Powstanie Warszawskie na Twoim telefonie. Poznaj aplikację Ulice44

powstanie warszawskie na twoim telefonie poznaj aplikacje ulice44
Udostępnij:
Zespół Ravine Team i Fundacja Źródła Pamięci stworzyli Ulice44. To aplikacja mobilna, dzięki której możemy prześledzić przebieg Powstania Warszawskiego dzień po dniu akcji. Dotychczas z aplikacji skorzystano sześćset razy.

Mapy opracowane przez Armię Krajową

Żeby poznać historię Powstania Warszawskiego z 1944 roku wystarczy smartfon i aplikacja mobilna. Wszystko dzięki zespołowi programistów i historyków z Ravine Team oraz Fundacji Źródła Pamięci działającej na rzecz ochrony, utrwalania i upowszechniania polskiego dziedzictwa kulturowego, którzy wspólnymi siłami stworzyli Ulice44. Aplikacja ta prowadzi użytkowników przez historyczne mapy Warszawy prezentując, dzień po dniu, przebieg Powstania Warszawskiego.

fot. Jerzy Piorkowski (1957) Miasto Nieujarzmione, Warszawa: Iskry, ss. 165 no ISBN | wikipedia.org

Wydarzenia obejmujące okres od 1 sierpnia do 2 października 1944 roku przedstawione są na historycznych mapach pochodzących jeszcze z lat 30-tych, które później opracowały konspiracyjne służby topograficzne Armii Krajowej. Można więc przypuszczać, jak tłumaczą twórcy projektu, że to właśnie te arkusze były wykorzystywane przez Powstańców podczas przygotowywania się do walk zbrojnych albo już podczas samych walk.

Dzień po dniu zmieniająca się linia frontu

Śledząc poszczególne dni Powstania Warszawskiego za pośrednictwem aplikacji Ulice44 użytkownik obserwuje zmieniającą się linię frontu i wciąż kurczące się tereny dotychczas zajmowane przez Polaków. Poza animacją utraconego obszaru zespół stojący za przedsięwzięciem naniósł na mapę ikony pistoletu VIS, na które gdy klikniemy pojawi się na ekranie smartfona okienko z opisem konkretnego wydarzenia i archiwalne zdjęcia z tamtego czasu.

fot. materiały prasowe 

W przypadku aplikacji dostępnej dla urządzeń z systemem Android wykorzystano także geolokalizację. Dzięki temu internauta może spacerować z telefonem w ręku po ulicach Warszawy i jednocześnie za pośrednictwem oprogramowania dowiedzieć się, jak to miejsce wyglądało podczas Powstania Warszawskiego. Wkrótce pomysłodawcy Ulic44 zamierzają wzbogacić aplikację o kolejne materiały źródłowe i funkcję przenikania się map historycznych z obecnymi mapami.

Ulice44 nie będą komercyjnym projektem

Artur Łysik, jeden z pomysłodawców projektu wyjaśnia, że motorem napędowym do tego, aby stworzyć Ulic44 było przede wszystkim zafascynowanie tematyką Powstania Warszawskiego i chęć propagowania postaw patriotycznych wśród internautów. - Chcemy, żeby ulice, którymi się poruszają nabrały dla nich nowego znaczenia. Aby mogli zobaczyć jak te miejsca wyglądały kilkadziesiąt lat temu, aby mogli dowiedzieć się, jaka jest historia budynku, przed którym stoją - mówi.

Program zadebiutował w sklepie Google Play i App Store na początku sierpnia tego roku i w ciągu trzech miesięcy został pobrany łącznie przez około sześćset osób. W obu przypadkach, użytkowników z systemem Android i iOS, aplikacja jest bezpłatna. Ponadto twórcy projektu zapowiedzieli, że nie zamierzają, przynajmniej póki co, komercjalizować Ulic44.