Powstał pierwszy fundusz impaktowy w Polsce. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej oraz Akademia Leona Koźmińskiego dołączają do Simpact

powstal pierwszy fundusz impaktowy w polsce fundacja na rzecz nauki polskiej oraz akademia leona kozminskiego dolaczaja do simpact
Udostępnij:
ALK przeciera nowe szlaki, ponieważ jako pierwsza uczelnia wyższa została członkiem funduszu typu venture capital. Obok niej do Simpactu dołączyła Fundacja na rzecz Nauki Polskiej. Głównym celem wspieranej inicjatywy jest pomoc polskim naukowcom i przedsiębiorcom w komercjalizacji projektów.

fot. unsplash.com

Simpact to fundusz utworzony w ramach koordynowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju programu Bridge Alfa. Do inicjatywy dołączyły Akademia Leona Koźmińskiego, która stale wykazuje zainteresowanie budowaniem współpracy z biznesem, oraz działająca od 1991 roku Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, czyli największa w Polsce pozarządowa instytucja finansująca naukę.

Ścisła współpraca między partnerami

Obecność tych dwóch instytucji w funduszu Simpact gwarantuje, że kluczowym kryterium zaangażowania inwestycyjnego w dany projekt jest jego innowacyjność technologiczna, potencjał komercyjny i przewidywany pozytywny wpływ na społeczeństwo i środowisko.  Z punktu widzenia zarządzających funduszem wybór prywatnych inwestorów był decyzją o strategicznym znaczeniu. 

Cele stawiane przez Simpact wymagają współpracy z ekspertami zarówno w obszarze komercjalizacji wynalazków naukowych, jak i rozwoju przedsięwzięć biznesowych. - Nowi inwestorzy wnoszą wielką wartość dla funduszu nie tylko pod względem zaangażowanego kapitału, lecz także wartości merytorycznej – uzasadnia Krzysztof Grochowski, partner zarządzający i przewodniczący Komitetu Inwestycyjnego funduszu Simpact. 

Wiedza i doświadczenie

Zarządzający funduszem planują intensywnie korzystać z doświadczenia partnerów. W przypadku FNP będzie to komercjalizacja badań naukowych, która pomoże w identyfikacji odpowiednich startupów i skutecznej realizacji zaplanowanych projektów. ALK natomiast zapewni wsparcie ekspertów posiadających kwalifikacje w obszarze zarządzania, finansów, marketingu oraz budowania strategii biznesowych.

Grochowski komentuje - Gdy dodamy do tego jeszcze naszego pierwszego inwestora – Fundację Fundusz Współpracy, która od ponad 25 lat zaangażowana jest w realizację innowacyjnych projektów, m.in. w obszarze społecznym, to okazuje się, że mamy grono bardzo silnych partnerów. Wierzę, że dzięki współpracy z trzema tak doświadczonymi organizacjami, których kompetencje i wartości doskonale się uzupełniają, uzyskamy efekt synergii i zrealizujemy założone cele.