Polski symulator lokomotywy będzie szkolić maszynistów w rzeczywistości wirtualnej

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Qumak wprowadził na rynek innowacyjny symulator lokomotywy – SIMTRAQ służący szkoleniu maszynistów w świecie wirtualnej rzeczywistości. Produkt powstał z myślą o podniesieniu bezpieczeństwa ruchu kolejowego.

Zaprezentowany przez Qumak symulator SIMTRAQ pozwala na odwzorowanie tras kolejowych z całego świata w technologii 3D. Wszelkie elementy, takie jak: maszyny, ukształtowanie terenu, obiekty oraz zachowania ludzi i zwierząt zostały wiernie odwzorowane. Realistyczny obraz otoczenia można oglądać na oknach znajdujących się w kabinie maszynisty.

Dzięki zastosowaniu sześciostopniowej platformy ruchu 6DoF możliwe jest odtworzenie wszystkich sił oddziałujących na maszynistę podczas jazdy w różnych warunkach atmosferycznych oraz w trakcie różnych zdarzeń np. wjazd samochodu na przejazd kolejowy, poślizg czy wykolejenie. Jest to nowość pośród dotychczasowych rozwiązań symulacyjnych. Dopełnieniem pełnego odwzorowania sytuacji panującej w kabinie maszynisty jest fakt, że została wykonana z oryginalnych części znajdujących się w kabinach pojazdów szynowych. 

Wyższe standardy nauki i zwiększone bezpieczeństwo

Jak wskazują statystyki Urzędu Transportu Kolejowego zawarte w „Raportach w sprawie bezpieczeństwa Transportu Kolejowego w Polsce”, 72,4% wypadków na szlakach kolejowych spowodowanych jest pojawieniem się na torach, w sposób nieupoważniony, podmiotów zewnętrznych.  Dlatego nadrzędnym celem przyświecającym twórcom symulatora było stworzenie warunków, w których maszyniści mogą w bezpiecznych warunkach mierzyć się z sytuacją wtargnięcia na tory pieszych, zwierząt czy wystąpieniem problemów z kontrolą pojazdu.

SIMTRAQ pozwala kierującemu pojazdem ćwiczyć reakcję na nagłe zdarzenia i pomóc zminimalizować ryzyko wypadku. Każda jazda wykonywana w symulatorze jest rejestrowana, a automatyczny system oceny wykorzystujący algorytmy Business Intelligence, natychmiast generuje raporty analityczne dla osób szkolonych i instruktorów.    

– Projektując symulator wzięliśmy pod uwagę różne, realne czynniki mające wpływ na prowadzenie pojazdu szynowego i umożliwiliśmy wprowadzenie ich do procesu szkoleniowego przy użyciu najnowszych technologii. Dzięki temu, przyszli i obecni maszyniści będą mogli nauczyć się prawidłowych reakcji na występujące podczas jazdy zdarzenia awaryjne. Jesteśmy przekonani, że symulator pomoże przewoźnikom w profesjonalnym szkoleniu kadr oraz w dłuższej perspektywie, zapewni oszczędności finansowe wynikające ze szkolenia różnych grup zawodowych na jednym sprzęcie – mówi Wojciech Strusiński, Wiceprezes ds. Sprzedaży w Qumak S.A.

Przyszłościowe zastosowanie

Urządzenie dedykowane jest przewoźnikom kolejowym, przedsiębiorstwom prowadzącym szkolenia maszynistów i szkołom kolejowym. Rozwiązanie przeznaczone jest w szczególności dla firm i przewoźników, którzy rozwijają swój tabor, a co za tym idzie, chcą szkolić swoją kadrę na profesjonalnym sprzęcie. Technologie i metody symulacji zastosowane w SIMTRAQ wyznaczają nowe standardy w zakresie szkolenia motorniczych oraz kierowców i mogą być wykorzystane w innych branżach.

Symulator dostępny jest w czterech klasach: najbardziej zaawansowanego technologicznie mobilnego centrum szkoleniowego w naczepie TIR, stacjonarnego symulatora immersyjnego, rozwiązania rzeczywistości rozszerzonej z osobistą platformą ruchu oraz symulatora klasy biurkowej zainstalowanego w komputerze osobistym lub stacjonarnym.

Symulator lokomotywy powstał we współpracy z Instytutem Kolejnictwa, Wojskową Akademią Techniczną oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego w Inżynierii Komunikacyjnej „IKKU”. Projekt zrealizowano w ramach programu „Demonstrator+” dofinansowanego z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem