PowerUp! – 45 tys. euro w gotówce i inwestycje do 150 tys. dla start-upów cleantech i energetycznych

Dodane:

Artykuł sponsorowany Artykuł sponsorowany

Udostępnij:

Już tylko do 19 kwietnia przyjmowane są zgłoszenia do kolejnej edycji PowerUp! by EIT InnoEnergy, konkursu dla startupów z 24 krajów Europy Środkowej i Wschodniej. W związku z dużym zainteresowaniem, InnoEnergy – organizator konkursu, zwiększa sumę głównej nagrody pieniężnej z 20 do 30 tysięcy euro!

Głównym obszarem PowerUp! jest sektor energii i cleantech, ale poszukiwane są również rozwiązania z zakresu mobility, cyber security, smart city oraz technologie ograniczające emisję szkodliwych pyłów do atmosfery. 

Zwycięzcy PowerUp! otrzymają nagrody finansowe – oprócz wspomnianej wcześniej nagrody za pierwsze miejsce przewidziano również 10 tysięcy euro i 5 tysięcy euro dla zdobywców drugiego oraz trzeciego miejsca, a autorzy najciekawszych projektów zostaną zaproszeni do prestiżowego akceleratora EIT InnoEnergy: Highway®, oferującego finansowanie do 150 tys. euro. Jak tłumaczy Jakub Miler, CEO EIT InnoEnergy Central Europe, udział w konkursie stwarza najlepszym uczestnikom możliwość skorzystania z unikatowego know-how EIT InnoEnergy:

– Różnimy się od innych narzędzi inwestujących w start-upy tym, że nie tylko zajmujemy się finansowaniem, ale wspieramy dane projekty do momentu ich komercjalizacji. Oferujemy usługi związane np. z budowaniem zespołu, szkoleniami, coachingiem, mentoringiem. Poza tym ułatwiamy dotarcie do zewnętrznych instytucji finansujących, pomagamy we współpracy z sieciami venture capital, zajmujemy się też rozwojem samego produktu – współpracujemy z instytutami badawczymi i uczelniami, dlatego jesteśmy w stanie zaprosić do kooperacji inżynierów i technologów z różnych dziedzin. Do naszych partnerów należą takie firmy jak Schneider Electric, EDF, AGH, RAFAKO czy Tauron. Chwalimy się tym, że wspieramy taki start-up także w poszukiwaniu pierwszych klientów.

Michał Kraszewski, Business Creation Manager podkreśla, że PowerUp! to też okazja, by przyczynić się do poprawy stanu środowiska oraz jego ochrony. Taką szansę uzyskali laureaci poprzednich edycji konkursu, którzy z powodzeniem rozwijają i komercjalizują swoje rozwiązania:

– Przykładem może być opracowany przez polski zespół Bin-e – inteligentny kosz na śmieci, który sam rozpoznaje i sortuje odpady komunalne. Do tej pory start-up sprzedał w Polsce ponad 100 urządzeń, a niedawno zyskał dofinansowanie w wysokości niemal 500 000€! 

Innym odnoszącym sukcesy polskim start-upem jest SEPIN, który wykorzystując beacony, dostarcza światowym sprzedawcom energii elektrycznej dane o klientach i zużyciu energii, ułatwiając im opracowywanie spersonalizowanych ofert, taryf, kampanii marketingowych oraz promocji.  Zwycięzcą poprzedniej edycji konkursu został start-up HeatVentors z Węgier, który zaprezentował innowacyjny sposób magazynowania energii cieplnej, zajmujący o 90% mniej powierzchni i pozwalający na oszczędność od 20 do 40% energii. 

– Zakres prezentowanych pomysłów był bardzo szeroki, jednakże co najważniejsze, każdy z nich może potencjalnie przyczynić się do poprawy czystości naszego środowiska. Bacznie przyglądamy się zaprezentowanym firmom i jestem pewna, że z niektórymi z nich nawiążemy bliższą współpracę – mówi Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes firmy RAFAKO, partnera ubiegłorocznej edycji konkursu.

Relacja z Wielkiego Finału 2017, który odbył się w Budapeszcie.

W maju uczestnicy PowerUp! wezmą udział w Bootcampach i finałach krajowych. Ich zwycięzcy zostaną zaproszeni do Pragi na finałowe Bootcampy z europejskimi mentorami oraz Wielki Finał, który odbędzie się 19. czerwca.

Smart cities, cleantech, mobility…. Dlaczego akurat taki zakres poszukiwań? Według raportu Bloomberga przez najbliższe co najmniej 20 lat paliwa kopalne będą podstawowym źródłem wytwarzania energii na świecie. Potrzebne są więc nowe technologie, które zminimalizują negatywne dla środowiska skutki spalania węgla czy ropy, a to tylko jedno z wielu zadań stojących przed sektorem energetycznym w Europie. PowerUp! jest odpowiedzią na te wyzwania.

Aby wziąć udział w konkursie należy mieć prototyp i wypełnić formularz na stronie: www.powerup.innoenergy.com

  

__________________________________________________

Dlaczego Europa Środkowa i Wschodnia szczególnie potrzebuje innowacji w energii i cleantech?


+ Udział Odnawialnych Źródeł Energii w konsumpcji energii w Europie (wg Eurostat) wzrósł z 8,4% w 2004 do 17% w 2016, ale problemem wciąż są potencjalne przerwy w dostawach. Unijny cel na 2020 rok to 20%, dla Polski – 15%.

+ Polska jest liderem wśród krajów Unii Europejskiej w niechlubnym rankingu najbardziej zanieczyszczonych państw. Dopuszczalna ilość dni, w których smog może być przekroczony to 35, w wielu miastach w Polsce normy są przekraczane nawet powyżej stu dni.

+ Według Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych w 2017 roku w Europie sprzedano 216 566 pojazdów elektrycznych. Do państw, w których sprzedano najwięcej pojazdów elektrycznych, zaliczają się: Niemcy (54 617 szt.), Wielka Brytania (47 298 szt.) i Francja (36 835 szt.). Dla porównania – w Polsce łącznie sprzedano 1 068 samochodów, odnotowując przy tym wzrost o 87,7 %.

+ Coraz częściej celem ataków cybernetycznych stają się elektrownie – w czerwcu 2017 hakerzy zaatakowali nieczynną elektrownię w Czarnobylu, w lipcu 2017 miała miejsce nieudana próba przejęcia kontroli nad przepływem energii w Irlandii.

 

__________________________________________________

 InnoEnergy jest wspierane przez EIT (Europejski Instytut Innowacji i Technologii), podmiot Unii Europejskiej.