Powstaje urządzenie do opuszczania stóp. Pomoże chodzić pacjentom ze schorzeniami neurologicznymi

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Powstaje urządzenie do opuszczania stóp. Pomoże chodzić pacjentom ze schorzeniami neurologicznymi

Udostępnij:

IDC (Industrial Design Consultancy) współtworzy z XFT czwartą generację urządzenia do opuszczania stóp. Wynalazek ma na celu pomóc pacjentom z określonymi schorzeniami neurologicznymi ponownie zacząć chodzić.

Koncepcja powstała m.in. na użytek szpitali. Przyrząd jest wodoodporny, łatwy do czyszczenia i przystosowany do wszystkich rozmiarów i kształtów nóg. Działa na lewą lub prawą nogę.

Jakie ma zastosowanie?

Urządzenie posiada w pełni zintegrowane elektrody wtopione bezpośrednio w taśmę w konstrukcji typu all-in-one. Działa poprzez dostarczanie impulsów elektrycznych, które zapobiega gwałtownemu stawianiu stopy na skutek uszkodzenia nerwów lub paraliżu mięśni nóg.

Narzędzie powoduje stymulację nerwów strzałkowych i kości piszczelowej, dzięki czemu mięśnie podnoszą stopę w odpowiednim czasie i pomagają przywrócić neurologiczną funkcję motoryczną. Wbudowany w system czujnik żyroskopowy wykrywa rytm chodzenia i pomaga w regulacji chodu.

Jak podaje Medtech, do urządzenia włączono interfejs zaprojektowany tak, aby automatycznie obracało się ono o 180°, zgodnie z tym, na jakiej nodze użytkownik je nosi.

Biokompatybilne materiały pomogą w rekonwalescencji

Natomiast nasi rodzimi naukowcy z Laboratorium Nanostruktur PAN pracują nad opracowaniem sztucznego wiązadła.

Materiały bioaktywne mogą zrewolucjonizować medycynę. Dzięki wysokiej zgodności z tkankami pacjenta pokryte warstwami z bioaktywnych materiałów implanty nie będą odrzucane przez organizm.

Biokompatybilne implanty pomogą w rekonwalescencji pacjentów po urazach więzadeł kolanowych, które są jednymi z poważniejszych kontuzji związanych ze sportami wyczynowymi, ale również rekreacyjnym uprawianiem sportu.

Urazy związane z uszkodzeniem więzadeł, szczególnie zerwania więzadła krzyżowego przedniego (ACL), występują najczęściej w przypadku młodych, aktywnych fizycznie mężczyzn w wieku 25–35 lat. W tej grupie ponad 70% urazów jest związana z wyczynowym uprawianiem sportu.

Jak powstaje sztuczna kość?

70% masy kości zapewnia odpowiednie właściwości mechaniczne. Każdy ubytek kostny zmniejsza jakość ludzkiej motoryki.

W Laboratorium Nanostruktur wytwarzany jest hydroksyapatyt – mineralny składnik kości, który bardzo dobrze imituje naturalną kość.

Hydroksyapatyt jest stosowany klinicznie od wielu lat. W naturze odpowiada za wytrzymałość kości. Sztucznie wytwarzany ma dobrą biokompatybilność w kontakcie z kością, ponieważ cechuje go podobny skład chemiczny.

Polscy naukowcy opracowują biomateriał, który jest imitacją tkanki kostnej. To szansa dla osób, którym grozi amputacja. Materiał może zastąpić nawet kilkunastocentymetrowy ubytek w kości, z którą łączy się po kilku miesiącach.

Fot.mat.pras. IDC