Prawie 116 mln zł na rozwój polskiej branży gier video

Dodane: 14.12.2016

Informacja prasowa

Udostępnij:

Poznaliśmy wyniki I konkursu programu sektorowego GameINN. Wicepremier Jarosław Gowin ogłosił je dziś w Warszawie.

– Chcemy unowocześnić polską gospodarkę – temu służyć ma między innymi Strategia Gowina. Bardzo precyzyjnie diagnozujemy wyzwania i szanse, jakie stoją przed nami i kierujemy strumień pieniędzy dokładnie tam, gdzie mogą przynieść najlepsze efekty. Takim obszarem jest niewątpliwie branża gier, gdzie mamy duży potencjał intelektualny i kreatywny. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego będzie wspierać twórców tej branży – w styczniu przyszłego roku ruszy kampania społeczna, która będzie promować kodowanie i programowanie – mówi wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Program sektorowy GameINN, realizowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Inteligentny Rozwój, ma na celu zwiększenie konkurencyjności krajowego sektora producentów gier wideo na rynku globalnym w perspektywie 2023 roku. Dedykowany przedsiębiorcom program został uruchomiony przez NCBR w 2016 roku na wniosek Porozumienia Polskie Gry. Jednym z jego założeń jest opracowanie rozwiązań o charakterze badawczo-rozwojowym, które pozwolą skutecznie wykorzystać powstałe technologie m.in. do celów społecznych, edukacyjnych, medycznych i terapeutycznych.

– Wspierając rozwój branży gier video przyczyniamy się nie tylko do zwiększenia konkurencyjności polskich firm na globalnym rynku, ale także do powstawania technologii i narzędzi, które będą służyć szerokiemu gronu odbiorców. Tworzone przez nie rozwiązania mogą bowiem znaleźć zastosowanie w różnych dziedzinach życia, np. edukacji czy medycynie – mówi prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. 

– Wyłonione w I konkursie GameINN projekty to dowód na to, że nasi przedsiębiorcy mają ambicje, by wyznaczać trendy w branży – dodaje prof. Chorowski. Budżet I konkursu GameINN wynosił 80 mln zł, ale w połowie listopada br. został zwiększony do 116 mln zł. Dzięki temu dofinansowanie w wysokości ponad 115,8 mln zł otrzyma 38 nowatorskich projektów. Wśród nich znajdują się m.in.:

  • opracowanie kompleksowej, bazującej na zasadach, sztucznej inteligencji i automatyzacji technologii, służącej do kreacji „żywego”, grywalnego w czasie rzeczywistym, miasta o wielkiej skali (City Creation),
  • prace badawcze z zakresu hiperrealistycznej balistyki pocisków i pancerzy, fotorealistycznej wizualizacji środowiska oraz współpracy użytkowników online oraz opracowanie prototypu interaktywnego symulatora pola walki o budowie modułowej, opartego o symbiozę środowiska rozszerzonej rzeczywistości (AR) i wirtualnej rzeczywistości (VR),
  • opracowanie innowacyjnej technologii pozwalającej na płynną i dynamiczną regulację wpływu czynników ludzkich i psychologii człowieka na zachowania i algorytmy sztucznej inteligencji,
  • stworzenie gry VR wspierającej terapię i rehabilitację osób po udarach,
  • stworzenie narzędzia umożliwiającego rozwój zdolności echolokacji u osób z dysfunkcją wzroku poprzez grę wykorzystującą dźwięki binauralne.

W ramach programu sektorowego GameINN planowane jest ogłoszenie jeszcze 3 konkursów. Kolejny konkurs, którego planowany budżet to 55 mln zł, zostanie ogłoszony 3 kwietnia 2017 r. Nabór wniosków będzie prowadzony od 5 maja do 6 lipca przyszłego roku.

Lista rankingowa

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem