zainteresowanie treściami cyfrowymi o tej tematyce wzrasta.

Medytacja i nie tylko – po polsku

W 2020 roku globalne wydatki na aplikacje z segmentu Health&Wellness wzrosły niemal o połowę w stosunku do roku 2019, a pobrania aż o ponad 100% 6 . Popyt na tego typu usługi jest duży, ale aby zdobyć uznanie użytkowników nie wystarczy pomysł, a przede wszystkim jakościowe treści. Dla wielu praktykujących osób problemem jest znalezienie wartościowych aplikacji, które oferowałyby nagrania w języku polskim. Większość tych dostępnych na rynku nie jest przychylna polskiemu użytkownikowi. W Mindy wszystkie treści przygotowane są przez rodzimych, certyfikowanych nauczycieli mindfulness, twórców i ekspertów. m.in. Martynę Papciak – trenerkę Search Inside Yourself – programu rozwoju inteligencji emocjonalnej opartego na Mindfulness, stworzonego w Google czy Piotra Panasiuka – certyfikowanego trenera Uważności i prowadzącego w Mindfulness Association Polska. W każdym wypadku jest możliwość wybrania lektora – damskiego lub męskiego oraz długości nagrania w zależności od tego ile mamy czasu. Według wstępnych badań twórców aplikacji duże znaczenie ma bowiem dla użytkowników głos osoby prowadzącej praktykę. Mindy to nie tylko praktyki medytacyjne i kursy mindfulness, to także bogata baza muzyki, ćwiczeń i nagrań relaksacyjnych oraz mini-podcastów z wiedzą z zakresu psychologii, neurobiologii i zdrowia. Polski startup to już nie tylko dostawca aplikacji, ale także firma produkująca treści, we współpracy z polskimi twórcami muzyki i lektorami, w wielu różnych studiach, w kilku miejscach w Polsce i na świecie.

Sport i medytacja od kilku już lat pomagają mi w codziennym życiu opanowanym przez ogromny stres związany z prowadzeniem firmy. Wyobrażam sobie, że za kilkanaście lat medytacja będzie dla ludzi tak naturalnym nawykiem jak mycie zębów. W aplikacji stawiamy na sprawdzone, naukowe podejście do mindfulness i metod budowania nawyku. W ten sposób realizujemy misję firm Activy i Mindy – pomagać ludziom prowadzić zdrowsze i szczęśliwsze życie – mówi Igor Pielas, CEO Activy&Mindy.

Umysłowa gamifikacja – czyli czym Mindy różni się od innych aplikacji?

Wyróżnikiem Mindy są elementy gamifikujące pomagające budować trwały nawyk. Wiele osób próbujących medytacji przyznaje bowiem, że problemem jest dla nich brak konsekwencji i systematyczności. A to kluczowy warunek skuteczności tej metody. Bardziej efektywne jest praktykowanie częściej a krócej, nawet 10 minut dziennie, niż rzadziej a dłużej. Według badania “Medytacja a neuroplastyczność” już po 40 dniach regularnego praktykowania zachodzą zmiany w strukturze mózgu widoczne podczas funkcjonalnego rezonansu magnetycznego 7 . Aby efektywnie kształtować nawyk w Mindy użytkownicy mogą brać udział w wyzwaniach czasowych i motywować się nawzajem zapraszając do nich znajomych (podobnie jak w Activy, która odniosła już sukces dzięki angażującym wyzwaniom sportowym).

Jak zwiększyć potencjał swojego umysłu?

Naukowo udowodniono, że medytacja i ćwiczenia mindfulness potrafią zdziałać wiele dobrego dla naszej kondycji mentalnej. Pozwalają osiągać głębsze skupienie i koncentrację, większą produktywność umysłu, a co za tym idzie lepsze wyniki w pracy czy szkole. Aż 60% badanych, jako główną motywację do medytacji wskazuje lepszą energię, a połowa z nich poprawę pamięci i skupienia 8 . Jej zalety odkryło już wielu ludzi sukcesu czy sportowców. Na przykład Steve Jobs – znany biznesmen był ogromnym entuzjastą medytacji, która jego zdaniem wpływa na większą jasność umysłu i poprawę kreatywności. Zwolenniczką treningu umysłu poprzez aplikacje medytacyjne jest także polska tenisistka Iga Świątek 9 . Dla wielu osób medytacja to także metoda redukcji stresu i niepokoju, szczególnie w niepewnym, dotkniętym pandemią świecie. Widać wyraźnie trend, wskazujący na to, że Polacy poszukują metod na uspokojenie i walkę ze stresem – w 2020 roku popularność podcastów o medytacji wzrosła w Polsce aż o 665 procent.

 

Dla Kowalskiego i dla firm

Mindy, podobnie jak Activy posiada dwa modele subskrypcji – dla użytkowników indywidualnych i firm. Oferowanie benefitów związanych z wellbeingiem mentalnym jest coraz bardziej powszechne wśród pracodawców, szczególnie na zachodzie. W Stanach już w 2018 roku ponad 50% firm wdrożyło programy mindfulness dla swoich pracowników. Statystyki wskazują, że odnotowały one 85-procentowy spadek absencji, a 60% pracowników doświadczających niepokoju w miejscu pracy wykazało wyraźną poprawę 11 . Jak jest w Polsce? Według raportu Activy z 2020 r. mniej niż 7% firm decyduje się na takie rozwiązania. Tymczasem aż 72.6% badanych pracowników uważa, że firma powinna zapewnić benefity związane z kondycją mentalną 12 . Wiele badań potwierdza, że problemy ze zdrowiem psychicznym są przyczyną wielu strat dla firm. Pośrednie koszty zaburzeń depresyjnych, wynikające z obniżonej produktywności pracujących czy opuszczonych dni w pracy, ocenia się na ok. 1-2.6 mld złotych rocznie. Według najnowszego raportu Deloitte każda złotówka zainwestowana w zdrowie psychiczne pracowników zwraca się 5-krotnie.

Darmowy dostęp dla maturzystów

Grupą, która bardzo mocno narażona jest na stres i problemy z kondycją mentalną jest młodzież. W niektórych krajach wprowadzono nawet lekcje uważności dla dzieci, w szkołach – m.in.we Francji, w Hiszpanii, Niemczech, Szwajcarii i USA. W ubiegłym roku minister edukacji Wielkiej Brytanii ogłosił, że do szkół w Wielkiej Brytanii zostanie wprowadzony nowy przedmiot: mindfulness 14 . Szczególnie okres pandemii, z uwagi na zdalny tryb nauki i izolację od rówieśników jest dla nastolatków bardzo trudny. W związku ze zbliżającymi się maturami twórcy aplikacji postanowili przyznać darmowy dostęp maturzystom, których samopoczucie jest poddane napięciom związanym z przygotowaniami do ważnego egzaminu w bardzo niepewnej rzeczywistości. Każdy kto wypełni formularz na stronie mindyapp.com/matura otrzyma subskrypcję premium na okres 3 miesięcy.