Pracujemy nad aplikacją dzięki której, osoba głucha swobodnie porozmawia z osobą słyszącą – Paweł Kacprzak (Gesture To Speech)

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Gesture To Speech

Udostępnij:

– Wiemy, że na świecie jest kilka zespołów większych lub mniejszych, które pracują nad podobnymi rozwiązaniami jednak najbardziej motywuje nas do działania fakt, że jeszcze nikomu nie udało się stworzyć działającego tłumacza języka migowego – mówi Paweł Kacprzak, CEO Gesture To Speech, startupu pracującego nad aplikacją mobilną, która umożliwia tłumaczenie języka migowego w czasie rzeczywistym.

Mówicie, że jest dużo stereotypów na temat języka migowego. Czego nie wiemy o języku migowym, a powinniśmy wiedzieć?

Paweł Kacprzak: Przede wszystkim, informacja o tym, że na świecie istnieje więcej niż jeden język migowy, spotyka się z ogromnym zaskoczeniem. Mało tego, te języki różnią się również lokalnie. Nie dziwi nas śląski czy kaszubski, ale to, że Głusi z różnych części świata mają własne języki już tak. Inne stereotypy, które przyjęliśmy to np. krzywdzące przekonanie o tym, że osoby Głuche są mniej inteligentne. Jest to oczywiście nieprawda, na naszej drodze poznaliśmy wiele osób Głuchych, które wręcz onieśmielały nas swoją wiedzą oraz umiejętnościami. Ostatnie, na co chcielibyśmy zwrócić uwagę to nasze pewne przyzwyczajenie do mówienia o osobach Głuchych per głuchoniemi. Nie są niemi, potrafią się przecież komunikować. Głuchy brzmi dla nas z wielu powodów nieładnie, czy nieelegancko, natomiast Głusi chcą być tak nazywani. Oddaje to stan rzecz. Szukając prostego przykładu – o firmie Apple nie powiemy nie Microsoft, tylko użyjemy jej rzeczywistej nazwy.

Jak powinniśmy się komunikować z osobami głuchymi nie znając języka migowego?

To pytanie świetnie pokrywa się z pierwszym. Jedną z ogólnie przyjętych zasad była ta, w której uczono nas, że do osób Głuchych mówimy bardzo wolno albo wręcz powinniśmy krzyczeć. To na co powinniśmy zwrócić uwagę to ustawienie się na wprost osoby, do której kierujemy komunikat i rzeczywiście nieco wolniejsze i dokładne mówienie, ale bez wchodzenia w przesadę. Osoby Głuche dobrze radzą sobie z odczytywaniem mowy z ust, swoją odpowiedź mogą nam napisać lub powiedzieć, jeżeli wykształciły umiejętność mówienia. Można również porozumieć się pisemnie lub spróbować pokazać, o co nam chodzi. Tak jak powiedziałem w poprzednim pytaniu, wbrew obiegowej opinii, osoby Głuche posiadają odpowiednie zasoby intelektualne do tego, by swobodnie się komunikować.

W jaki sposób Wasza aplikacja „łączy oba Å›wiaty”? Co daje osobom gÅ‚uchym?

Na etapie wizji Gesture To Speech było aplikacją, dzięki której osoby Głuche będą mogły wejść w dialog z osobami słyszącymi i odwrotnie. Konsekwentnie realizujemy tę wizję, codziennie myśląc o tym, że osoba Głucha będzie mogła pójść na spotkanie z osobą słyszącą, włączyć aplikację GTS i swobodnie rozmawiać. Aplikacja będzie umożliwiała komunikację w każdym miejscu i czasie.

Kim jesteście?

Najkrócej – jesteśmy grupą znajomych, którzy połączyli wspólne zainteresowania, różne umiejętności i chęć wprowadzania zmian w świecie. Nie będę mówił o naprawianiu świata i wielkiej rewolucji, jednak mam nadzieję, że Gesture To Speech wniesie nowe spojrzenie w życie wielu ludzi.

Na jakim etapie jest Wasz projekt i kto pomaga Wam go rozwijać?

Obecnie jesteśmy na etapie budowania MVP w formie aplikacji do nauki języka migowego. Na ten moment budujemy i rozwijamy się własnymi siłami przy wsparciu naszych znajomych i kontaktów, które każdy z członków zespołu zdobył. Staramy się być cały czas w kontakcie ze środowiskami technicznymi oraz środowiskiem Głuchych, aby mieć pewność, że nasze rozwiązanie dokładnie odpowiada ich potrzebom.

Macie już sukcesy na swoim koncie – możesz coś o nich powiedzieć?

Zdecydowanie za sukces można uznać otrzymanie dotacji z PARP, ponieważ dzięki temu pozyskaliśmy fundusze na dalszy rozwój. Jednak nie chcemy spoczywać na laurach i wiemy, że to początek drogi.

Na Facebooku wspomnieliście, że istnieją rozwiązania podobne do Waszego. Czy obawiacie się konkurencji? Co to dla Was oznacza?

Kłamstwem jest jeśli przedsiębiorąca mówi, że nie boi się konkurencji lub jej nie ma. Oczywiście wiemy, że na świecie jest kilka zespołów większych lub mniejszych, które pracują nad podobnymi rozwiązaniami jednak najbardziej motywuje nas do działania fakt, że jeszcze nikomu nie udało się stworzyć działającego tłumacza języka migowego.

Jaki cel Wam przyświeca i co chcecie jeszcze zrealizować?

Na pewno chcemy, aby osoby głuche miały możliwość łatwiejszej komunikacji ze światem, mówiąc światem mamy na myśli dosłownie cały świat, ponieważ chcemy, aby nasz projekt miał zasięg globalny. Natomiast z perspektywy zespołu każdy skrycie marzy, żeby pewnego dnia do komunikacji wystarczył smartfon i aplikacja.

 

Gesture To Speech pojawi siÄ™ na Infoshare!

6 października br. po raz 16. rusza Infoshare – największa konferencja technologiczna w CEE. W tym roku czołowi prelegenci z całego świata poruszą takie tematy, jak: Web3, metaverse w biznesie, Tech4Good oraz ukraiński ekosystem startupów i IT w obliczu wojny. To dwudniowe wydarzenie co roku gromadzi w Gdańsku ok. 6 tys. osób.