Poznaj Endless, komputer idealny dla mieszkańców krajów “trzeciego świata”

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Właściciele startupu Endless uważają, że siedemdziesiąt pięć procent populacji na świecie wciąż nie ma dostępu do komputerów. Głównym tego powodem jest wysoki koszt zakupu sprzętu. Rozwiązaniem ma być Endless, tani komputer z setką aplikacji przydatnych dla początkujących użytkowników.

Komputer kompatybilny z telewizorem

Endless jest nowoczesnym komputerem stacjonarnym, który z łatwością może być wykorzystywany jako urządzenie mobilne, a to dzięki temu, że jest niewielkich rozmiarów i konstrukcją przypomina zaokrąglone pudełko. Do jego obsługi użytkownikom wystarczy dostęp do telewizora. A wówczas korzystając z komputera, będzie możliwe rozpoczęcie pracy z ponad stoma aplikacjami zaprojektowanymi specjalnie dla autorskiego systemu operacyjnego firmy Endless.

Urządzenie zostało wyposażone w wejście HDMI, dzięki któremu jest możliwe połączenie komputera z telewizorem. Ponadto sprzęt posiada dwa porty USB, aby użytkownik mógł podłączyć do niego myszkę i klawiaturę. Konstrukcja komputera jest prosta, funkcjonalna i estetyczna, podobnie jak system zainstalowany na sprzęcie. Twórcy projektu zadbali, aby interfejs Endless OS przypominał ten spotykany na tabletach. Pomysłodawcom komputera zależało, aby stworzyć urządzenia, które będzie wykorzystywać posiadane przez klientów komponenty takie jak ogólnie dostępne telewizory.  

Dostęp do wiedzy w trybie offline

Zespół stojący za komputerem Endless przekonuje, że urządzenie może być równie efektywnie wykorzystywane jak PC. To dlatego, że posiada ponad sto bezpłatnych aplikacji, w tym pełen pakiet biurowy, programy do odtwarzania muzyki i filmów oraz wiele innych użytecznych narzędzi. Pomysłodawcy projektu gwarantują, że korzystając ze stworzonego przez nich sprzętu, użytkownicy nie muszą martwić się o oprogramowanie antywirusowe.

Ważnym elementem systemu operacyjnego Endless jest jego użyteczność nawet wtedy, gdy nie ma się dostępu do internetu. Właściciele sprzętu mogą korzystać z encyklopedii, materiałów edukacyjnych oraz informacji na temat zdrowia w trybie offline. To szczególnie istotne w krajach trzeciego świata, gdzie nie zawsze można połączyć się z siecią. CEO Endless, Matt Dalio pragnął zapewnić obywatelom tych państwa dostęp do wiedzy, bez konieczności posiadania urządzenia online.  

Obecnie projekt można obserwować na popularnej platformie crowdfundingowej Kickstarter, gdzie zespół Endless prowadzi zbiórkę funduszy. Dotychczas udało się osiągnąć podstawowe założenia kampanii i zebrać ponad 129 tysięcy dolarów. Jak można dowiedzieć się z oficjalnej strony producenta, sprzęt będzie do nabycia w dwóch wariantach cenowych za 169 i 229 dolarów.

Zdjęcie główne artykułu z endlessm.com

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem