Pomogliśmy 25 startupom i powiększyliśmy zespół o 400%. Podsumowanie roku HR Hints

Dodane:

Filip Małek Filip Małek

Pomogliśmy 25 startupom i powiększyliśmy zespół o 400%. Podsumowanie roku HR Hints

Udostępnij:

2021 był dla nas niesamowicie intensywnym i wymagającym rokiem, ale jednocześnie dającym ogromną satysfakcję i poczucie dumy. W niespełna 10 miesięcy udało nam się dość wyraźnie zaznaczyć naszą obecność w ekosystemie innowacji, współpracując w obszarze HRu z najlepszymi startupami i instytucjami wspierającymi ich rozwój w naszym kraju.

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy, firmy technologiczne i fundusze venture capital podsumowują 2021 rok.

Innowacyjne podejście do HRu

Podczas kilkuletniej, intensywnej pracy z founderami w obszarze HRu w głowie naszej CEO, Róży Szafranek, rozwijał się pomysł stworzenia firmy, która będzie wspierać startupy i ich liderów w jednym z najważniejszych obszarów dla każdej organizacji – w obszarze ludzkim. Wiedząc, że HR jest skalowalny i każdy – przy zastosowaniu odpowiedniej metody i we właściwych uwarunkowaniach – może robić go dobrze, postanowiliśmy założyć HR Hints i działać na znacznie szerszą skalę.

Obserwując wymagające i dynamiczne środowisko startupowe, a także wyzwania stojące przed ich liderami postanowiliśmy stworzyć taki model współpracy, który pozwoli na rzeczywiste wsparcie ich działań w obszarze HRu na większą skalę. Wiedzieliśmy, że model consultingowy czy godzinowy się nie sprawdzi, ponieważ, aby realnie pomóc, trzeba odpowiednio zrozumieć i poznać organizację, zespoły, wejść głębiej w kulturę organizacyjną, wartości i komunikację w firmie, należy stać się częścią zespołu.

Poszukując modelu, który to umożliwi, wpadliśmy na pomysł HRu w subskrypcji. W tym modelu stanowimy wsparcie w trudnych HRowych momentach i pomagamy w podejmowaniu strategicznych decyzji w obszarze ludzkim, układamy kulturę organizacyjną, komunikację w firmie i procesy HRowe w taki sposób, żeby wspierały wzrost organizacji.

Jesteśmy także wsparciem w budowaniu i skalowaniu zespołów złożonych z zaangażowanych i skutecznych pracowników. To taki HRowy Netflix, w ramach którego z naszego wsparcia liderzy mogą skorzystać kiedy tylko są w potrzebie. Naszym celem jest przede wszystkim redukcja napięcia founderów i ich poczucie bezpieczeństwa, dlatego jesteśmy dostępni i gotowi do pomocy naszym partnerom od poniedziałku do soboty w godz. 8:00-22:00.

W ramach subskrypcji HRowej oferujemy naszym partnerom trzy obszary współpracy, zależnie od ich aktualnych potrzeb. Oczywiście, jednym z nich jest rekrutacja, która stanowi dla nas sztukę dopasowywania odpowiednich osób, do właściwych firm.

Kolejnym obszarem jest People & Culture, czyli wszystko to, co związane jest z kulturą organizacyjną, komunikacją w organizacji, ze wsparciem leadershipu i zarządzaniem zespołami.

Ostatnim jest obszar People Operations, w ramach którego wpieramy naszych partnerów w kwestiach administracyjnych i księgowo-finansowych, pomagając w odpowiednim ułożeniu i zarządzaniu procesami wewnątrz organizacji, które mają bezpośredni wpływ na wydajność zespołu, a tym samym tempo rozwoju firmy.

HR Hints w liczbach

Do grudnia 2021 roku zespół ekspertów HR Hints zwiększył się o 400%. W ciągu ostatnich 10 miesięcy wspieraliśmy rozwój najlepszych startupów w Polsce, z którymi pokonaliśmy ogromną liczbę wyzwań HRowych, jakie stanęły na ich drodze do sukcesu oraz zatrudniliśmy dla nich 136 dopasowanych pracowników. Z naszego modelu subskrypcyjnego skorzystały m.in. takie spółki jak JOKR, VueStorefront, Ramp Network, Symmetrical, czy Aleph Zero. Łącznie portfolio partnerów korzystających z naszego wsparcia w niespełna rok urosło do 25 startupów.

Wspieramy rozwój polskiego ekosystemu startupowego

Jednym z naszych celów jest edukacja polskiego ekosystemu startupowego, co skutecznie udaje nam się realizować wieloma kanałami. Naszą wiedzą i doświadczeniem dzielimy się realizując warsztaty we współpracy z takimi organizacjami jak: PFR, Movens Capital, Innovation Nest, ReaktorX, MIT Enterprise Forum, czy Poznański Park Naukowo-Technologiczny.

Tworzymy też podcast ,,Ludzie z Pracy”, do którego zapraszamy doświadczonych ekspertów, którzy dzielą się swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami dotyczącymi takich zagadnień, jak m.in. kultura organizacji, współpraca inwestorów z founderami, czy zarządzanie pracownikami o dużym potencjale. Dotychczas mieliśmy przyjemność gościć m.in. Bartka Pucka, Leszka Kaniuka, Szymona Janiaka, czy Tomka Snażyka.

Chcieliśmy dokładnie poznać i zrozumieć problemy, jakie napotykają startupy w Polsce, tak aby jeszcze skuteczniej wspierać i edukować nasz rynek. Właśnie w tym celu przeprowadziliśmy ogólnokrajowe badanie, na podstawie którego powstał bezpłatny raport dotyczący wyzwań HRowych w startupach i szybko rozwijających się firmach technologicznych, którego premiera miała miejsce w pierwszej połowie 2021 roku.

2022 będzie jeszcze bardziej intensywny

Nie zatrzymujemy się nawet na chwilę! W 2022 roku mamy jeszcze bardziej ambitne plany. W ciągu najbliższych miesięcy chcielibyśmy skalować naszą działalność poprzez ekspansję zagraniczną na rynek brytyjski. Dostrzegamy tam ogromny potencjał, a także masę HRowych wyzwań, przed jakimi stają tamtejsze startupy. Oczywiście nie zmienia to faktu, że cały czas będziemy rozwijać się także na polskim rynku, gdzie wciąż mamy wiele do zrobienia. Chcemy również stworzyć i promować naszą własną metodę HRową, która będzie kompletnym zestawem praktyk budowania kultury organizacyjnej.

PS. Zobacz raport dotyczący stanu mental health founderów i pracowników polskich startupów, który przygotowaliśmy wspólnie z PFR Ventures i Wolves Summit.

Autor: Filip Małek, business manager HR Hints