Polskie startupy lecą do Bostonu – znamy finalistów 5. edycji programu MIT Enterprise Forum Poland

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

MIT Enterprise Forum Poland, jeden z największych w Polsce akceleratorów dla startupów technologicznych, ogłosił finalistów 5. edycji programu.

Wśród finalistów znaleźli się m.in. twórcy systemu rekuperacyjnego umożliwiającego odzyskiwanie energii z procesu hamowania silnikiem w autobusach miejskich oraz technologii automatyzacji procesu identyfikacji mikroorganizmów. Pięć zwycięskich startupów weźmie udział w tygodniowym Bootcampie w Bostonie, gdzie zaprezentuje swoje rozwiązania w ekosystemie zbudowanym wokół najlepszego na świecie uniwersytetu technologicznego – Massachusetts Institute of Technology. Po raz kolejny w ramach programu wyłoniono także zwycięzcę konkursu CVC Young Innovator Awards, który otrzymał czek na 100 000 złotych.

Celem MIT Enterprise Forum Poland jest przyspieszenie rozwoju startupów poprzez połączenie ich potencjału z wiedzą, doświadczeniem i zasobami czołowych polskich i międzynarodowych przedsiębiorstw, organizacji oraz funduszy inwestycyjnych.  Realizację projektu wspierają tacy rynkowi giganci jak Adamed, AgriTech, PZU, Nationalle-Nederlanden, LINK4, Visa czy CVC Capital Partners. 

– Dynamiczny rozwój nowych technologii to wyzwanie stojące przed branżą ubezpieczeniową w Polsce oraz na świecie. Dlatego PZU angażuje się w programy akceleracyjne dla startupów. Rozwiązania nad którymi one obecnie pracują mogą wkrótce zrewolucjonizować świat. Jesteśmy liderem krajowego rynku ubezpieczeniowego i dlatego zależy nam, żeby wspierać polskie firmy i pomagać im w dalszym rozwoju – powiedział Marek Baran, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej.

AMERYKAŃSKI SEN POLSKICH STARTUPÓW

Akcelerację w 5. edycji programu przeszło łącznie 18 młodych firm technologicznych. W trakcie DemoDay, które odbyło się 8 stycznia w Warszawie wyłoniono pięciu finalistów, którzy w nagrodę otrzymali bilety na tygodniowy Bootcamp w Bostonie:

Bioavlee: Technologia automatyzacji procesu identyfikacji mikroorganizmów, m.in. w przemyśle kosmetycznym. Firma dzięki autorskim patentom redefiniuje sposób identyfikacji mikroorganizmów i sprawia, że praca w laboratoriach staje się dokładniejsza, szybsza, tańsza i prostsza.

EBnavi: Zintegrowane narzędzie typu SaaS służące do pomiaru, rozwoju i zarządzania marką pracodawcy. Naukowo opracowany algorytm redukuje czas i koszty przygotowania strategii employer branding i pomaga zyskać przewagę konkurencyjną w tym obszarze.

Saps Enterprise: Opatentowany, w 100% bezpieczny oraz nieingerujący w środowisko naturalne system zabezpieczający przewody i światłowody przed przegryzieniem przez zwierzęta.

Smabbler: Ogólna sztuczna inteligencja (OSI) z językowymi zdolnościami poznawczymi do zaawansowanej automatyzacji procesów z danymi tekstowymi. System uczy się szybciej bez intensywnego trenowania i dużych zestawów danych, pracuje z bardziej złożonymi zadaniami oraz osiąga większą dokładność niż obecnie używane technologie językowe.

VERS Produkcja: Zaawansowany system rekuperacyjny umożliwiający odzyskiwanie energii z procesu tzw. hamowania silnikiem w autobusach miejskich. Zasada działania opiera się wykorzystaniu alternatorów do produkcji energii, która następnie wykorzystywana jest do zasilania urządzeń elektrycznych na pokładzie pojazdu.

Jak twierdzi Łukasz Owczarek, Head of Acceleration w Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej, która jest organizatorem programu MIT Enterprise Forum Poland, Bootcamp w Bostonie to dla startupów szansa na zrobienie pierwszego poważnego kroku w kierunku rozpoczęcia działalności na rynku amerykańskim.

Podbój amerykańskiego rynku to marzenie wielu młodych przedsiębiorców, którzy rozwijają innowacyjne i unikalne technologie. Staramy się, aby startupy, które biorą udział w Bootcampie, mogły zderzyć się z prawdziwymi realiami rozwijania biznesu w USA. Poprzez spotkania z ludźmi, którym udało się osiągnąć sukces na rynku amerykańskim, pokazujemy, że jest to cel możliwy do zrealizowania, choć niełatwy mówi Owczarek. – Jednocześnie podczas Bootcampu startupy otrzymują ogromną porcję wiedzy, m.in. zakresu prawa czy ochrony własności intelektualnej w USA, a także mają szansę nawiązać ważne relacje biznesowe oraz zaprezentować swoje technologie przed inwestorami z USA  dodaje.

100 000 ZŁOTYCH NA ROZWÓJ ROBOTA ZACHĘCAJĄCEGO DZIECI DO KREATYWNEGO MYŚLENIA

Już po raz drugi w ramach programu  MIT Enterprise Forum Poland odbył się konkurs CVC Young Innovator Awards. Jego celem było nagrodzenie innowacyjnego przedsięwzięcia, które poza wysokim potencjałem technologicznym, cechuje się wysoką użytecznością społeczną. Beneficjentem nagrody w postaci czeku o wysokości 100 000 zł na dalszy rozwój biznesu został startup Photon Robot Entertainment, który stworzył Inspirującego, prostego i wytrzymałego robota, który zachęca dzieci do kreatywnego myślenia. Rozwiązanie stworzone jako odpowiedź na problem niewydajnego używania technologii wśród dzieci i technologicznego wykluczenia

– Szukaliśmy młodych przedsiębiorców, którzy potrafią stworzyć atrakcyjny biznesowo i technologicznie projekt, który jednocześnie rozwiązuje ważne problemy społeczne. Jestem przekonany, że wiele zespołów, które przeszły akcelerację zbuduje dobrze prosperujące firmy, przyczyniając się do rozwoju polskiej gospodarki. Warto dodać, że konkurs nie jest prowadzony tylko w naszym kraju, a stanowi część międzynarodowego konkursu dla innowatorów prowadzonego przez biura CVC Capital Partners na całym świecie – powiedział Krzysztof Krawczyk Partner w CVC Capital Partners.

5. EDYCJA PROGRAMU MIT ENTERPRISE FORUM POLAND

W 5. edycji programu przeprowadzono akcelerację w ścieżce ogólnej oraz w czterech wyspecjalizowanych ścieżkach branżowych. Ścieżka Zdrowie współtworzona jest z firmą Adamed. Partnerami ścieżki Insurtech są LINK4, Nationale-Nederlanden, PZU i Sollers Consulting. Realizację ścieżki Agritech wspiera fundusz AgriTech Hub, a ścieżki Industry 4.0, dedykowanej startupom technologicznym zainteresowanym współpracą z partnerami z regionu Dolnego Śląska – zarówno partnerzy merytoryczni, jak i technologiczni, tacy jak: Balluff, FANUC Polska, fundusz ValueTech, Wrocławski Park Technologiczny, Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, PORT, Stowarzyszenie Top 500 Innovators oraz firma doradcza Olesiński & Wspólnicy.