Poznaj ekosystem innowacji EIT. Dostępne programy akceleracyjne i mentoringowe

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

ekosystem innowacji EIT

Udostępnij:

Polskie i europejskie startupy, w szczególności te odpowiadające na najważniejsze globalne wyzwania, a także innowatorzy, którzy dopiero przygotowują swoje pomysły, mogą korzystać z programów akceleracyjnych i mentoringowych prowadzonych przez EIT KIC – Wspólnoty Wiedzy i Innowacji Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT). EIT stanowi natomiast integralną część aktualnego Programu Ramowego UE w zakresie badań naukowych i innowacji – Horyzont Europa.

EIT to największy w Europie ekosystem innowacji, zrzeszający w ramach 8 Wspólnot Wiedzy i Innowacji KIC ponad 2000 organizacji partnerskich: firm, uczelni i instytucji badawczych. Wspólnoty EIT KIC pracują wokół określonych obszarów tematycznych, takich jak: klimat, energia, żywność, zdrowie, surowce, technologie cyfrowe, produkcja i mobilność. EIT to także 64 huby innowacji w całej Europie, a także w USA i w Izraelu. Dzięki temu wsparcie EIT umożliwia współpracę z europejskimi firmami i uczelniami, dostęp do najlepszych ekspertów i do finansowania. Większość programów EIT ogłosi swoje nabory już na początku 2023 roku, dlatego już teraz warto zapoznać się z przeglądem możliwości.

EIT Jumpstarter

EIT Jumpstarter to program mentoringowy dedykowany innowatorom, studentom i doktorantom, którzy posiadają innowacyjny pomysł na bardzo wczesnym etapie. Jumpstarter to sztandarowy program EIT realizowany wspólnie przez 6 Wspólnot KIC; dzięki temu odnajdą się w nim projekty z większości wymienionych powyżej dziedzin. W EIT Jumpstarter doświadczeni trenerzy i mentorzy tworzą kreatywną społeczność wsparcia innowatorów w procesie przekształcania ich pomysłów w biznes. Europejscy eksperci pomagają zbudować realny model biznesowy, zweryfikować go i przekształcić w firmę. Konkurs odbywa się corocznie, a najbliższa rekrutacja zostanie otwarta już na początku 2023 roku.

EIT Health

Jedną z najbardziej aktywnych w obszarze wspierania startupów wspólnotą EIT jest EIT Health, która swoją ofertę kieruje do projektów z obszaru ochrony zdrowia, medycyny, farmacji i biotechnologii. Poszczególne przykłady konkursów, indywidualnego wsparcia mentoringowego i dobrze skonstruowanych programów akceleracyjnych sprawiają, że dzięki wsparciu wspólnoty nawet najtrudniejsze i najbardziej zaawansowane innowacje mogą zaistnieć na rynku. EIT Health prowadzi wiele programów dedykowanych startupom, z którymi można zapoznać się na stronie wspólnoty. Jednym z nich jest InnoStars Awards – kluczowy program akceleracyjny dla ów z Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej. Program pomaga przekształcać prototypy i MVP w rozwiązania gotowe do wprowadzenia na rynek.

W ciągu ostatnich siedmiu lat przeszkolono ponad 70 startupów, z czego ponad połowa odniosła sukces rynkowy. Rekrutacja do kolejnej edycji ruszy już na początku 2023 roku. Na uwagę zasługuje także konkurs Catapult, którego uczestnicy mogą zaprezentować swoje rozwiązania czołowym ekspertom i inwestorom z całej Europy. Program wspiera najlepsze koncepcje biznesowe, przyspieszając rozwój startupów. Finaliści uczestniczą w EIT Health Summit, gdzie walczą o nagrody o wartości 210 tysięcy euro oraz o nagrodę publiczności – reklamę startupu na nowojorskim Nasdaq Tower! Także tu aplikacje projektowe będą przyjmowane na początku 2023 roku.

Innowatorzy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze światem medycznym, także powinni przyjrzeć się EIT Health. Zaletą większości proponowanych tu inicjatyw są oparte na współpracy indywidualne porady mentoringowe i coachingowe. Oferta EIT Health skierowana jest do odważnych innowatorów, którzy myślą nieszablonowo i gotowi są do kreowania znaczących zmian.

EIT InnoEnergy

Kolejnym podmiotem działającym w ramach EIT, który aktywnie wspiera startupy, jest EIT InnoEnergy. Spółka wspiera rozwój innowacji w obszarze zrównoważonej energii oraz wszystkich tematów związanych z energią, w tym m.in. gospodarki o obiegu zamkniętym, transportu i mobilności, odnawialnych źródeł energii, a także zrównoważonego budownictwa i smart city. W ciągu dziesięciu lat działalności spółka zainwestowała już ponad 560 milionów euro w startupy i projekty innowacyjne z zakresu zielonej transformacji gospodarki ze szczególnym uwzględnieniem strategicznych branż, takich jak magazynowanie energii, zielony wodór w przemyśle, czy też nowe technologie solarne.

Dotychczas wsparcie InnoEnergy otrzymało już ponad 500 innowacyjnych przedsięwzięć, których prognozowane przychody do 2030 roku przekraczają 72,8 miliardów euro, co sprawia, że spółka jest jednym z największych inwestorów w tym segmencie rynku w Europie. EIT InnoEnergy wspierane jest przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii, a także udziałowców będących czołowymi podmiotami w dziedzinie zrównoważonej energii i w przemyśle na świecie, takich jak TOTAL, EDF, Volkswagen, Capgemini, Schneider Electric i wielu innych.

Wsparcie InnoEnergy dla startupów to przede wszystkim dostęp do największego na świecie ekosystemu – od naukowców do liderów biznesu i decydentów oraz dostęp do przedsiębiorstw, które napędzają globalny sektor energetyczny. InnoEnergy szuka ambitnych pomysłów o znaczącym i globalnym wpływie. Celem firmy jest zwiększenie szans przedsiębiorców na sukces rynkowy. Model inwestycyjny EIT InnoEnergy, długoterminowe strategie, sprawdzone usługi i ekosystem partnerów zmniejszają ryzyko i skracają czas wprowadzania na rynek nowych rozwiązań. Współpraca z InnoEnergy gwarantuje dostęp do prężnego, dynamicznego i zróżnicowanego ekosystemu ekspertów, laboratoriów, talentów i źródeł finansowania, a także klientów na całym świecie.

EIT Urban Mobility

EIT Urban Mobility jest największą w UE platformą działającą w obszarze zrównoważonej mobilności, która łączy biznes i przemysł, regionalne oraz miejskie organy administracji publicznej oraz środowisko akademicko-badawcze. Organizacja poprzez swój prężnie funkcjonujący departament Impact Ventures wspiera startupy w trzech płaszczyznach. Pierwsza to inwestycje VC, wspierające finansowo i strategicznie firmy na wczesnym etapie rozwoju (pre-seed do pre-series A) z obszaru transportu i infrastruktury miejskiej, o pozytywnym wpływie na środowisko i społeczeństwo. Druga to programy inkubacyjno-akceleracyjne oparte o dostosowany do potrzeb uczestników sześciomiesięczny intensywny kalendarz aktywności. Celem programów jest udany debiut rynkowy (inkubacja), wzmocnienie pozycji na rynku (akceleracja) oraz ekspansja międzynarodowa (scaling-up). Ostatnia, ale równie ważna, płaszczyzna to udostępnienie narzędzi do kontaktu i networkingu z partnerami i instytucjami współpracującymi z EIT Urban Mobility w całej Europie. Więcej informacji na temat specyfiki wspólnoty w obszarze możliwości dla startupów można uzyskać, biorąc udział w otwartych sesjach Breakfast & Learn about Impact Ventures.

EIT Manufacturing

EIT Manufacturing to kolejna wspólnota KIC, w której startupy mogą uzyskać dostęp do wiedzy, technologii, odbiorców oraz źródeł finansowania. Wspólnota wspiera startupy z branży produkcji oferując pomoc w rozwoju strategii biznesowej i planu działania poprzez dostęp do rynków i rozwój nowych produktów oraz specjalistyczne ekspertyzy w zakresie transferu technologii, zarządzania własnością intelektualną, komunikacji i marketingu. Wspólnota przygotowuje startupy do pozyskiwania funduszy, nawiązuje relacje z inwestorami i unijnymi instytucjami finansującymi oraz przyznaje dotacje EIT na rozwój technologii i zespołu. W programach BoostUp i Switch On zgłoszenia przyjmowane są w systemie ciągłym. EIT Manufacturing prowadzi także coroczny konkurs projektów, będący szansą na przystąpienie do konsorcjów i nawiązanie współpracy z wiodącymi światowymi organizacjami. Nabór w konkursie zostanie ogłoszony już w I kwartale 2023 roku.

EIT RawMaterials

EIT RawMaterials to wspólnota skupiona wokół problemu zrównoważonych surowców i materiałów oraz gospodarki obiegu zamkniętego w sektorze surowcowym. Wspólnota poszukuje najlepszych startupów i MŚP pracujących nad zrównoważonymi rozwiązaniami dla sektora. Jednym z kluczowych programów jest Booster Call, w którym projekty mogą otrzymać do 200 tysięcy euro finansowania, usługi dostosowane do potrzeb uczestników programu oraz dostęp do sieci partnerów EIT RawMaterials. Wybrane y i MŚP dołączają również do sieci partnerskiej EIT RawMaterials, dzięki czemu mogą uczestniczyć w największych wydarzeniach i zyskać rozpoznawalność za pośrednictwem kanałów sieci EIT RawMaterials. Wnioski składać można przez cały rok, ale nabory zamykane są w trzech terminach. Terminy na rok 2023 zostaną opublikowane niebawem.

Kolejnym programem dla startupów z sektora surowcowego jest RawMaterials Accelerator. Aplikując w tym programie można rozpocząć swoją podróż na rynek dzięki dostępowi do finansowania oraz indywidualnego coachingu. Program ułatwia poznanie potencjalnych klientów z sieci partnerskiej EIT RawMaterials, którzy gotowi są uczestniczyć w procesie wprowadzania innowacyjnych rozwiązań na rynek. EIT RawMaterials łączy lokalne i krajowe ekosystemy z ogólnoeuropejską siecią infrastruktury umożliwiającej przeprowadzenie działań pilotażowych. Program składa się z trzech faz: Eksploruj, Buduj i Wzrastaj. Każda faza ma określone cele, procesy i schematy finansowania. Wsparcie obejmuje coaching indywidualny i grupowy oraz finansowanie i zakotwiczanie startupów w ich lokalnych i krajowych ekosystemach. Celem programu jest identyfikowanie i objęcie mentoringiem startupów, tak aby jak najszybciej zaczęły dostarczać swoje innowacyjne produkty i usługi, a być może także stały się przyszłymi partnerami EIT RawMaterials. Kwota finansowania dla etapu pierwszego wynosi 10 tysięcy euro, podczas gdy dla etapu drugiego i trzeciego będzie to łączna kwota 80 tysięcy euro.

EIT Climate-KIC

EIT Climate-KIC również prowadzi tematyczne programy akceleracyjne dla startupów z szeroko pojętego sektora cleantech. ClimAccelerator to globalne programy, których celem jest skalowanie i wprowadzanie na rynek rozwiązań o pozytywnym wpływie na klimat. W ostatnim czasie uruchomiono także Poland ClimAccelerator – program akceleracyjny dedykowany startupom z obszarów sustainability, ESG oraz ekonomii cyrkularnej. Akcelerator Accelpoint we współpracy z PKO Bank Polski oraz EIT Climate-KIC zorganizował pilotażową edycję klimatycznego programu, którego nadrzędnym celem jest przyspieszenie rozwoju technologii sprzyjających osiągnięciu celów zeroemisyjnych. Obecnie trwa wybór najlepszych projektów, a kolejna edycja programu Poland ClimAccelerator przewidziana jest na przełomie I i II kwartału 2023 r.

EIT Food

Dobrze znana wśród startupów z sektora rolno-spożywczego jest EIT Food. Jednym z najbardziej popularnych programów realizowanych przez wspólnotę jest RisingFoodStars – program, który wspiera zaawansowane projekty w procesie wchodzenia na nowe rynki. Program co roku cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród scale-upów z dużym potencjałem wzrostu. Warto wspomnieć, że jest to tylko jeden z wielu programów prowadzonych przez EIT Food dla startupów na różnych etapach rozwoju. Zespół EIT Food obecnie dopracowuje programy, które zostaną uruchomione już w lutym 2023 r., a rekrutacja dostępna będzie pod tym linkiem.

EIT Digital

Ostatnia już wspólnota – EIT Digital – dedykowana jest rozwiązaniom cyfrowym. Projekty na wczesnym etapie, m.in. z Polski, mogą aplikować do prowadzonego wspólnie z Krakowskim Parkiem Technologicznym programu EIT Digital Venture Program, który ma na celu przeprowadzenie uczestników od pomysłu do inwestycji w mniej niż 365 dni, zapewniając zarówno wsparcie merytoryczne, jak i finansowe. Cykl odbywa się co roku, a kolejna rekrutacja zostanie uruchomiona już w I kwartale 2023 r.

Każda ze Wspólnot EIT prowadzi działania mające na celu rozwijanie przedsiębiorczości oraz tworzenie nowych firm rozwiązujących problemy w poszczególnych obszarach tematycznych. Wspólnoty EIT doskonale wiedzą, jak ważna jest współpraca w tzw. trójkącie wiedzy (biznes – nauka – edukacja) oraz to, czym jest komercjalizacja. Unikalna wiedza, praktyczne doświadczenie oraz wysokie umiejętności biznesowe ekspertów EIT sprawiają, że firmy korzystające ze wsparcia całego ekosystemu EIT mogą prężnie się rozwijać na rynku europejskim. Wspólnoty tworzą przyjazną przestrzeń do kreatywnego działania i inicjowania zmian oraz uczestniczą w budowaniu nowej i lepszej rzeczywistości. Dołączenie lub skorzystanie z oferty EIT to doskonała okazja, aby bezpośrednio przekonać się, jak bardzo efektywna może być taka współpraca.

Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE świadczy bezpłatną pomoc dla przedsiębiorców z zakresu m.in. budowy konsorcjów, prowadzenia negocjacji, przygotowania wniosków projektowych, lobbingu, koordynacji i rozliczeń formalno-finansowych projektów programu Horyzont Europa, którego częścią jest EIT.

Oferujemy liczne szkolenia, pogłębione usługi konsultacyjne, bezpośrednie doradztwo w zakresie przygotowania wniosków oraz wsparcie na różnych etapach realizacji projektów. Można do nas zadzwonić, napisać lub umówić się na osobiste spotkanie.

Więcej informacji o programie znajdziesz tutaj.

Zespół ds. Innowacyjnej Europy, Dział Krajowego Punktu Kontaktowego NCBR

 

Artykuł powstał we współpracy z NCBR