Polskie fundusze inwestują milion złotych w UsabilityTools

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

SpeedUp Innovation, Xevin Investments i Cube Group nawiązało własnie formalną współpracę z twórcami polskiego startupu. Dwa fundusze inwestycyjne i agencja performance marketingowa zdecydowały się wesprzeć UsabilityTools, czyli nowoczesną platformę działającą w modelu SaaS. Poznajcie szczegóły

SpeedUp Innovation, Xevin Investments i Cube Group nawiązało własnie formalną współpracę z twórcami polskiego startupu. Dwa fundusze inwestycyjne i agencja performance marketingowa zdecydowały się wesprzeć UsabilityTools, czyli nowoczesną platformę działającą w modelu SaaS. Poznajcie szczegóły transakcji.

UsabilityTools udostępnia narzędzia, dzięki którym klient może dowiedzieć się, co myślą użytkownicy danej strony oraz jak zachowują się w jej obrębie. Jak czytamy w nadesłanej informacji prasowej obecnie platforma oferuje 10 różnych narzędzi do zdalnego badania użyteczności. Oferowane narzędzia mogą z powodzeniem zostać wykorzystane na każdym etapie rozwoju produktu lub usługi.

Jak się dowiedzieliśmy, rozmowy na temat współpracy trwały pół roku. W nowopowstałej spółce oba fundusze (SpeedUp Innovation i Xevin Investments) objęły po 16% udziałów. Cube Group, spółka zależna od Xevin Investments, w zamian za swój wkład otrzymała prawa do 8% udziałów spółki.

Zdecydowaliśmy się na wspólną inwestycję, ponieważ dzięki temu spółka otrzyma podwójne wsparcie know how. Da nam to możliwości lepszego zarządzania ryzykiem i zwiększy możliwości osiągnięcia zakładanych celów mówi Bartłomiej Gola, Partner Zarządzający SpeedUp Venture Capital Group.

Na rynku dostępnych jest niewiele dobrych narzędzi tego typu a UsabilityTools ma szansę stać się jednym z najlepszych i skutecznie konkurować z pozostałymi na rynku międzynarodowym. Monika Synoradzka, Marketing & PR Coordinator w SpeedUP Group zapytana o plany związane z inwestycją odpowiada: Plany są takie, że team UT intensyfikuje sprzedaż i marketing, prowadzi aktywne działania zmierzające do dopracowania narzędzia pod kątem wygody i potrzeb klientów, a także otworzy biuro zagraniczne, najprawdopodobniej w USA.

W inwestycji w startup najważniejszy jest jednak zespół, o czym wspomina Radosław Czyrko, Partner Zarządzający w Xevin Investments. Należy podkreślić bardzo dobry zespół, który stoi za projektem z dużym doświadczeniem biznesowym i znajomością rynku – mówi dla MamStartup Radosław CzyrkoPrzypomnę, że UsabilityTools otrzymało w zeszłym roku wyróżnienie na konferencji Dublin Web Summit jako wyróżniający się strat-up światowy i właśnie podejście globalne jest dla nas tym czego oczekujemy od UsabilityTools – dodaje Czyrko. Mówi też o tym, że same rozmowy trwały krótko. Poznawanie spółki, ludzi i due diligence zajęło około miesiąca. Trochę więcej czasu zabrało formalne spięcie samej inwestycji, bo występują tu trzy podmioty które inwestują. Sam projekt obserwowaliśmy już od końca 2012 roku – mówi Radosław Czyrko.

[Aktualizacja 14:20 18.06.2013]

O inwestycji rozmawialiśmy także z Dawidem Wienerem, CEO UsabilityTools. Zdradził nam, że rozmowy toczyły się również z innymi przedstawicielami funduszy. Zaprezentowaliśmy swój projekt m.in. przed Pawłem Chudzińskim z Point Nine Capital – mówił Dawid Wiener. Do współpracy jednak nie doszło. Wiener zapowiada jednak, że rozmowy nie zostały definitywnie zakończone i „temat współpracy nadal jest otwarty”. Nasz rozmówca wspomniał też o tym, że wybór funduszy SpeedUp Innovation oraz Xevin Investments nastąpił w wyniku obserwacji rynku.

Na temat współpracy wypowiedział się też Andrzej Cudny, Prezes Zarządu Cube Group S.A. Zapytany o to dlaczego Cube Group postanowił zainwestować w UsabilityTools odpowiada:

Decyzję o inwestycji uwarunkował sam obszar działalności UT, który idealnie dopełnia zakres naszych kompetencji. Od początku istnienia Cube Group ogromny nacisk kładliśmy na innowacyjność, profesjonalizm oraz możliwość dostarczania klientom rozwiązań na najwyższym poziomie zaawansowania technologicznego – mówi Andrzej Cudny.

Prezes Zarządu Cube Group S.A. wspomniał też o koncentracji na silnej współpracy – wzajemnej wymianie wiedzy i doświadczenia. Dzięki temu agencja będzie mogła zaproponować klientom nowe, niestandardowe rozwiązania, które doskonale uzupełniają dotychczasowe usługi.

Pomysłodawcami UsabilityTools są Bartosz Mozyrko, który kilkakrotnie pozyskał dofinansowanie dla swoich spółek oraz Dawid Wiener. Startup tworzy blisko 17 osób. Siedziba spółki mieści się w Poznaniu. Wszystkim zaangażowanym w ten projekt gratulujemy i życzymy powodzenia.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem