Pracujemy nad bezinwazyjną technologią diagnostyczną. Skorzystają z niej osoby chore na cukrzycę – Grzegorz Stachacz (MediSensonic)

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Grzegorz Stachacz

Udostępnij:

Od pomiarów ciśnienia krwi po diagnostykę cukrzycy. Polska firma MediSensonic rozwija bezinwazyjną technologię diagnostyczną w oparciu o mikrofale. O samej technologii, jej zastosowaniu w medycynie i planach MediSensonic rozmawiamy z Grzegorzem Stachaczem, dyrektorem operacyjnym i dyrektorem Rady Doradczej w spółce.

Zajmujecie się w MediSensonic bezinwazyjną diagnostyką medyczną i laboratoryjną, wykorzystując do tego techniki fotooptyczne. Przełóżmy Wasz profil działalności na bardziej ludzki język. Co tak naprawdę robicie?

Technologie fotooptyczne faktycznie mogą być dla większości osób trudne do zrozumienia. Powiedzmy więc inaczej. Nasze rozwiązania wykorzystują przede wszystkim mikrofale do przeprowadzania bezinwazyjnych badań diagnostycznych – zarówno w laboratoriach, jak i medycynie.

Tyle że technologie mikrofalowe nie kojarzą się szczególnie z medycyną. Pewnie większość osób pomyśli o sprzęcie kuchennym…

Pewnie tak. Ale co ciekawe, technologie mikrofalowe były dotychczas wykorzystywane przede wszystkim w obronności. Przez lata naukowcy zajmujący się wojskowością rozwijali tę technologię, a my zastosowaliśmy mikrofale w medycynie.

Dlaczego?

Głównie dlatego, że mikrofale pozwalają przeprowadzać badania bezinwazyjnie. Dzięki temu pacjent nie odczuwa bólu ani dyskomfortu w trakcie zabiegu. Co więcej, fale mikrofalowe są w stanie przenikać głębiej w tkanki i badać obszary, których dotychczasowe np. techniki laserowe nie były w stanie zmierzyć. Dodatkowo stosując diagnostykę w oparciu o technologię mikrofalową, można wykonywać kilka pomiarów pod rząd bez ryzyka dla pacjenta, co na przykład w radiologii jest niemożliwe. Spójrzmy na promieniowanie rentgenowskie, które ma swoje ograniczenia pod względem liczby wykonywanych badań. Mikrofale takim restrykcjom nie podlegają.

Podaj proszę przykład. Jak wykorzystujecie tę technologię?

Przykładem jest ciśnieniomierz bez mankietu. Dzięki niemu możemy przeprowadzać u jednego pacjenta powtórne pomiary ciśnienia krwi w krótkim czasie. W przypadku tradycyjnego ciśnieniomierza byłoby to niemożliwe. Dlaczego? A to dlatego, że uciskanie ramienia mankietem może wpływać na wynik pomiaru. Nasze urządzenie eliminuje ten problem.

Warto też podkreślić, że wszystkie tworzone przez nas urządzenia są certyfikowane i spełniają wymogi dla wyrobów medycznych. Są więc przeznaczone do użytku w medycynie, a lekarz może na ich podstawie podejmować decyzje diagnostyczne i ustawiać leczenie dla konkretnego pacjenta. To jest istotna różnica pomiędzy naszymi rozwiązaniami a tzw. smartwatchami, które również dokonują pomiarów, ale wyniki takich pomiarów z punktu widzenia medycyny są bezużyteczne. Lekarz z nich nie skorzysta.

Przypuszczam, że pomiar ciśnienia krwi nie jest jedynym obszarem, w którym Wasza technologia znajduje zastosowanie.

Kolejną dziedziną jest stomatologia, a dokładnie ortodoncja. Osoby, które potrzebują aparatów ortodontycznych, muszą poddać się odciskom zębów przy użyciu specjalnej masy dentystycznej, aby ostatecznie dobrać właściwy aparat korekcyjny. Mogą też skorzystać z nieco nowszej metody, a mianowicie zobrazować swoją jamę ustną za pomocą półautomatycznego skanera. Jest to jednak metoda, która wymaga pewnej wprawy ze strony lekarza i cierpliwości pacjenta. A to dlatego, że w trakcie zabiegu stomatolog wkłada do jamy ustnej pacjenta ów skaner i ząb po zębie skanuje jego uzębienie. Trochę to trwa i jest mało komfortowe.

Nasze urządzenie upraszcza ten zabieg. Wystarczy włożyć skaner do jamy ustnej pacjenta, aby po trzydziestu sekundach uzyskać pełny obraz jego jamy ustnej.

Kolejne zastosowanie to…

Wciąż w obszarze stomatologii. Stworzyliśmy tzw. MPVT, które bada żywotność miazgi zębowej. W tym konkretnym przypadku fala mikrofalowa może przeniknąć głębiej w miazgę niż dotychczas stosowane metody laserowe. A co za tym idzie, lekarz i pacjent mogą uzyskać dokładniejszy pomiar.

A poza stomatologią?

Technologie mikrofalowe znajdują zastosowanie także w diabetologii. Przykładem jest rozwijany przez nas Glucowave, czyli bezinwazyjny system monitorowania poziomu glikemii. Przypomina on nieco smartopaskę, która dotykając skóry pacjenta, dokonuje pomiaru bez potrzeby jej nakłuwania. Nasz system nie używa igieł.

Co ważne, Glucowave może być stosowany również w profilaktyce cukrzycy. A to dlatego, że dokonuje ciągłego pomiaru. O tyle to istotne, że niektóre osoby z cukrzycą mogą doświadczać nagłych spadków poziomu cukru, nawet o tym nie wiedząc. To z kolei stwarza rozmaite niebezpieczeństwa. Taki chory może na przykład zasłabnąć za kierownicą i spowodować wypadek. Może też zapaść w śpiączkę. Używając Glucowave, to się nie wydarzy, bo chory może mieć monitorowany poziom cukru w sposób ciągły i natychmiast otrzyma powiadomienie, gdy cukier osiągnie niepokojąco niski poziom.

Brzmi fascynująco. Ale z tego co wiem rozwijacie także materac diagnostyczny. Do czego on służy?

Do diagnozowania zaburzeń oddychania podczas snu. System wykorzystuje sensory rozmieszczone na powierzchni materaca, które zbierają dane dotyczące oddychania pacjenta. Dzięki temu możliwe jest wykrywanie momentów bezdechu i chrapania w czasie rzeczywistym.

Dodatkowo Sorest monitoruje wybrane parametry życiowe pacjenta, takie jak temperatura ciała i tętno. Te informacje są istotne w ocenie stanu zdrowia i mogą pomóc w identyfikacji ewentualnych nieprawidłowości. Na podstawie zebranych danych system może dostarczyć cenne informacje dla lekarzy.

Zastanawia mnie, kto nad tym wszystkim pracuje?

Zespół menadżerów, którzy mają długoletnie doświadczenie zarówno w branży medycznej, jak i w rozwoju technologii mikrofalowej.. Nasz zespół opracował koncepcję wykorzystania technologii mikrofalowej, a następnie skonsultował ją z medycznym i naukowym światem, aby dopasować ją do oczekiwań i potrzeb tej branży. Dopiero gdy świat medyczny i dowody naukowe potwierdził sensowność tej technologii, powstała firma MediSensonic.

Dodatkowo 40% naszych pracowników posiada stopień naukowy co najmniej doktora. Mamy także Radę Naukową, która składa się z lekarzy specjalizujących się w dziedzinach, w których chcemy wykorzystać naszą technologię. Co więcej, zbudowaliśmy Radę Doradczą składającą się z wiodących ekspertów z Europy i Polski. Rada udziela nam swoich rekomendacji i ekspertyzy, pomagając w rozwoju i komercjalizacji naszej spółki.

Podsumowując, opowiedz o planach, jakie zamierzacie osiągnąć do końca tego roku?

Po pierwsze zamierzamy wejść na NewConnect. Obecnie jesteśmy w zaawansowanym etapie załatwiania wszelkich formalności związanych z tym procesem, mamy nadzieję, że wszystkie dokumenty zostaną szybko zatwierdzone.

Kolejnym ważnym celem jest ukończenie prac nad trzema naszymi produktami. Pracujemy intensywnie nad ich rozwojem i chcemy osiągnąć pełną gotowość do wprowadzenia ich na rynek. Mam na myśli produkty skoncentrowane na stomatologii i diabetologii, gdzie widzimy największy potencjał komercyjny.

Ponadto planujemy rozwijać się globalnie. Nie skupiamy się jednak na konkretnych rynkach. Chcemy osiągnąć sukces zarówno w Europie, jak i w Azji i innych regionach. Oczywiście ze względu na regulacje prawne ekspansja na terenie Unii Europejskiej może być łatwiejsza, ale nie chcemy się ograniczać. Naszym celem jest dotarcie do jak największej liczby pacjentów i rozwiązanie problemów zdrowotnych na skalę globalną.

Projekt współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Projekt realizowany w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: Szybka Ścieżka”

Numer projektu: POIR.01.01.01-00-0577/20

Tytuł projektu „ Opracowanie prototypu systemu do bezinwazyjnego monitorowania poziomu glikemii u człowieka (Glucowave)”

Kwota dofinansowania: 8 322 688,01 pln

 

Materiał reklamowy powstał we współpracy z firmą MediSensonic