Polskie akceleratory mają do wydania 58 mln zł na startupy. Zobacz, w jaki sposób to zrobią

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Aż 61 podmiotów ubiegało się o udział w pilotażowym programie Scale UP, którego organizatorem jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Każdy z nich miał przedstawić plan na wykorzystanie środków (łącznie 58 mln złotych), które pomogą polskim startupom w rozwoju. Sprawdziliśmy co im proponują.

Na zdjęciu Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju | fot. mr.gov.pl

Zainteresowanie programem przerosło oczekiwania Ministerstwa, dlatego postanowiono zwiększyć pulę finansowania z początkowych 35 mln zł do 58 mln zł. – Udało się nam zmobilizować bardzo dużą liczbę nie tylko potencjalnych akceleratorów, ale przede wszystkim dużych przedsiębiorstw, w tym spółek z udziałem skarbu państwa, których potencjał i otwarcie na start-upy może sprawić, że na rynku pojawią się nowe produkty i usługi. Liczymy, że za dwa lata pojawi się 200 nowych innowacyjnych firm – mówiła Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju.

Podmioty chcące utworzyć program akceleracyjny przeznaczony dla startupów miały wykazać się determinacją i planem działania dla wszystkich chętnych startupów. Jednak głównym wymogiem, który pozwolił podmiotom na przyznanie dotacji w postaci ok. sześciu milionów złotych, było partnerstwo z dużą firmą. Dzięki niemu młode startupy miały lepiej dostosować się do panujących warunków na rynku.

Wyłonione w drodze konkursu 10 programów akceleracyjnych ma za zadanie wsparcie startupów w skalowaniu biznesów. I choć w listopadzie ogłoszono wyniki konkursu, dopiero teraz podpisano umowy z PARPem na realizację programów. Środki, które otrzymają podmioty, przeznaczą na akcelerację minimum 20 startupów (na każdy program). Za dwa lata zostaną one rozliczone ze swojej działalności. 

Poniżej lista podmiotów, które wygrały konkurs i które mają za zadanie wykorzystać środki (ok. 250 tys. złotych na startup, jeśli będzi ich 20) w taki sposób, by pomogły w osiągnięciu sukcesu polskim startupom.

1. Impact Poland (FundingBox Accelerator Sp. z o.o.)

2. Space3ac Intermodal Transportation (Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna Sp. z o.o.)

3. GammaRebels (HardGamma Ventures Sp. z o.o.)

4. MIT Enterprise Forum Poland (MITEF Poland) (Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej)

5. Huge Thing Sp. z o.o.

6. Program Startup Spark (Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.)

7. Scale Up (Krakowski Park Technologiczny Sp. z o.o.)

8. Program Pilot Maker (techBrainers Sp. z o.o.)

9. Akcelerator Innowacji Przemysłowych INDUSTRYLAB (DGA)

10. Akcelerator Idea Global (Ideo Sp. z o.o.)

Poniżej dowiecie się, co ze środkami mają zamiar zrobić powyższe instytucje:

 

1. Impact Poland

To program akceleracji startupów, który powstał we współpracy z: Gospodarstwo Rolno – Hodowlane Żydowo Sp. z o.o. (sektor rolno – żywnościowy) i NEUCA SA (sektor ochrony zdrowia). Program oferuje mikro-, małym i średnim przedsiębiorstwom rozwinięcie modeli biznesowych pod okiem najwyższej klasy specjalistów i ekspertów w komercjalizacji. Powstał w oparciu o metodykę Design Thinking oraz adaptację Business Model Canvas (Lean Canvas).

Ile do dzisiaj wpłynęło zgłoszeń? – Nasza platforma działa tak, że rozpoczętą aplikację można jeszcze uzupełniać do samego końca trwania rekrutacji. W tym momencie mamy 81 rozpoczętych aplikacji na różnym poziomie wypełniania pomimo że właściwie ledwo zaczęliśmy promocję – mówi Michał Olszewski, Mentor Prowadzący w Impact Poland. Zapewnia, że startupy które ukończą program IMPACT_Poland otrzymają m.in. 250 godzin mentoringu i 222 tys. zł dla najciekawszych startupów z potencjałem na skalowalny model biznesowy.

Pozyskane środki: 5,7 mln zł

Ile środków chcą przekazać 1 startupowi: 222 tys. zł (180 tys. zł dla startupu i 42 tys. w “świadczeniach doradczych”)

Ile startupów finalnie otrzyma finansowanie: 20

Czas trwania programu: 6 miesięcy

Zawartość programu: 250 godzin mentoringu + inwestycje bez udziałów

Strona programu: http://www.impactpoland.pl/

 

2. Space3ac Intermodal Transportation

Organizatorem tego akceleratora jest Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, który został powołany jako instytucja wspierająca nowoczesne i innowacyjne firmy na wczesnym etapie rozwoju. Space3ac Intermodal Transportation wesprze projekty związane z technikami satelitarnymi dla transportu intermodalnego. W projekcie współpracować będą spółki skarbu państwa: Zarząd Portu Morskiego w Gdańsku SA, Zarząd Portu Morskiego w Gdyni SA, C.Hartwig Gdynia SA i Instytut Morski w Gdańsku, a także Polska Agencja Kosmiczna.

Space3ac ma za zadanie znaleźć i wesprzeć startupy działające w branży kosmicznej i transporcie morskim. – Nasz projekt jest do mikro i małych przedsiębiorstw działających w branży dolnego sektora kosmicznego oraz transportu intermodalnego. Naszą wizją jest rozwój polskiego przemysłu kosmicznego poprzez łączenie potrzeb dużych przedsiębiorstw z potencjałem startupów. Program umożliwi łączenie nowatorskich pomysłów z zakresu technik satelitarnych z transportem morskim, śródlądowym i powietrznym – mówi Anna Pogorzelska, Dyrektor w Dziale Promocji i Marketingu.

Pozyskane środki: 5,7 mln zł

Ile środków chcą przekazać 1 startupowi: do 250 tys. zł

Ile startupów finalnie otrzyma finansowanie: –

Czas trwania programu: dwie rundy po trzy miesiące

Zawartość programu: warsztaty + mentoring + finansowanie

Strona programu: http://www.space3.ac/ 

 

3. GammaRebels

Unikalną cechą tego programu jest odejście od standardowo rozumianej formuły akceleratora. “W miejsce standardowych tematyk takich jak pitching czy market seizing, nowy program akceleracyjny skupia się na tematyce bliskiej korporacjom – budowie uzasadnienia biznesowego (business case) dla wdrożenia nowych, innowacyjnych rozwiązań dostarczanych przez startupy” czytamy w opisie projektu. Partnerem programu jest Poczta Polska SA. GammaRebels ma działać w obszarach: technologie geoinformacyjne, sensory i robotyka.

– Celem projektu nie jest wsparcie uczestników w przygotowaniu produktu lub usługi. Chcemy dostarczyć przede wszystkim kompetencje rozwoju biznesu, wsparcia strategicznego i sprzedażowego. Zidentyfikowaliśmy kluczowe obszary, m.in. prawne, podatkowe oraz IP, które mogą mieć główne znaczenie dla uczestników. Uczestnicy otrzymają możliwość pracy w dedykowanych przestrzeniach Poczty Polskiej – mówi Tomasz Kowalczyk, Growth&Innovation Designer w HardGamma Ventures. 

Pozyskane środki: 5,86 mln złotych

Ile środków chcą przekazać 1 startupowi: ok. 200 tys. zł + ok. 50 tys. zł na wsparcie merytoryczne

Ile startupów finalnie otrzyma finansowanie: 20

Czas trwania programu: dwie rundy: 3 m-c i 4 m-c

Zawartość programu: mentoring + warsztaty + finansowanie

Strona programu: http://hardgamma.com/gammarebels/

 

4. MIT Enterprise Forum Poland (MITEF Poland)

Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej jest częścią globalnej organizacji afiliowanej przez Massachusetts Institute of Technology. We współpracy z PKO BP, PGNiG, KGHM Cuprum oraz Grupą Adamed chce zrealizować kilka ścieżek akceleracji, tj. Energia, Zdrowie, Sektor surowcowy oraz Fin-tech. “Program akceleratora opiera się na sprawdzonym wzorcu akceleracji, który został wzbogacony o indywidualne podejście twórców polskiej wersji programu” czytamy w opisie programu.

– Program kierujemy do startupów technologicznych, które rozwijają unikalną technologię. Interesują nas startupy działające w branżach powiązanych z naszymi ścieżkami tematycznymi: Fintech, Zdrowie, Energia, Surowce oraz ścieżka ogólna przeznaczona dla wszystkich startupów technologicznych – mówi Maciej Gajewski, Project Manager w Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej MIT Enterprise Forum. Dodaje, że w pierwszej rundzie wpłynęło 120 aplikacji w pięciu ścieżkach akceleracji. Do programu przyjętych będzie 25 startupów na każdą rundę.

Pozyskane środki: 5,9 mln zł

Ile środków chcą przekazać 1 startupowi: do 200 tys. zł (dla najlepszych startupów) + do 50 tys. zł (na usługi)

Ile startupów finalnie otrzyma finansowanie: –

Czas trwania programu: 2 rundy po 3 miesiące

Zawartość programu: warsztaty + demoday + wizyta na bootcampie w MIT w Bostonie + finansowanie

Strona programu: http://mitefpoland.org/acceleration

 

5. HugeThing

Ten akcelerator ma już kilkuletnie doświadczenie w akceleracji przedsiębiorstw. Tegoroczna edycja zorganizowana w ramach programu Scale Up zostanie zrealizowana we współpracy z Alior Bankiem. Branża, która najbardziej interesuje organizatorów HugeThing to fin-tech. “Akcelerator zaproponował sprawdzoną metodę akceleracji zapewniając startupom czas na rozwój produktu we współpracy z ekspertami i mentorami” czytamy w opisie.

– Skupiamy się na startupach posiadających MVP, przed którymi czeka weryfikacja na rynku. Jesteśmy zainteresowani projektami posiadającymi pierwszych nabywców, ale nieosiągających jeszcze stałych przychodów. Program ma na celu przygotowanie projektów technologicznych na wczesnym etapie rozwoju do ekspansji zagranicznej oraz wspiera budowanie modelu biznesowego – mówi Katarzyna Kołakowska, Program Manager Huge Thinga.

Pozyskane środki: 5,8 mln złotych

Ile środków chcą przekazać 1 startupowi: do 200 tys. złotych

Ile startupów finalnie otrzyma finansowanie: ok. 20

Czas trwania programu: dwie rundy po 3,5 miesiąca

Zawartość programu: mentoring + warsztaty + speed dating z inwestorami + finansowanie

Strona programu: http://hugething.vc/ (rekrutacja jeszcze się nie rozpoczęła)

 

6. Program Startup SPARK

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. jest organizatorem tego programu akceleracyjnego i zaproponowała Program Startup Spark, czyli “nowatorskie połączenie kreatywnych przedsiębiorców z infrastrukturą, doświadczeniem, zasobami, zaangażowaniem dużych przedsiębiorstw tak, aby zwiększać prawdopodobieństwo komercjalizacji produktów i minimalizować ryzyko porażki”.

– Startup Spark to działanie łączące startupy z dużymi przedsiębiorstwami (partnerami programu). W przypadku Spark są to Procter & Gamble, Wielton, Albea Polska, Radio Łódź. Firmy te będą aktywnie uczestniczyć w akceleracji startupów, dlatego Spark kierowany jest do startupów działających we wskazanych wspólnie z dużymi przedsiębiorstwami (Partnerami) obszarach. Obszary te są obecnie opracowywane i będą zaprezentowane wraz z rozpoczęciem procesu rekrutacji już w lutym – mówi zespół Startup Spark.

Pozyskane środki: 5,5 mln zł

Ile środków chcą przekazać 1 startupowi: równowartość 200 tys. zł (w tym 40 tys. zł w usługach)

Ile startupów finalnie otrzyma finansowanie: ok. 25

Czas trwania programu: dwie rundy po sześć miesięcy

Zawartość programu: warsztaty + mentoring + finansowanie

Strona programu: https://startupspark.io

 

7. ScaleUp KTP

Krakowski Park Technologiczny do realizacji projektu Scale UP zaprosiło Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II w Balicach oraz EC Grupę – przedsięwzięcie spin-off krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. “Taki dobór partnerów pozwoli w pełni wykorzystać walory wybranej do akceleracji metodologii Living Lab, czyli „metody ko-kreacji, współtworzenia i projektowania produktów przy zaangażowaniu także użytkowników końcowych”” – przekonują w opisie.

