Potrojony zysk z inwestycji w Pigu. MCI Capital sprzedaje litewską platformę e-commerce za 37 mln euro

Dodane:

Hanna Baster Hanna Baster

Potrojony zysk z inwestycji w Pigu. MCI Capital sprzedaje litewską platformę e-commerce za 37 mln euro

Udostępnij:

Fundusz MCI Capital sprzedaje swoje udziały w litewskiej platformie e-commerce Pigu z trzykrotnym zyskiem. Nie oznacza to wcale zmniejszania zaangażowania inwestora w tej branży.

Fundusz MCI Capital, specjalizujący się w inwestycjach w transformacje cyfrowe, sprzedał udziały w litewskiej platformie e-commerce Pigu, wiodącej na rynku w krajach bałtyckich. Jego miejsce zajmie fundusz Private Equity Mid Europa Partners. MCI Capital wchodząc we współpracę z Pigu w 2015 roku kupił udziały za 11 mln EUR, teraz sprzedaje je MEP za kwotę ponad trzykrotnie wyższą, 37 mln EUR. To nie pierwsza duża sprzedaż MCI Capital w ostatnich miesiącach, który w ten sposób chce pozyskać środki na nowe inwestycje. 

Wygląda jednak na to, że MCI Capital nie zamierza zmieniać kierunku swoich inwestycji – razem z Mid Europa Partners zainwestował, prawie równocześnie ze sprzedażą Pigu, w spółkę “Group” powstałą z połączenia spółek UAB Pigu (“Pigu”) i Hobby Hall Group OÜ (“HHG”). Nowa spółka posiada takie platformy jak pigu.lt, kaup24.ee, hansapost.ee, 220.lv, xnet.lv i  hobbyhall.fi.

Na rynku PE wciąż liczba kupujących jest większa niż sprzedających, a średnia cena przejęcia europejskich spółek wciąż rośnie; w 2020 roku był to najwyższy wynik w historii, równy 12,6 razy zysku operacyjnego firm (EBITDA). Również pula środków gromadzona przez fundusze na inwestycje w ubiegłym roku była rekordowo wysoka: wg danych Global Private Equity Report 2021 firmy Bain & Company w 2020 roku było to już 2,9 bln $ w porównaniu z 2,6 bln $ w 2019 roku.