Poznajcie Grahama. Tylko on potrafi przeżyć czołowe zderzenie z samochodem osobowym

Dodane: 22.07.2016

Adam Sawicki

Udostępnij:

Może i Graham nie jest urodziwym mężczyzną, ale za to wyjdzie cało z prawie każdego wypadku drogowego. Przeżyłby nawet czołowe zderzenie z samochodem osobowym. Ale przede wszystkim ma uczulić społeczeństwo, żeby bezpieczniej poruszać się po ulicach.

Poduszki powietrzne pod żebrami

– Samochody ewoluowały znacznie szybciej niż ludzie, a Graham pomaga nam zrozumieć, dlaczego powinniśmy ulepszać wszystkie aspekty naszego systemu drogowego tak, żeby chronić się przed własnymi błędami – powiedział Joe Calafiore, dyrektor Komisji Transportu w Australii, cytowany w komunikacie prasowym. Manekin ma dać do zrozumienia uczestnikom ruchu drogowego, żeby przeżyć poważną kolizję musieliby wyglądać, jak on.

Graham nie ma szyi, więc nie złamie karku. Ma bardziej masywna czaszkę i nieco wklęsłą twarz po to, żeby chronić oczy, uszy i nos. Każdy centymetr ciała pokrywa gruba, odporna na urazy skóra. Do tego pod żebrami ma poduszki powietrzne, a kolana może wyginać w każdą stronę, a więc podczas wypadku nic nie powinno się stać z jego stawami.

Manekina stworzyli naukowcy i rzeźbiarka

– Ludzie mogą przeżyć nawet, gdy przy pełnej prędkości wbiegną na ścianę. Ale kiedy mówimy o kolizjach drogowych, wówczas prędkość jest większa, siła również, a szanse przeżycia znacznie niższe – powiedział Joe Calafiore. Według naukowców poważne wypadki drogowe mógłby przeżyć tylko Graham; ludzie ciało nie jest bowiem przystosowane do taki zderzeń.

Manekina stworzyli: chirurg urazowy Christian Kenfield, David Logan, ekspert w dziedzinie badań zderzeniowych współpracujący z Monash University oraz Patricia Piccinini, rzeźbiarka z Melbourne. Do opracowania modelu wykorzystali silikon, włókno szklane, żywicę, a nawet ludzkie włosy. Na poniższym wideo możecie zobaczyć, jak wyglądały prace przygotowawcze. 

fot. materiały prasowe 

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem