Polsko-brytyjski fintech Symmetrical.ai otrzymał od inwestorów 5,8 mln zł na rozwój

Dodane: 28.05.2019

Informacja prasowa

Udostępnij:

Symmetrical.ai to polsko-brytyjska spółka działająca w modelu fintech-as-a-service, prowadząca platformę do kojarzenia potrzebujących kapitału z oferującymi go instytucjami finansowymi. W ramach rundy pre-seed w wysokości 5,8 mln zł do grona jej udziałowców dołączyły 3 renomowane fundusze VC oraz grupa aniołów biznesu.
Transakcja z udziałem Symmetrical.ai to jedna z największych w historii polskiego pre-seed runda finansowania. To również jedna z największych rund finansowania z udziałem funduszy VC na Polskim rynku od początku 2019 r.

– Symmetrical to odpowiedź na rozwój rynku usług finansowych przez ostatnie 20 lat, który to poszedł zdecydowanie w złym kierunku. Dziś znalezienie dopasowanego do danego profilu klienta i dobrze wycenionego produktu finansowego jest trudne i zajmuje dużo czasu. W rezultacie, wielu ludzi pozostaje poza rynkiem bankowym, a reszta zazwyczaj przepłaca za większość usług finansowych. – podkreśla Piotr Smoleń, prezes i współzałożyciel spółki, przedsiębiorca fintechowy, który zbudował i sprzedał firmę fintechową Turbine Analytics (analityka buy-side w modelu SaaS) do inwestora branżowego ProService Finteco.

Nowi inwestorzy w Symmetrical.ai to trzy renomowane fundusze VC: Finch Capital (inwestor wiodący), Market One Capital oraz Plug & Play. Firmę dokapitalizowała również grupa aniołów biznesu. Symmetrical przeznaczy pozyskane środki na dalszy, dynamiczny rozwój produktu oraz na ekspansję na rynku brytyjskim i polskim.

– Symmetrical może fundamentalnie zmienić sposób, w jaki finansowanie trafia od biznesu do konsumenta. Dotąd kredyt miał charakter lokalny, ale z technologią Symmetricala, kredytodawcy mogą działać w skali globalnej. To zmieni obecnie obowiązujący porządek w światowym sektorze bankowym – ocenia Amen Ghei z Finch Capital, inwestora technologicznego w sektorze fintechu. Finch ma w portfelu takie spółki jak okrzyknięty unicornem Grab, Zopa, czy Twisto (tu udziałowcem jest również m.in. ING).

– Inwestujemy w spółki, których model biznesowy pozwala na szybkie skalowanie i ekspansję zagraniczną. Symmetrical działa zaledwie od kilku miesięcy, ale ten czas, jak również CV założycieli Symmetricala pozwalają prognozować przyszły sukces – przekonuje Marcin Kurek z funduszu Market One Capital, uważanego za najlepszy polski fundusz VC inwestujący w segmencie marketplaces.

– W Dolinie Krzemowej dostrzegliśmy dynamiczny rozwój polskiej sceny fintechowej. Symmetrical będzie jedną z najlepszych spółek do transformacji nie tylko polskiego, ale i globalnego sektora bankowego – zauważa Alireza Masrour, General Partner w Plug and Play, funduszu z Doliny Krzemowej, dotąd zaangażowanym m.in. w Paypal, LendingClub i N26.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem