Polskie giełdy kryptowalut uciekają z kraju. Sprawdzamy, gdzie najlepiej je prowadzić

Dodane: 25.04.2018

Agnieszka Moryc

Udostępnij:

Kłody rzucane pod nogi przez polskich regulatorów i brak przepisów regulujących obrót kryptowalutami, skłania polskie spółki do zawieszania działalności lub przenoszenia biznesu za granicę. W artykule przybliżymy kraje, które przychylnie spoglądają na działalność firm z branży kryptowalut.

fot. unsplash.com

Giełdy kryptowalut opuszczają Polskę

Dynamiczny rozwój technologii blockchain spowodował powstanie wielu projektów działających w obszarze kryptowalut. Niestety po raz kolejny Polska nie wykorzystuje okazji do rozwoju innowacyjnej gałęzi gospodarki. Brak regulacji dotyczących rynku kryptowalut w Polsce oraz działania mające na celu całkowite ograniczenie obrotu kryptowalutami przez Polaków (m.in. absurdalne zalecenia dot. rozliczania podatku od kryptowalut, presja KNF i komunikaty ostrzegające przed polskimi giełdami kryptowalut) nie zachęcają polskich przedsiębiorców do prowadzenia biznesu w tej branży w Polsce.

Polscy przedsiębiorcy w głównej mierze oczekują od ustawodawcy stabilnego, przejrzystego prawa i niewielkiej biurokracji. 57% ankietowanych przedsiębiorców założyło firmę za granicą z powodu wysokiej biurokracji i nieprzejrzystego prawa w Polsce. Niestety polska rzeczywistość jest zgoła odmienna – polskie giełdy kryptowalut nie mogą w stabilnych warunkach rozwijać biznesu. Nic dziwnego, że większość podmiotów przenosi swoją działalność za granicę lub zawiesza działalność.

Dynamiczny rozwój kryptowalut i technologii blockchain okazał się dużym wyzwaniem dla rządzących. Niestety Polska robi wiele, by wkrótce w kraju nie operowały żadne firmy działające na rynku kryptowalut. Na szczęście są w Europie kraje, które mają odmienne podejście w tym zakresie, dzięki czemu pomagamy naszym klientom legalnie prowadzić biznesy w branży kryptowalut.

Należą do nich Gibraltar, Szwajcaria i Estonia

W chwili gdy polski ustawodawca robi wszystko, by utrudnić życie polskim giełdom – inne kraje stwarzają preferencyjne warunki działalności firmom zajmującym się kryptowalutami.

Poza Wielką Brytanią warto zwrócić uwagę m.in. na Szwajcarię, która stała się prawdziwym rajem dla kryptowalut oraz liderem pod względem ilości ICO w Europie (więcej na ten temat w tym artykule). Olbrzymi potencjał rynku kryptowalut wykorzystuje także Gibraltar. To brytyjskie terytorium zależne od dłuższego czasu jest przyjazne projektom związanym z kryptowalutami i technologią blockchain, oferując licencje na legalne prowadzenie giełd kryptowalut.

Polska powinna brać przykład z dużo mniejszej Estonii, która w skali Europy pochwalić może się bardzo liberalnymi przepisami dotyczącymi rezydencji podatkowej oraz pełną digitalizacją procesów związanych z założeniem oraz prowadzeniem firmy.

Rozwiązania wykorzystywane w Estonii są dla polskiego przedsiębiorcy trudne do wyobrażenia. Wszystko począwszy od bankowości po kwestie podatkowe może zostać załatwione online, bez konieczności wizyty w Estonii. Estonia jest pierwszym krajem, który umożliwia uzyskanie e-rezydencji podatkowej. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą cieszyć się z pełnych praw estońskich obywateli oraz bezproblemowo otwierać działalność i płacić proste i przejrzyste podatki w Estonii.

Agnieszka Moryc    

współzałożyciel kancelarii księgowo-podatkowej AdmiralTax  

Z sukcesem prowadzi firmę w Wielkiej Brytanii. Kancelaria księgowo-podatkowa AdmiralTax operuje na rynkach brytyjskim, irlandzkim i polskim. Często gości w polskich i brytyjskich mediach w roli eksperta w zakresie działalności gospodarczej o zasięgu międzynarodowym. W 2017 firma została nominowana do prestiżowej brytyjskiej nagrody QueensAward for Enterprise za osiągnięcia z lat ubiegłych. Posiada certyfikat zaufania Trusted Company (UK).

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem