Praca zadaniowa. Dlaczego Polacy nie chcą pracować w ten sposób?

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Zadaniowy czas pracy to system, w którym pracownik może sam decydować o czasie oraz miejscu wykonywanych przez siebie obowiązków i rozliczany jest wyłącznie na podstawie osiąganych przez niego wyników. Choć takie rozwiązanie mogłoby wydawać się idealnym, wielu Polaków nie chce pracować w ten sposób.

Zdjęcie główne artykułu by picjumbo.com

IDC przeprowadziło badanie „Pracownicy przyszłości: ewolucja miejsca pracy w erze transformacji cyfrowej” na zlecenie Cornerstone OnDemand, w którym wzięli udział pracownicy dużych przedsiębiorstw (specjaliści ds. HR oraz kierownicy działów biznesowych), zlokalizowanych na terenie 16 krajów europejskich. Badanie to uwzględniło również Polskę i wykazało, że 40 proc. Polaków nie lubi pracować z domu, a 25 proc. z nich nie przepada za elastycznym czasem pracy, podczas gdy średnia europejska w pierwszym przypadku wyniosła 21 proc., a w drugim – 13 proc. Wpływ na ten wynik, bez wątpienia, mogło mieć wyposażenie pracowników polskich przedsiębiorstw w systemy informatyczne niedostosowane do ich potrzeb.

– W dobie szybkiego postępu technologicznego internet i telefony już nie wystarczają do zaspokojenia potrzeb dynamicznych zespołów – liczy się łatwość i szybkość komunikacji.  Z tego powodu, najlepszym rozwiązaniem jest wyposażenie pracowników zadaniowych oraz zdalnych w narzędzia umożliwiające natychmiastową komunikację ze współpracownikami oraz pracę nad projektem grupowym w czasie rzeczywistym. Tego rodzaju narzędzia nie tylko ułatwiają im realizację codziennych zadań, ale również podnoszą ich efektywność – mówi Jarosław Pazgrat, Dyrektor Zarządzający firmy MCX Telecom.

UCaaS zmieni podejście do pracy

Technologią, która ma szansę zmienić podejście pracowników polskich przedsiębiorstw do pracy zadaniowej, a tym samym zdalnej, jest Unified Communication as a Service (UCaaS), czyli ujednolicona komunikacja w chmurze. Rozwiązanie to zapewnia dostęp do wielu kanałów komunikacyjnych w ramach jednej, prostej w obsłudze platformy i umożliwia pracownikom m.in. współdzielenie pulpitu i firmowych dokumentów, odbieranie połączeń telefonicznych z wykorzystaniem komputera czy prowadzenie konferencji audio, Web oraz wideo z dowolnego miejsca i urządzenia. Rozwiązanie to dostarcza również informacji na temat statusu obecności współpracowników oraz zapewnia szybki dostęp do poczty głosowej oraz wiadomości faksowych, które mogą być odbierane i nadawane z poziomu skrzynki e-mail.

Co zyskują pracownicy?

UCaaS zapewnia osobom zatrudnionym w zadaniowym systemie pracy dostęp do najświeższych informacji oraz możliwości efektywnej pracy grupowej bez względu na miejsce, w którym aktualnie się znajdują. W ten sposób zyskują one nie tylko szybszą realizację powierzonych zadań, ale również większe poczucie przynależności do grupy projektowej oraz samego przedsiębiorstwa. Istotny jest także fakt, że pracownicy ci oszczędzają mnóstwo czasu na podróżach.

– Rozwiązania UCaaS sprawdzają się w wielu sytuacjach, dlatego są coraz bardziej popularne wśród organizacji międzynarodowych. Dzięki statusom obecności współpracownicy, których dzieli między innymi różnica czasu, zyskują informację o dostępności osoby, z którą akurat chcą się skontaktować. Rozwiązanie to dostarcza również informacji o statusie zajętości – współpracownicy widzą udostępnione, alternatywne kanały kontaktu oraz planowany czas zakończenia bieżącej aktywności, np. spotkania. UCaaS sprawdza się również w mniejszych, rozporoszonych geograficznie przedsiębiorstwach oraz wśród pracowników mobilnych, którzy bez względu na swoją lokalizację mają możliwość współpracy oraz komunikacji tu i teraz – mówi Jarosław Pazgrat, Dyrektor Zarządzający firmy MCX Telecom.

UCaaS to rozwiązanie, które przynosi korzyści nie tylko osobom zatrudnionym w zadaniowym systemie pracy oraz zdalnie, ale także ich pracodawcom, gdyż świadczone jest w chmurze i nie wymaga wdrażania skomplikowanej oraz kosztownej infrastruktury w przedsiębiorstwie.