Prezes i wiceprezes PAIP trafili do aresztu pod zarzutem wyłudzania pieniędzy

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Jak informuje Głos Wielkopolski, Prezes Poznańskiego Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości Wojciech G. i wiceprezes Katarzyna P. wczoraj trafili do aresztu. Gazeta donosi, że powodem zatrzymania miałyby być wyłudzenia pieniędzy przy realizowaniu dotacji z UE. Zanim sąd zdecydował o ich aresztowaniu, mieli przyznać się do winy. 

Zdjęcie royalty free z Fotolia

Jak czytamy w Głosie Wielkopolskim, na początku tygodnia CBA, na polecenie poznańskiej Prokuratury Okręgowej, zatrzymało Wojciecha G. i Katarzynę P. ws. wyłudzeń pieniędzy pochodzących z UE. „To efekt śledztwa rozpoczętego jeszcze w 2014 roku.” – pisze gazeta. Zatrzymanym Prokuratura Okręgowa zarzuciła wyłudzenia oraz oszustwa „w stosunku do mienia znacznej wartości”. Po dwóch dniach odbyło się posiedzenie aresztowe. Podejrzani o popełnienie przestępstwa, za które grozi do 10 lat więzienia złożyli wyjaśnienia. Choć nie dopuszczono dziennikarza GW do udziału w posiedzeniu, to podobno zatrzymani przyznali się do winy.

Oboje zatrzymani byli osobami zarządzającymi PAIP. Wojciech G. prezesurę objął w 2008 roku, a funduszami pomocowymi zajmował się od 2004 roku. Zaczynał jako specjalista ds. rozliczeń finansowych, gdzie zajmował się nadzorem nad poprawnością wydatkowania środków pomocowych, przygotowywaniem i poprawą wniosków o płatność czy przygotowywaniem sprawozdań finansowych. Pani wiceprezes, Katarzyna P., najpierw zajmowała się konsultacją projektów UE w Poznańskim Parku Naukowo Technologicznym. Później, od 2006 roku zajmowała podobne stanowisko w PAIP. Funkcję wiceprezesa objęła w tym samym roku, co Wojciech G.

Nie udało nam się ani potwierdzić, ani zaprzeczyć podawanym w mediom informacjom. Kontakt do biura w Poznańskim Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości jest utrudniony. Telefony stacjonarne do administracji i biura obsługi oraz do Dyrektor Zarządzającej nie reagują na połączenie. Próbowaliśmy skontaktować się z oddziałami zamiejscowymi. Jedyna osoba, z którą udało nam się porozmawiać, odmawia komentarza. Nie chce też udzielić informacji, z kim na temat rzekomego zatrzymania Prezesa i Wiceprezes PAIP moglibyśmy porozmawiać.