– Szukamy startupów z technologią, która może być wykorzystana np. w nowym obszarze, lub mają gotowy produkt, ale mają problem ze zdobyciem wiarygodnych wdrożeń referencyjnych lub zbudowaniem skutecznego kanału dystrybucji. Rozwiązania muszą być nowoczesne i interesujące z punktu widzenia naszych partnerów, a są nimi firmy przemysłowe działające na naprawdę wysokich standardach – mówi Bartosz Józefowski, koordynator projektu.

Obecnie kluczowymi partnerami ScaleUp są Grupa EC (w wątku Industry 4.0), Lotnisko Kraków-Balice (w wątku smart city) i firmy: ASTOR, Fideltronik, ES-System, Radionika, Protech, Syntaj, Supersnow.

Pozyskane środki: 5,9 mln zł

Ile środków chcą przekazać 1 startupowi: 150-200 tys. zł w gotówce + do 50 tys. zł w usługach

Ile startupów finalnie otrzyma finansowanie: 24

Czas trwania programu: 3 miesiące

Zawartość programu: mentoring + praca nad produktem z partnerami + finansowanie

Strona programu: http://www.kpt.krakow.pl/scaleup/

 

8. Program Akceleracji – Pilot maker

W opisie swojej organizacji Pilot Maker napisał, że został opracowany przez zespół doświadczonych ekspertów w dziedzinie akceleracji oraz scoutingu technologicznego startupów. Pilot Maker zamierza realizować projekt z dużymi przedsiębiorstwami, tj. Tauron Polska Energia, Kross SA oraz Amplus Sp. z o.o., którzy zapewniają mentorów branżowych dla akcelerowanych startupów. “Zaproponowany program akceleracji pozwoli przeszkolić startupowców oraz wyposażyć ich w narzędzia i kompetencje niezbędne do dalszego rozwoju, zapewniając iteracyjny rozwój produktu” czytamy.

– Dzięki intensywnej współpracy techBrainers, Taurona, Amplusa i Krossa nasz program jest rozpisany co do godziny, zarówno w części akceleracyjnej, jak i zaangażowania dużych przedsiębiorstw – mówi Magdalena Jackowska-Rejman, CEO techBrainers. – Położyliśmy w nim szczególny nacisk na silną współpracę startupów z korporacjami. Oparliśmy nasz program na realnych precyzyjnie zdefiniowanych wyzwaniach dużych firm, a metodologię Pilot Maker zbudowaliśmy łącząc program akceleracji i najlepszych doświadczeń scoutingu technologicznego, procesu, w którym się specjalizujemy – dodaje.

Pilot Maker będzie działać w trzech rundach i pomoże łącznie 25 startupom. Pierwsza runda przewidziana jest na styczeń i potrwa do czerwca.

Pozyskane środki: ok. 5,88 mln zł

Ile środków chcą przekazać 1 startupowi: do 200 tys. zł + 50 tys. zł na mentoring

Ile startupów finalnie otrzyma finansowanie: ok. 30

Czas trwania programu: 3 rundy po 6 miesięcy

Zawartość programu: warsztaty + finansowanie

Strona programuhttp://pilotmaker.pl

 

9. Akcelerator Innowacji Przemysłowych INDUSTRYLAB

Projekt AIP INDUSTRYLAB ma zostać realizowany przez DGA S.A. we współpracy z dużym przedsiębiorstwem: H. Cegielski – Poznań S.A (HCP). W opisie konkursu Scale UP czytamy, że akcelerator zaproponował “nieszablonową formę akceleracji z wykorzystaniem metody scrum, dostosowanej w indywidualny sposób do programu akceleracji. Ważną rolę w procesie odgrywa HCP, angażując swoje zasoby niepieniężne, co pozwoli akcelerowanych startupom na pracę w warunkach, w których rozwiązanie podlegać będzie potencjalnemu wdrożeniu.”

– Projekt „Akcelerator Innowacji Przemysłowych INDUSTRYLAB” jest skierowany do wszystkich startupów z terenu całego kraju, które mają do zaproponowania dużemu przedsiębiorstwu: H. Cegielski – Poznań (HCP) innowacyjne rozwiązania i chcą je rozwijać w oparciu m.in. o udostępnioną infrastrukturę (w tym bogato wyposażony, unikalny park maszynowy do testowania produktów uczestników) i nabytą przez dziesiątki lat wiedzę branżową mentorów HCP. Poszukujemy startupów, których produkty/usługi znajdą zastosowanie w obszarach zidentyfikowanych potrzeb, problemów lub łańcuchu dostaw HCP – mówi Joanna Juszczyszyn-Klimek, kierownik AIP INDUSTRYLAB.

Zgłoszenia do programu zostaną uruchomione pod koniec stycznia. Spośród zgłoszeń zostanie wybranych ok. 22 startupów.

Pozyskane środki: 5,5 mln zł

Ile środków chcą przekazać 1 startupowi: 180 tys. zł (maks. 200 tys. zł) + 35 tys. zł na mentoring (maks. 50 tys. zł)

Ile startupów finalnie otrzyma finansowanie: 22

Czas trwania programu: dwie rundy od 3 do 6 m-c każda

Zawartość programu: wsparcie mentorskie + finansowanie

Strona programu: –

 

10. Akcelerator Idea Global

To inicjatywa Ideo, firmy zatrudniającej ponad 180 osób, która łączy w sobie kompetencje Software House i Agencji Interaktywnej. Akcelerator zbudował wokół siebie szeroką sieć współpracy partnerów – dużych przedsiębiorstw (Aspiro, Netia, Aviva, Autosan S.A., Arkus Romet, Olimp Labs oraz Kirchhoff Automotive), uczelni, funduszy inwestycyjnych oraz instytucji otoczenia biznesu. Plany Idea Global zakładają akcelerację niestacjonarną z wykorzystaniem innowacyjnej platformy dedykowanej projektowi.

– Program jest skierowany do startupów, przedsiębiorstw posiadających rozwiązanie biznesowe/technologiczne, które można zaadaptować u dużego partnera biznesowego – co pozwoli zbudować stabilne finansowanie dla projektu, pomoże znaleźć kolejnych klientów korporacyjnych oraz będzie usprawniać działanie dużego partnera. Projekt powinien być przynajmniej we wczesnej fazie rozwoju, rozwiązanie powinno mieć potencjał wykorzystania u dużych partnerów biznesowych, firma powinna mieć odpowiedni zespół i dużo czasu, który trzeba wykorzystać podczas krótkiej i intensywnej akceleracji – mówi Daniel Dereniowski, członek akceleratora.

Pozyskane środki: 5,85 mln zł

Ile środków chcą przekazać 1 startupowi: do 200 tys. zł + 50 tys. zł na mentoring

Ile startupów finalnie otrzyma finansowanie: do 30

Czas trwania programu: dwie rundy po pięć miesięcy

Zawartość programu: warsztaty + mentoring + finansowanie

Strona programu: http://www.ideaglobal.pl/

Choć nie wszystkie programy akceleracyjne rozpoczęły rekrutację, ponieważ dopiero podpisały umowy z PARPem na świadczenie pomocy polskim startupom, już jest w czym wybierać. Jeśli tworzycie projekt nie dłużej niż kilka lat, zastanówcie się czy nie skorzystać z powyższych ofert. Oprócz pozyskania środków na rozwój da Wam to szansę na sprawdzenie Waszych pomysłów biznesowych.

Większość osób odpowiedzialnych za akceleratory, z którymi rozmawiałem, mówiła, że ich zadaniem jest pomoc w rozwinięciu jak największej liczby startupów. Środki na ten cel są niemałe, bo blisko cztery miliony złotych dla każdego akceleratora ma zostać wykorzystane na obsługę programu, jak i na finansowanie dla startupów, a milion złotych na mentoring w drodze do sukcesu.

Pytanie tylko, czy ta droga nie okaże się zbyt trudna. Tego chyba nie da się przewidzieć.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem