Życiowa inspiracja
Rozwiązanie to otwiera nowe możliwości na rynku farmaceutycznym, wypełniając lukę w badaniach, która dotychczas pozostawała nieodkryta. Za inicjatywą stoi dr inż. Kinga Matuła – naukowczyni i innowatorka, która po własnych doświadczeniach jako pacjentka onkologiczna, postanowiła stworzyć narzędzie zdolne realnie przyspieszyć rozwój nowych leków. QurieGen określa swój projekt jako „Google Maps dla komórek” – technologię, dzięki której można zobaczyć dokładne “ścieżki” biologiczne, które przemierzają leki czy sygnały wewnątrz komórki, identyfikując, jakie mechanizmy są aktywowane lub jakie procesy ulegają zmianie. Technologia single-cell, przy wsparciu sztucznej inteligencji, oferuje niezwykłą dokładność, umożliwiając naukowcom lepsze zrozumienie działania terapii na poziomie, który wcześniej pozostawał poza zasięgiem.
Czym jest to komórkowe Google Maps?
Technologia QurieGen pozwala firmom farmaceutycznym dokładniej analizować mechanizmy działania leków na poziomie pojedynczych komórek, co znacząco przyspiesza proces badań i obniża jego koszty. Ale dla współzałożycielki projekt ma także osobisty wymiar.
– Dzięki naszej technologii zrozumieliśmy, dlaczego niektóre terapie działają w jednych przypadkach, a w innych nie działają – rozróżnienie, które było przełomem. Ta wiedza pozwala nie tylko opracowywać lepsze terapie, ale też dała mi motywację, by walczyć o realną zmianę w podejściu do leczenia – dodaje Kinga Matuła, współzałożycielka i CEO startupu.
Polskie DNA i globalne ambicje
Założyciele QurieGen pochodzą z Polski, natomiast siedziba oraz laboratoria znajdują się w Holandii. Dzięki temu, startup korzysta z dwóch ekosystemów – zaplecze naukowe i technologiczne znajduje się w Holandii, natomiast centrum operacyjne, business development i AI osadzone jest w Polsce.
– Gdy sama usłyszałam diagnozę nowotworową, pracowaliśmy już nad technologią badania pojedynczych komórek (single-cell) z holenderskim zespołem naukowym. W tym samym czasie zgłosiła się do nas firma farmaceutyczna z pytaniem o lek dopuszczony przez Food and Drugs Administration (FDA), który nie działał zgodnie z oczekiwaniami. To był nasz pierwszy płatny klient. To właśnie te doświadczenia doprowadziły do powstania QurieGen – opowiada Kinga Matuła.
Działalność QurieGen przyciągnęła uwagę międzynarodowych inwestorów. W rundzie pre-seed udział wzięli Tensor Ventures, Lighthouse Ventures, BSV Ventures, Moondust Ventures, 22 Hor Invest oraz ikona amerykańskiego rynku VC – Tim Draper, założyciel Draper Associates (inwestor SpaceX, Tesla czy Carta).
Dolina Krzemowa i NATO
Startup zdobył już m.in. tytuł Draper Hero (2022), wygrał Extreme Tech Challenge 2024, a niedawno został zakwalifikowany do prestiżowego programu akceleracyjnego NATO DIANA – jako jeden z 74 startupów wybranych spośród 2600 aplikacji.
– To dla nas ogromne wyróżnienie. Udział w NATO DIANA to nie tylko potwierdzenie innowacyjności naszej technologii, ale także szansa na rozwój technologii o podwójnym zastosowaniu – zarówno cywilnym, jak i militarnym – mówi Maciej Jarząb, COO i współzałożyciel QurieGen.
W ramach programu DIANA startup otrzymał 100 000 euro dofinansowania, dostęp do ponad 180 centrów testowych oraz udział w jednym z trzynastu europejskich akceleratorów.
Wsparcie z polskiego rynku deep-tech
W rozwoju QurieGen, jak również zebraniu rundy pre-seed, istotną rolę odegrało polskie Venture Studio Horaizon Labs, które specjalizuje się w inwestycjach w deep-tech na rynku europejskim. Zespół Horaizon Labs dołączył do QurieGen w czerwcu 2024 roku, wspierając startup operacyjnie. Zajmując się szeroko pojętym obszarem business development, działaniami prawnymi a także pozyskiwaniem rundy inwestycyjnej, stoi na straży dalszego dynamicznego rozwoju tego obiecującego startupu.
Głos inwestorów
– Kinga łączy naukową doskonałość z przedsiębiorczą determinacją. Chcielibyśmy, żeby jej przykład zachęcił więcej kobiet do działania w obszarze przełomowych technologii – tak Roman Smola z Tensor Ventures podkreśla, że postać Kingi Matuły to inspiracja dla innych kobiet w obszarze deep-tech.
– Inwestujemy w zespoły, które zmieniają przyszłość medycyny. QurieGen ma potencjał, by zapoczątkować rewolucję w onkologii – dodaje Marios Nicolettis z Moondust Ventures.
– QurieGen to nie tylko przełomowa technologia – to też niesamowity zespół, który łączy światowej klasy wiedzę z osobistą siłą i odwagą, by przesuwać granice nauki – zauważa Sandra Golbreich z BSV Ventures.