Polska misja technologiczno-naukowa IGNIS na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) odbędzie się najwcześniej wiosną i potrwa około 14 dni. Jednym z kluczowych eksperymentów, które zostaną przeprowadzone podczas misji, ma być testowanie komputera LeopardISS, zaprojektowanego przez KP Labs. Urządzenie ma umożliwić przetwarzanie danych bezpośrednio na orbicie, co może znacząco zmniejszyć koszty i ograniczenia związane z przesyłaniem informacji na Ziemię.
Jak wyjaśnił współtwórca projektu, Dawid Lazaj, rosnące ograniczenia technologiczne związane z przesyłem danych sprawiają, że coraz większą rolę odgrywa przetwarzanie informacji w przestrzeni kosmicznej.
– Na przykład zdjęcia wykonane przez satelity muszą być przesłane na Ziemię, co staje się coraz trudniejsze wraz ze wzrostem ich rozdzielczości. Dzięki LeopardISS możliwe będzie selektywne wybieranie i kompresowanie najbardziej wartościowych danych jeszcze na orbicie – tłumaczy Dawid Lazaj, współtwórca projektu, cytowany przez serwis naukawpolsce.pl.
Jakie zadanie czekają na LeopardISS?
Komputer LeopardISS zostanie wykorzystany do testowania algorytmów uczenia maszynowego i przetwarzania danych na ISS. Na urządzeniu będą działały aplikacje opracowane przez różne jednostki badawcze, w tym Politechnikę Poznańską, której oprogramowanie będzie analizować obrazy zbierane przez łazik księżycowy testowany w symulowanym środowisku na Ziemi.
LeopardISS opiera się na rozwiązaniach, które już znalazły zastosowanie w przestrzeni kosmicznej. Podobna jednostka działa od 2023 roku na polskim satelicie Intuition-1. System ten potrafi analizować zdjęcia w czasie rzeczywistym, identyfikując elementy takie jak roślinność, gleba czy budynki. Dzięki temu można m.in. śledzić zjawiska takie jak pożary i szybciej reagować na zmiany w środowisku.
Przygotowanie urządzenia do pracy na ISS wymagało jego dostosowania do specyficznych warunków panujących na stacji. LeopardISS zostanie podłączony do systemu ICE Cubes Service, który pozwala na integrację różnych urządzeń badawczych ze Stacją. Urządzenie zamknięto w sześciennej obudowie o wymiarach 10x10x10 cm, zgodnej z wymaganiami ISS.