Powstała elektryczna, samonawilżająca się soczewka kontaktowa

powstala elektryczna samonawilzajaca sie soczewka kontaktowa
Udostępnij:
Japońscy naukowcy stworzyli soczewki kontaktowe, które same się nawilżają. Wykorzystany w nich system można użyć m.in. w tworzonych od pewnego czasu e-soczewkach.

Naukowcy z Uniwersytetu w Tohoku zaprezentowali wynalazek, który może umożliwić wprowadzenie tzw. inteligentnych soczewek kontaktowych. Tego typu szkła, jak wyjaśniają badacze, mogą np. monitorować stan oka, a nawet zwiększać możliwości widzenia poza typowe zdolności człowieka, czy działać jako wyświetlacze do rozszerzonej rzeczywistości.

Pozostawał jednak do rozwiązania pewien problem. – Choć dokonał się duży postęp w dodawaniu nowych funkcji inteligentnym soczewkom kontaktowym, niewiele udało się zrobić w kwestii szkodliwości codziennego noszenia soczewek – zwraca uwagę prof. Matsuhiko Nishizawa, współautor pracy opublikowanej w piśmie Advanced Materials Technologies.

Kłopot polega na tym, że soczewki mogą powodować zespół suchego oka wywołany rzadszym mruganiem i nasilonym parowaniem wody. Zaburzenie może z kolei prowadzić nie tylko do dyskomfortu, ale także uszkodzeń rogówki.

Badacze stworzyli więc soczewkę, w którą wbudowany jest system transportujący wodę z pomocą niewielkiego prądu elektrycznego. Woda pobierana jest z dołu oka i przenoszona w górę soczewki.

Naukowcy zaproponowali też układ zasilania. Wykazali, że w soczewkę można wbudować dwa rodzaje nietoksycznych baterii - magnezowo-tlenową i enzymatyczne ogniwo fruktozowo-tlenowe. Rozważają też zastosowanie zdalnego zasilania.