Ponad 60% właścicieli MSP regularnie pracuje ponad 9 godzin dziennie

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Poświęcają swoje życie prywatne, rodzinne i czas wolny, by realizować zawodowe pasje i dążyć do wymarzonych celów. Tydzień pracy co trzeciego polskiego przedsiębiorcy przekracza 50 godzin. Tylko w czasie pracy po godzinach MSP wytwarzają w skali światowej gospodarki ponad 8,3 bilionów dolarów.

Globalne badanie przeprowadzone przez Sage pokazuje skalę wyrzeczeń ponoszonych przez właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw, które są motorem gospodarki. Wyniki badania jednoznacznie wskazują, że właściciele przedsiębiorstw realizują swoje zawodowe pasje i cele pracując przeciętnie więcej od ludzi zatrudnionych w firmach. Tylko w czasie poza „ustawowym etatem”, mali i średni przedsiębiorcy w skali globalnej gospodarki wytwarzają równowartość 8,3 bilionów dolarów. Marzenia i pasje mają jednak swoją cenę.

Więcej niż 40 godzin na tydzień

Niemal połowa (46%) wszystkich właścicieli firm na świecie pracuje ponad 40 godzin w tygodniu. Niemieccy przedsiębiorcy należą do najciężej pracujących, aż 57% z nich w tygodniu pracuje ponad 40 godzin. Australijscy właściciele firm lepiej radzą sobie z bilansowaniem życia zawodowego z prywatnym – tylko 31% z nich twierdzi, że pracuje ponad 40 godzin w tygodniu.

W Polsce właściciele firm i samozatrudnieni również pracują dłużej od ludzi zatrudnionych na etacie. W ciągu tygodnia statystyczny właściciel firmy spędza w pracy średnio o 4 godziny więcej od pracownika etatowego. Ta różnica oznacza, że w ciągu roku właściciel pracuje tyle, co etatowy pracownik w okresie 13 miesięcy. Jest jednak wielu przedsiębiorców pracujących bardzo ciężko – ponad 30% właścicieli firm przyznaje, że ich tydzień pracy przekracza 50 godzin.

Piotr Ciski, dyrektor zarządzający polskim oddziałem Sage zwraca uwagę, że przytoczone statystyki odnoszą się do badania czasu poświęcanego na pracę na stanowisku, np. w biurze. Zdecydowana większość właścicieli firm w rzeczywistości pracuje i angażuje się we własny biznes także poza swoim stanowiskiem pracy. Powszechnie słyszy się opinię, że praca na swoim nie ma przerw i trwa od rana do nocy. Pracownikom etatowym, którzy mają zakontraktowany czas pracy, zazwyczaj łatwiej jest oddzielać życie prywatne od zawodowego. Dla właściciela firmy, który prowadzi ją z pasją, ciągłe zaangażowanie w biznes jest czymś naturalnym. Statystycznie przedsiębiorcy dwukrotnie rzadziej korzystają ze zwolnień lekarskich. Rzadziej też wyjeżdżają na urlop, a gdy już wyjadą na wypoczynek, zazwyczaj nadal są zaangażowani w zarządzanie swoim biznesem – mówi Piotr Ciski

Spełnianie marzeń kosztem czasu wolnego

Ponad jedna trzecia (36%) ankietowanych twierdzi, że angażując się w prowadzenie własnego biznesu poświęca czas, który mógłby być spędzony z rodziną. Odsetek ten jest szczególnie wysoki w RPA, gdzie 44% właścicieli firm wybiera pracę kosztem rodziny. W skali globalnej 44% właścicieli firm przyznaje, że ich poświęcenie dla firmy odbiło się negatywnie na ich związku. Nieznaczna większość (52%) niemieckich drobnych przedsiębiorców odwołała kiedyś randkę z powodu pracy. To wyjątkowo wysoki wynik w porównaniu ze światową średnią wynoszącą 27%.

Motywacja z pasji i dumy

Pomimo ponoszenia oczywistych wyrzeczeń, większość przedsiębiorców przyznaje, że chce pracować więcej i ciężej. W skali globu aż dwie trzecie (66%) właścicieli firm MSP twierdzi, że warto znosić dłuższe godziny pracy. Dla 41% ankietowanych główną motywacją jest zamiłowanie do swojej pracy, a dla 38% jest nią duma z własnych osiągnięć.

Stephen Kelly, Dyrektor Generalny Sage tak komentuje badania: „Przekucie wymarzonego pomysłu na biznes na sposób na życie wymaga ciężkiej pracy i osobistych wyrzeczeń. To badanie podkreśla skalę tego zaangażowania. W mojej opinii, chęć bycia przedsiębiorczym jest motorem pozytywnych zmian na całym świecie, a przedsiębiorstwa kierowane przez zaangażowanych ludzi w skali całej gospodarki stają się jej motorem. Powinniśmy zatem jak najbardziej ich wspierać i szanować długie godziny ciężkiej pracy przedsiębiorców, którzy zostają w pracy, gdy reszta świata idzie do domu„.

Badanie pokazuje, że ludzie, którzy mają marzenia, mogą je realizować na przykład poprzez tworzenie i rozwój własnego przedsiębiorstwa. W tej grupie pełne zaangażowanie w pracę ponad przeciętne normy jest czymś naturalnym, ponieważ poświęcenie idzie w parze z ideą. Dla tych ludzi praca zazwyczaj jest równoznaczna z przyjemnością, co daje poczucie wolności i dumy – dodaje Piotr Ciski.

fot. pixabay.com