Polski startup wynalazł bezinwazyjny glukometr

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Polski startup wynalazł bezinwazyjny glukometr

Udostępnij:

Młoda, innowacyjna firma z Wrocławia opracowała pierwszy na świecie, prawdziwy bezinwazyjny glukometr. Trwają już pierwsze testy na pacjentach. – Oznacza to koniec nakłuwania, bólu i niedogodności podczas codziennej kontroli cukrzycy. To ogromna ulga dla milionów chorych w całej Polsce i na świecie – mówi Robert Stachurski, prezes zarządu spółki GlucoActive.

Według Narodowego Funduszu Zdrowia, w samej Polsce jest aż 3,5 miliona osób chorych na cukrzycę, z czego około ponad 1 milion – pozostaje niezdiagnozowanych. Oznacza to, że niemal co dziesiąta osoba w Polsce cierpi na cukrzycę. Co roku, liczba chorych zwiększa się o niemal 90 tysięcy osób.

GlucoStation jest niewielkim, stacjonarnym urządzeniem uzyskującym dokładności pomiarów równe glukometrom paskowym. Pozwala ono na pomiar stężenia glukozy we krwi, wykorzystując zaawansowane metody optyczne. W celu wykonania pomiaru, zamiast nakłuwania, wystarczy na kilka sekund przyłożyć rękę do urządzenia.

W listopadzie spółka otrzymała zgodę Komisji Bioetycznej na przeprowadzenie eksperymentu medycznego na pacjentach. Badania przeprowadzane są w Regionalnej Poradni Diabetologicznej przy ulicy Św. Mikołaja we Wrocławiu. Wkrótce spółka planuje wdrożyć swoje urządzenia do wybranych szpitali, aptek oraz do użytku domowego dla pacjentów.

Technologia opracowana przez firmę GlucoActive budzi duże zainteresowanie wśród dużych korporacji branży medycznej.