Pozwól się zainspirować

Dodane: 26.09.2012

Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Czy może być coś lepszego od buzujących idei? Chyba nie. Nie brakowało ich na pewno podczas TEDxKraków, konferencji, która odbyła się 21 września w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Czy może być coś lepszego od buzujących idei? Chyba nie. Nie brakowało ich na pewno podczas TEDxKraków, konferencji, która odbyła się 21 września w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

TEDx zarówno w Polsce jak i na świecie to wystąpienia ludzi związanych z technologią, biznesem, nauką i rozrywką, które promują idee inspirujące słuchaczy do działania. Działając na licencji TED.com (Technology, Entertainment, Desing) – znanej na całym świecie konferencji skupionej wokół technologii, rozrywki i dizajnu – konferencje TEDx propagują idee warte realizowania, zmieniające świat na lepszy. Podczas TEDxKraków można poznać ludzi, którym udało się zrealizować swoje marzenia.

A jak było w tym roku?

Już przy wejściu każdego uczestnika witał FSC Żuk obrośnięty trawą jak również masa uśmiechniętych wolontariuszy. Od samego początku przeczuwaliśmy, że 21 września będzie wyjątkowym dniem. I tak właśnie było. A sami prelegenci? –Tacy sławni ludzie a tak przyjaźni! – relacjonowała Kasia, jedna z wolontariuszek TEDxKraków. Przed tą szczególną atmosferą nie dało się nigdzie uciec. Czy to przy filiżance kawy, gdzie można było porozmawiać z Markiem Powerem, Marcinem Kawalskim czy w czasie lunchu – wszędzie dało się odczuć ten szczególny klimat TEDx. Kto nie rozumie, niech obejrzy, choć jedno z wystąpień na stronie www.ted.com.

W tegorocznym wydarzeniu największy nacisk położono na poznanie tego co głęboko ukryte i wyjątkowe – “secret lives”. Jednym z prelegentów był Marcin Kawalski – student Singularity University w parku badawczym NASA w Mountain View w Kalifornii, człowiek, który zawstydziłby nie jednego Ministra Zdrowia. Opowiadał o sekretach w naszym ciele, które można będzie już wkrótce odkryć dzięki aplikacjom mobilnym. Marta Wille-Baumkauff natomiast przedstawiła tajemnice swojej ziemi i organicznej winnicy. Co ciekawe Marta nigdy nie szukała klientów a ma ich dość sporo zarówno z całej Europy jak i z Ameryku Południowej. Importerzy sami ją znaleźli, ponieważ jak powiedziała: „Jeśli wierzysz w to, co robisz, energia z tym związana sama rozpowszechni się po świecie”. Niezwykłym wydarzeniem było wystąpienie Kristin Arnesen – performerki z Nowego Yorku. W niekonwencjonalny sposób zachęciła wszystkich do odkrywania własnego ukrytego świata, o którym często nie mamy lub nie chcemy mieć pojęcia.

Podobnie jak w ubiegłym roku prof. Jerzy Vetulani zdobył ogromne brawa za swoje wystąpienie na temat usprawniania funkcji mózgu. Jego ciekawe spostrzeżenia na temat napojów energetycznych oraz amfetaminy z pewnością utkwią w pamięci wielu uczestników. Jeżeli ktoś uważa, że statystyka jest nudna powinien obejrzeć wystąpienie Przemysława Biecyka, które rozpoczął od słów „jestem statystykoholikiem”. Wraz z żoną założył fundację SmarterPoland.pl, poprzez którą promuje biegłość w czytaniu statystyk i zachęca do krytycznego, opartego na faktach myślenia w polskiej kulturze popularnej.

W tym roku konferencji TEDxKraków towarzyszyło wiele dodatkowych wydarzeń. Po raz pierwszy przyznano nagrodę TEDxKraków Award. Jej laureat Michał Dusiński przedstawił na scenie swój autorski pomysł grę komputerową – „7 góra”, która zachęca dzieci do wyjścia z domu oraz angażuje rodziców do zabawy ze swoimi pociechami. Dzień przed konferencją swoją premierę miała również kolejna inicjatywa – TEDxKrakow Hackathon, czyli nocne programowania na rzecz lokalnej społeczności. Zwycięski pomysł został oparty na bazie danych z województwa małopolskiego. Aplikacja „Shrank” pomaga wybrać według kilku kryteriów m.in. ekologia, bezpieczeństwo odpowiedni dla nas powiat czy dzielnicę Krakowa.

Wyjątkowość TEDxKraków to nie tylko jego międzynarodowa forma, ale przede wszystkim ludzie, którzy tworzą specyficzną atmosferę. To dla tego klimatu i inspiracji, co roku, co raz więcej osób zgłasza chęć uczestniczenia w konferencji.

Zapraszamy również do uczestniczenia w innych cyklicznych wydarzeniach organizowanych przez zespół TEDxKraków. Począwszy od października w każdy pierwszy wtorek miesiąca powracamy do cieszącej się ogromną popularnością inicjatywy TEDxKrakowCinema.

źródło: informacja prasowa