Poznajcie nauczycielkę, która zmieniła życie Billa Gatesa

poznajcie nauczycielke ktora zmienila zycie billa gatesa
Udostępnij:
– Nauczycielka z czwartej klasy zmieniła moje życie. Dzięki niej zrozumiałem, że bycie bałaganiarzem i "nerdem", który lubi czytać książki nie jest niczym złym – pisał Bill Gates, współzałożyciel Microsoftu, jeden z najbogatszych ludzi świata. Na blogu opisał, za co do dziś dziękuje nauczycielce.

fot. zrzut z wpisu na gatesnotes.com

Interesowali ją ludzie

Blanche Caffiere przez 50 lat pracowała jako nauczycielka, a później jako bibliotekarka w View Ridge Elementary School w Seattle (Waszyngton, Stany Zjednoczone). Zmarła dziesięć lat temu, kilka miesięcy po świętowaniu setnych urodzin. Podczas swojego życia wychowała setki uczniów szkoły podstawowej i przekazała im swoją wiedzę. Dla wielu była wspaniałą nauczycielką.

– Była kobietą, którą zawsze interesowali ludzie – wspominała lokalna prasa, która w dniu śmierci Caffiere przybliżyła czytelnikom sylwetkę nauczycielki. Bill Gates, współtwórca sukcesu Microsoftu i jeden z najbogatszych ludzi świata, Panią Blanche Caffiere zakwalifikował jako jedną z silnych kobiet w jego życiu, które wywarły na nim wrażenie i zmieniły jego podejście do otaczającego świata.

Miłość do czytania

Ostatnio poświęcił jej wpis na blogu i podzielił się z czytelnikami swoją historią związaną z Blanche Caffiere. Gates przyjaźnił się z dyplomowaną nauczycielką, także gdy odeszła już z zawodu i objęła stanowisko bibliotekarki w szkole, w której przepracowała całe życie. Ta znajomość przełożyła się podobno na zainteresowania Gatesa działalnością filantropijną.

Według źródeł, Bill Gates na kartce z życzeniami dla Blanche Caffiere podziękował solanizantce za to, że przekazała mu wiedzę na temat wagi czytania. Miała też zainspirować go do tego, by rozpocząć pracę nad usprawnieniami technologicznymi mającymi wesprzeć obsługę bibliotek szkolnych. Najbardziej wdzięczny Gates był jednak za to, że wsparła go w pasji do czytania i zdobywania wiedzy.

Lepsze od science fiction

– Podzieliła się ze mną swoją miłością do książek. Zaczęła od zadawania pytań w stylu: "Co lubisz czytać" i "Dlaczego interesuje Cię ta tematyka" – pisze Bill Gates na blogu. Blanche Caffiere po uzyskaniu odpowiedzi na te pytania przyniosła chłopcu wiele książek, które Gates określi później jako "bardziej wymagające niż książki z gatunku 'science fiction'", które czytał.

Jakie książki poleciła przeczytać młodemu Billowi Gatesowi, który kilkanaście lat później zajął się pracą nad systemem operacyjnym Windows i rozwojem firmy Microsoft? Gates nie podaje konkretnych przykładów, ale pisze, że były to biografie wielkich ludzi. Po przeczytaniu tych książek rozmawiał z bibliotekarką i dzielił się z nią swoimi spostrzeżeniami na temat książek.

Wystarczy pytać

Podobała Ci się? Dlaczego? Czego się dowiedziałeś? – pytała. – Naprawdę ją to interesowało i była ciekawa mojego zdania. Dzięki takim rozmowom w bibliotece, ale też w klasie staliśmy się dobrymi przyjaciółmi – pisze Gates. Co dała mu znajomość z nauczycielką? Przede wszystkim informację o tym, że nauczyciele wiedzą więcej niż mówią na zajęciach. – Wystarczyło więc częściej pytać o to, czego chciało się dowiedzieć – dodaje.

-

A Wy? Na swojej drodze życiowej spotkaliście jakichś ciekawych nauczycieli, którzy zmienili Wasze życie? Odpowiedzi zostawcie w komentarzach.

PS Nie zapomnijcie przeczytać fragmentu książki, którą Warren Buffett podarował młodemu Billowi Gatesowi. Jest bardzo ciekawy!