Powiększyliśmy zespół i stworzyliśmy aplikację do pomocy zwierzakom w potrzebie. Podsumowanie roku BinarApps

Dodane:

Tomasz Cichowicz Tomasz Cichowicz

Powiększyliśmy zespół i stworzyliśmy aplikację do pomocy zwierzakom w potrzebie. Podsumowanie roku BinarApps

Udostępnij:

Ostatnie dwa lata były czasem rozwoju i transformacji działalności, które tak jak wiele spółek realizowaliśmy po części w wyniku zmian spowodowanych pandemią, a przy tym zmienności popytu i podaży na rynku IT. Rosnąca inflacja, niepewności związane z Nowym Polskim Ładem i generalna obawa o to jak będzie wyglądać przyszłość to czynniki, które w dużej mierze determinowały strategię zarządzania BinarApps. 

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy, firmy technologiczne i fundusze venture capital podsumowują 2021 rok.

Aktualnie jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia najlepszego wyniku w historii firmy. Rok 2020 zamknęliśmy 35% wzrostem przychodów, teraz kształtuje się on na poziomie 81% r/r i wynosi około 26 mln zł przy zachowaniu około 9% EBT.

Pod koniec 2020 r. otworzyliśmy nowy oddział w Gdyni, który w ciągu roku rozwinął się z 4 do 30 osób, czyli niemal dokładnie tyle, ile zakładaliśmy. W listopadzie 2021 powtórzyliśmy ten sukces, otwierając kolejne biuro w Poznaniu. Nowo powstały zespół liczy póki co 5 osób, ale szacujemy, że pod koniec 2022 roku będzie tam już co najmniej 30 specjalistów IT, a w ciągu dwóch lat ta liczba się podwoi. Biorąc pod uwagę wszystkie nasze oddziały, rok 2021 zamykamy z 160 osobami na pokładzie. O tym jak zadbać o wartości organizacji przy rozwoju struktur z 70 do ponad 150 osób, pisałem w artykule Change management, czyli zarządzanie zmianą.

Mamy świadomość, że skalowanie biznesu dla mniejszych firm wiążę się z ryzykiem. Dlatego, gdy spotykamy zgrane zespoły, którym brakuje dodatkowego akceleratora do rozwoju, chętnie nawiązujemy współpracę i dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem.

Prowadzimy rozmowy z kilkoma podmiotami i mniejszymi zespołami, które są pełne talentu i ambicji, jednak brakuje im know-how i odpowiednich zasobów do wzrostu. W BinarApps, mając już renomę u klientów i rozwinięte zaplecze chętnie stwarzamy możliwość dla mniejszych spółek na dołączenie do nas i zmaksymalizowanie potencjału i zysków. Nie wykluczamy otwarcia kolejnych oddziałów w innych miastach w Polsce, ale też za granicą.

Praca nad strukturą organizacji

W pierwszym półroczu 2021 skupiliśmy się na rozpoczętej już w 2020 roku strukturyzacji i uprocesowieniu zespołów będących częścią działów sprzedaży, marketingu i utrzymania klienta. Natomiast drugie półrocze było czasem na transformację działu HR oraz centrów dostarczania, tak, aby mogły podążyć za zapotrzebowaniem naszych Klientów.

Rok 2021 pokazał, że hybrydowy model w jakim pracujemy sprawdza się bardzo dobrze. Postawiliśmy na system zbudowany w oparciu o zaufanie, bez ograniczeń, z dowolnym doborem środków, jedynie z instrukcją, aby pamiętać o zadbaniu o wszystkich interesariuszy. Spotkało się to z bardzo pozytywnym odbiorem ze strony zespołu, co widać chociażby po frekwencji pracowników w biurze czy też na letniej integracji firmowej, w której uczestniczyło 90% całego personelu.

Osiągnęliśmy model pracy, który daje swobodę, ale też pozwala nam na rozwój naszej społeczności. Jesteśmy dumni z tego, że ludzie czują się jej integralną częścią, chcą przychodzić do biura, brać udział w firmowych wydarzeniach, a przede wszystkim z nami pracować.

Społeczna odpowiedzialność biznesu

Angażowanie się w akcje charytatywne i działania CSR takie jak Szlachetna Paczka, czy organizacja darmowych szkoleń z zakresu IT dla uczniów i studentów są już u nas tradycją. Jednak w tym roku poszliśmy o krok dalej i stworzyliśmy największy do tej pory projekt tego typu w BinarApps – Animal Helper.

Animal Helper to aplikacja tworzona dla Fundacji Psia Krew założonej przez Adama Van Bendlera, pomysłodawcę projektu. Ma na celu zaprojektowanie produktu cyfrowego, który pozwala na szybką reakcję i pomoc zwierzakom w potrzebie. To pierwsza taka aplikacja w Polsce, a dzięki zaangażowaniu naszego Gdyńskiego zespołu, w BinarApps budujemy jej mobilną wersję na platformy iOS i Android. Na rzecz stworzenia aplikacji odbyła się charytatywna gala Stand-up, podczas której po raz pierwszy można było zobaczyć i wypróbować Animal Helper na własnym smartfonie. Lada dzień ruszy pierwsza faza testów aplikacji w wybranych województwach.

Dalsze plany rozwoju organizacji

Kończąc 2021 rok zamykamy fazę głównej transformacji przedsiębiorstwa, dotyczącej strukturyzacji i uprocesowienia zespołów, nad którą pracowaliśmy od końca 2020 roku. Z tak zbudowanymi fundamentami i strategią działania pod dalszy rozwój szykujemy się na 2022. W tym roku chcemy zwiększyć przychody o co najmniej 60% i zakończyć ostatni kwartał mając 260 osób na pokładzie.

Będzie to czas, w którym skupimy się głównie na skalowaniu biznesu z zachowaniem celów jakościowych. Szczególnie zależy nam na realizacji nowej strategii technologicznej i zadbaniu o kapitał ludzki organizacji zarówno od strony bezpieczeństwa, jak i rozwoju personelu. Będziemy też kontynuowali rozbudowę naszej sieci centrów dostarczania w modelu, który realizowaliśmy do tej pory.

Autor: Tomasz Cichowicz, dyrektor zarządzający w BinarApps