Postaw na rozwój i skorzystaj z coachingu innowacji!

Dodane:

Marika Kowalska Marika Kowalska

Postaw na rozwój i skorzystaj z coachingu innowacji!

Udostępnij:

Kiedy myślimy o startupach na ogół pojawiają się z tyłu głowy hasła tj. nowe przedsiębiorstwo, szybki zysk, innowacyjność, przełomowość, skalowanie biznesu, wielki sukces w krótkim czasie, inwestorzy, ale też ryzyko niepowodzenia, niewiadoma przyszłość, tymczasowość.

Według raportu Startup Genome Report Extra on Premature Scaling przygotowanego przez badaczy z Uniwersytetu Stanforda i Berkeley, w ciągu pierwszych trzech lat funkcjonowania upada nawet 90% startupów, a jako trzy główne powody tych porażek wskazują:

  1. Brak właściwego rozpoznania rynku i potrzeb klientów
  2. Niewystarczające zaangażowanie założycieli
  3. Za szybki rozwój i skalowanie działalności bez potwierdzonego modelu biznesowego

A co, gdybyśmy Wam powiedzieli, że istnieje narzędzie dla firm, które nie dość, że wskaże im, jak uniknąć tych porażek, to jeszcze pomoże wypracować pomysł na innowację? Co więcej, wskaże im także konkretne źródła finansowania tego pomysłu w ramach środków unijnych i jest… bezpłatne.

Innovation Coach, bo o nim mowa, to jedyne tak kompleksowe, a zarazem nieodpłatne świadczenie na rynku. Jego sercem jest indywidualna usługa szyta na miarę każdego zainteresowanego, tzw. coaching innowacji, polegająca na współpracy z wykwalifikowanym ekspertem danej branży z firmą. Podczas kooperacji nie tylko zostaje stworzona analiza SWOT przedsięwzięcia, ale firma poznaje też aktualne trendy na rynku czy konkurencję w swojej dziedzinie. Przede wszystkim jednak odkrywa swój potencjał. Co najważniejsze – wspólnie z coachem tworzy pomysł na innowację i ustala praktyczny plan jej skutecznego wdrożenia.

W ramach coachingu innowacji firma może brać udział w szeregu warsztatów, konferencji i innych dedykowanych wydarzeń, mających na celu podniesienie kompetencji przedsiębiorców. Innovation Coach to dobre rozwiązanie jeszcze przed przystąpieniem do inkubatora czy akceleratora biznesowego, gdyż wspólnie zostaje wypracowany innowacyjny pomysł i przygotowane dogłębne rekomendacje, aby go zrealizować. 34% firm, które zgłaszają się do projektu to startupy z niemal każdej branży i są wśród nich takie, które już odniosły sukces.

Jednym z przykładów jest 1Strike, który pomaga małym i średnim firmom lepiej zabezpieczać ich działalność i upraszczać zarządzanie bezpieczeństwem cybernetycznym. Jak mówi współzałożycielka firmy, Lucyna Szaszkiewicz: “Dla mnie najcenniejsze w tym programie i relacji (z coachem – przyp. red.) było to, że po pierwsze mieliśmy szansę przekonać się, jak odbiera nas ktoś z zewnątrz. bo jako founderzy byliśmy przekonani, że nasz pomysł jest świetny. Ważny był też feedback jak my versus inne firmy, które starają się o taki innowacyjne rozwój, się umiejscawiamy, bo tej wiedzy nie mieliśmy. A raport przygotowany przez naszego coacha był potwierdzeniem, że obrana przez nas ścieżka jest dobrze zaplanowana. Informacje, które uzyskaliśmy sprawiły, że rozwój przyspieszył dziesięciokrotnie; wszystko zaczęło się dziać turbo szybko, bo uwierzyliśmy, że jesteśmy gotowi. Wcześniej mieliśmy dużo więcej wątpliwości i mniej danych na temat kierunków, w które możemy podążać”. 1Strike pod koniec 2022 roku podpisał umowę inwestycyjną na ponad 7 milionów złotych, zdobył grant NCBR na rozwój modeli machine learning i AI, a także otrzymał zaproszenie do licznych akceleratorów m.in. w Stanach Zjednoczonych i Singapurze. Zaś Lucyna Szaszkiewicz zdobyła pierwsze miejsce w konkursie III edycji Shesnnovation oraz została wyróżniona w Top 100 Women From VC and Startup Ecosystem In Poland (Vestbee).

Aby dowiedzieć się więcej nie tylko o drodze 1Strike do sukcesu, ale też o innowacjach w zakresie cyberbezpieczeństwa, nowinkach i dlaczego bezpieczeństwo cyfrowe nie jest już tylko opcją, a koniecznością, obejrzyj najnowszy odcinek Inspiracji do innowacji – Innovation Coach:

Innym przykładem startupu, który skorzystał na początku swojej drogi z Innovation Coach jest firma Lumekko sp. z. o.o., zajmująca się projektowaniem oraz produkowaniem zabezpieczeń świetlnych. Firma wytwarza sekretne elementy zabezpieczające, które potwierdzają autentyczność i jednocześnie utrudniają, a wręcz uniemożliwiają podrabianie produktów i dokumentów. Założycielem i Prezesem Zarządu jest dr Agata Szczeszak, która oprócz zarządzania przedsiębiorstwem, koordynuje procesami nanotechnologicznymi związanymi z planowaniem składu, a następnie metodami produkcji nanomateriałów stosowanych jako zabezpieczenia. O coachingu innowacji mówi: “Lumekko wzięło udział w Innovation Coach jako młody startup. Jako przedstawiciel spółki uważam, że Innovation Coach to świetny projekt, który może zweryfikować plany dotyczące wdrożenia pomysłu. Dzięki owocnym konsultacjom z coachem, odpowiednio dopasowanym do obszaru działalności startupu, zostały określone możliwości wdrożeniowe pomysłu Lumekko. Ponadto, w uzyskanej rekomendacji został sprecyzowany plan działania, który wyznacza kierunek do realizacji założeń wdrożeniowych zgodnie z określonym rynkiem oraz odbiorcami i uzyskanym finansowaniem”. Dr Agata Szczeszak została laureatką konkursu Shesnnovation, a także uzyskała nominację w kategorii Startup roku w ramach XIII konkursu Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku w 2022 roku.

Wieloletnie doświadczenie ekspertów pracujących w Innovation Coach pokazuje, że wśród polskich przedsiębiorców nie brakuje inicjatywy, oddania i kreatywności, dlatego nadrzędną rolą jest wspieranie tych cech, dzięki wiedzy coachów innowacji. Plan idealny jest taki, aby firma, która wypracowała swoją pierwszą innowację z Innovation Coach została na drodze rozwoju i szukała nowych rozwiązań dla swojego biznesu.

Dzięki uruchomieniu Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) na lata 2021-2027, którego częścią jest Innovation Coach (Priorytet II), absolwenci projektu będą mieli możliwość pójść o krok dalej i skorzystać z kompleksowej oferty INNOSTART. Polega ona na specjalistycznym doradztwie w zakresie koncepcji i przygotowania pierwszego projektu B+R, a także wsparcia finansowego na realizację debiutanckiego projektu tego typu.

Wymagania, które należy spełnić, aby wziąć udział w projekcie Innovation Coach są proste. Wystarczy nie mieć doświadczenia w realizacji projektów B+R oraz aplikowaniu do nich, prowadzić działalność gospodarczą w Polsce i planować rozpoczęcie prac badawczo-rozwojowych. Nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o wielkość przedsiębiorstwa, budżet, staż czy inne kryteria.

W dobie inflacji, drożejących surowców energetycznych, pandemii i wojny w Ukrainie, polskie firmy będą musiały zmienić dotychczasowy paradygmat prowadzenia działalności. Szukanie środków na zewnątrz może okazać się jedną z form adaptacji do zaistniałej sytuacji. Wiele wskazuje na to, że wejście na drogę B+R+I będzie bodźcem do rozwoju i zwiększenia konkurencyjności na rynku. Zrób to dobrze, oszukaj startupowe przeznaczenie – zgłoś się do Innovation Coach i wymyśl swoją pierwszą innowację!

Więcej informacji: www.innovationcoach.pl.

Projekt Innovation Coach realizowany jest przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy z Centrum Projektów Badawczych Unii Europejskiej w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk.

 

Materiał reklamowy powstał we współpracy z Innovation Coach