Poradnik Foundera – czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć na początku drogi biznesowej

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Poradnik Foundera – czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć na początku drogi biznesowej

Udostępnij:

Poradnik Foundera od Startup Studio to obszerne opracowanie, które wyjaśnia o czym pamiętać i jakich błędów unikać przy zakładaniu i prowadzeniu pierwszej firmy. Jest to doskonałe kompendium wiedzy dla tych, którzy pierwsze kroki w biznesowym świecie mają dopiero przed sobą lub są na samym początku tej drogi. 

Młodzi przedsiębiorcy na początku swojej działalności muszą podejmować bardzo dużo decyzji, które nierzadko mogą zaważyć na przyszłości ich biznesu. Jest to szczególnie ważny okres, w którym prawidłowe ułożenie wszystkich procesów i poznanie obowiązujących przepisów ma szczególne znaczenie. Właśnie dlatego powstał Poradnik Foundera, w którym Przedstawiciele Startup Studio i zaproszeni do współpracy eksperci postanowili podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem biznesowymi. Partnerami publikacji są Polski Fundusz Rozwoju, MamStartup, LAW MORE, Kancelaria Prawna Kielian i Wspólnicy, TAX 360 oraz ArchiWażne. 

Powiedzmy, że masz już pomysł na biznes. Dokładnie wiesz, jaką usługę lub produkt chcesz oferować. Może nawet masz już pierwszych klientów, a nawet zadeklarowanego inwestora? Może działasz wspólnie z kilkoma osobami i chcecie założyć spółkę? Są już przychody, ale do tej pory faktury szły “na działalności mamy”? Prawdopodobnie nadszedł czas, aby sformalizować działalność. Czas założyć firmę… Zazwyczaj w tym momencie pojawiają się pierwsze problemy oraz decyzje do podjęcia – napisał we wstępie Tomasz Kliczkowski. 

Zobacz, czego się dowiesz:

  • Jak wybrać rodzaj działalności dopasowany do skali biznesu? 
  • Jak podpisać dobrą umowę z biurem rachunkowym? 
  • O jakich ważnych terminach należy pamiętać? 
  • Jak policzyć koszty pracy i o czym jeszcze nie zapomnieć? 
  • Jak zadbać o płynność po stronie kosztowej i przychodowej? 
  • Jak zabezpieczyć się przed potencjalnym konfliktem w spółce? 
  • Dlaczego warto korzystać z usług specjalistów? 
  • Wyjaśniono również podstawy finansów firmowych. 
  • I wreszcie wyjaśniono dlaczego warto konsultować się z innymi przedsiębiorcami. 

Nie przekonało Cię? 

Nie wiesz, czy warto poświęcać czas na lekturę całego e-booka? Poniżej znajdziesz skrót zagadnień, które zostały omówione w poradniku. Jeśli okaże się, że chcesz więcej, na końcu materiału znajdziesz link, pod którym możesz pobrać cały poradnik.   

Wybierz rodzaj działalności dopasowany do najbliższych planów

Jednoosobowa działalność gospodarcza to najprostsza forma prowadzenia firmy, ale przydatna głównie dla specjalistów i usługodawców, którzy nie budują zawiłej struktury, działają w pojedynkę i nie planują pozyskiwać inwestorów. Jeśli planujesz rozwój większego biznesu, to koniecznie wybierz spółkę kapitałową. Szczególnie, jeśli nie działasz w pojedynkę, ale masz jednego lub więcej wspólników. Rodzaj spółki zależy od Twojej konkretnej sytuacji, ale z dużym prawdopodobieństwem na początek warto pomyśleć o spółce z o.o..

Podpisz dobrą umowę z biurem rachunkowym

Nie musisz się znać na wszystkim. Szczególnie, że prowadzenie pełnej księgowości to odpowiedzialna praca wymagająca odpowiednich kwalifikacji. Duże firmy zatrudniają samodzielne księgowe, ale Tobie najprawdopodobniej wystarczy biuro rachunkowe. Ostrożnie przeczytaj umowę i sprawdź, co dokładnie zawarte jest w cenie oraz jakie obowiązki wypełni za Ciebie biuro, a co zostanie na Twojej głowie. Pamiętaj o sprawdzeniu OC wybranego biura.

Pilnuj terminów

Jeżeli kierujesz spółką, to ciąży na Tobie odpowiedzialność za terminowe raportowanie (np. coroczne sprawozdanie finansowe) oraz płatności określonych danin i podatków. Wydaje się to oczywiste, ale bardzo wielu początkujących przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy, że trzeba zapłacić ZUS za siebie i pracowników, zaliczkę na podatek dochodowy, podatek od umów pracowniczych, VAT czy podatek od niektórych czynności cywilnoprawnych. Każda z tych czynności ma określone przepisami terminy.

Ogarnij podstawy finansów

Nie uciekniesz od tego, ale bez obaw – to nie jest wiedza tajemna, zarezerwowana dla finansistów. Podstawy, o których piszemy w tym poradniku, to w miarę prosta wiedza, której opanowanie stawia Cię automatycznie wśród górnych 20% osób, które rozumieją, jak funkcjonuje ich biznes. Rachunek zysków i strat oraz bilans to podstawowe dokumenty opisujące aktualny stan finansów. Zapyta o nie nie tylko bank, ale również każdy potencjalny inwestor.

Dobrze policz koszty pracy i sprawdź pozostałe obowiązki

Chcesz zatrudnić pracownika? Dobrze sprawdź, ile dokładnie wynoszą całkowite koszty pracodawcy. Każde 100 zł na rękę to ponad 170 zł kosztu dla Twojej firmy. Nie zapomnij o dodatkowych obowiązkach, takich jak rejestracja w ZUS, ewidencja czasu pracy czy szkolenia BHP. Czy musisz sporządzić regulamin pracy, a może przekroczyłeś liczbę zatrudnionych i podlegasz dodatkowym obowiązkom i składkom? A może da się skorzystać z outsourcingu?

Licz cashflow, a nie tylko koszty i przychody

Sprzedaż ładnie rośnie, księgowa każe zapłacić duży podatek dochodowy, a na rachunku bankowym zabrakło środków? Powodów może być wiele. Dajesz Klientom długi termin płatności, a dostawcom musisz robić przedpłaty? Duży klient nie zapłacił faktury, a okazuje się, że VAT i podatek dochodowy trzeba odprowadzić? To tylko pierwsze z brzegu przykłady z trudnego zakresu pt. „zarządzanie płynnością”.

Zabezpiecz się na trudne czasy

Większość nowych firm upada. Taka jest smutna, ale prawdziwa statystyka i warto mieć to z tyłu głowy rozpoczynając działalność. Nie chodzi nam o zniechęcanie Ciebie do prowadzenia firmy! Chodzi o to, żeby wszystko zrobić z głową i nie skończyć z długami, komornikiem na głowie i grupą wierzycieli, których Twoja ewentualna porażka narazi również na straty. Pomyśl o ubezpieczeniu odpowiedzialności zarządu, dowiedz się w jakich sytuacjach należy zgłosić wniosek o upadłość, buduj poduszkę finansową. O tych i innych tematach piszemy w rozdziałach o zarządzaniu płynnością i odpowiedzialności zarządu.

Korzystaj z usług specjalistów

Skup się na tym, co robisz najlepiej. Wysokiej jakości wiedza i umiejętności dostępne są na rynku i nie wahaj się za nie płacić. Niezbędni partnerzy biznesowi każdego przedsiębiorcy to: prawnik, doradca podatkowy, księgowa lub biuro rachunkowe, doradca kredytowy i ubezpieczeniowy. Warto też pomyśleć o outsourcingu prostych lub powtarzalnych czynności, które dobrze zrobi np. wirtualna asystentka. Podobnie z obszarami typu marketing, grafika czy PR – szczególnie na początku nie warto budować kosztów, tylko zlecać zadania na zewnątrz. Pozornie wyższa stawka godzinowa broni się w zestawieniu z efektywnością.

Nie bój się pytać innych przedsiębiorców

Znajdź mentora – praktyka z doświadczeniem w tej samej lub podobnej branży. Nie wahaj się pytać i radzić innych przedsiębiorców. Na rynku jest bardzo dużo osób, które chętnie poświęcą Ci chwilę i podpowiedzą jak rozwiązać niektóre z Twoich problemów, bo sami je już kiedyś rozwiązali. Osoby takie często pomogą Ci uniknąć kosztownych pomyłek.

Opinie 

– W dyskusji o startupach za mało mówi się o trudnościach, jakie napotkasz prowadząc firmę. O sprawach podatkowych, księgowych, czy formalno-prawnych, które mają kluczowe znaczenie. Ta wiedza będzie nieoceniona, kiedy po fali pierwszego entuzjazmu przyjdzie Ci zmagać się z prawdziwymi wyzwaniami rynku. Polecam ten materiał każdemu, kto poważnie myśli o prowadzeniu firmy – podsumował Poradnik Foundera Tomasz Plata, CEO Autenti. 

– Taki podręcznik powinien być pierwszym krokiem dla przyszłego przedsiębiorcy. Zebranie kluczowych informacji, fachowa terminologia, a co najważniejsze spisane doświadczenia osób, którym coś się w biznesie udało oraz – co ważniejsze – wiele się też nie udało. Z własnego doświadczenia wnioski mam takie, że i dzisiaj bym chętnie do tego zaglądał. Nie mając solidnych podstaw nie będziemy w stanie zbudować nic poważnego. Polecam – dodał Tomasz Turczynowicz, CEO SmartFactor. 

Wśród wcześniejszych publikacji Startup Studio znajdziemy poradniki: “Jak inwestować w startupy?” oraz “Crowdfunding udziałowy”. Tym razem przygotowany materiał przeznaczony jest jednak głównie dla początkujących  przedsiębiorców i startupów. 

Poradnik Foundera możesz pobrać tutaj.