Primeon odkupił udziały od 2 funduszy inwestycyjnych i przejął 100% kontroli nad spółką

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Primeon odkupił udziały od 2 funduszy inwestycyjnych i przejął 100% kontroli nad spółką

Udostępnij:

Założyciele startupu Primeon odkupili udziały od 2 funduszy inwestycyjnych i przejęli 100% kontroli nad spółką. To unikatowy na polskim rynku VC wykup typu MBO (Management Buy Out), jeden z największych w fazie pre-seed. Choć wartość transakcji nie jest jawna, na konto każdego z inwestorów trafiła 7 – cyfrowa kwota za zbyte udziały.

Primeon to startup założony w 2011 roku. Specjalizuje się w tworzeniu nowoczesnych rozwiązań dla branży edukacyjnej. W swoim katalogu posiada dwa produkty: prymus.info oraz Platformę LangLion, umożliwiającą efektywną organizację szkół językowych: od sekretariatu, przez kontrolę stanu finansów, aż po obsługę kursantów. Może być dodatkowym źródłem dochodu (np. lekcje online), ułatwić pozyskiwanie nowych klientów, a jej funkcjonalność przekłada się bezpośrednio na wzrost jakości funkcjonowania szkoły. Firma ma ponad 400 użytkowników z 20 krajów świata (UK, USA, Meksyk, Hiszpania, Argentyna, Niemcy, Francja, Rosja, Malezja).

Sprzedaż 100% udziałów w Primeon to jeden z największych exitów w historii AIP SEED i kolejne zyskowne wyjście z inwestycji dla Inovo Venture Partners. Jednocześnie MBO, czyli wykup menedżerski i przejęcie pełnej kontroli nad spółką to typ transakcji rzadko występujący na polskim rynku funduszy VC. Według Startup Poland ponad 70% wyjść kapitałowych to sprzedaż udziałów do innego funduszu, strategicznego inwestora branżowego lub IPO.

– To 45 exit i kolejna tak duża transakcja w spółce portfelowej AIP Seed. Wcześniej fundusz zrealizował między innymi 22 – krotny zwrot z inwestycji w startup CallPage i 10 – krotny w spółkę Qpony. W każdym z tych dwóch  przypadków wartość sprzedanych udziałów przekraczała milion złotych – mówi Dariusz Żuk, założyciel i CEO AIP Seed.

– Dla Inovo to kolejne w tym roku (obok ECC Games) zyskowne wyjście z inwestycji. Cieszy nas ta transakcja, ponieważ pozwala na zwrot pieniędzy naszym inwestorom. Do inwestycji w Primeon przekonał nas silny zespół założycieli, dobra perspektywa rynku edukacyjnego, oraz bardzo niski wskaźnik odejść klientów, co świadczyło o wysokiej jakości produktu – dodaje Tomasz Swieboda, partner zarządzający funduszem Inovo Venture Partners.

Łączna kwota środków zainwestowanych przez oba fundusze w startup w 2014 roku to blisko 1,5 miliona złotych. Od tego czasu flagowy produkt spółki – platforma LangLion, umożliwiająca efektywną organizację szkół językowych, stała się silnym graczem na globalnym rynku edukacyjnym. Obecnie korzysta z niej ponad 400 użytkowników z 20 krajów na całym świecie, m.in. w USA, Meksyku, Argentyny, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemczech i Rosji. Firma zatrudnia 7 pracowników. Plany rozwoju zakładają dalszą ekspansję zagraniczną i umocnienie pozycji lidera w Polsce.

– Kiedy rozpoczynaliśmy rozmowy z AIP i Inovo, byliśmy na etapie poszukiwania skutecznego modelu biznesowego. Zainwestowane środki pozwoliły na przetestowanie różnorodnych strategii sprzedaży i marketingu, dynamiczny wzrost w Polsce oraz rozwój na rynkach zagranicznych. Dzięki temu już po 5 latach od inwestycji możliwy był wykup udziałów. Mamy nadzieję, że to znacząco przyspieszy dalszy rozwój naszej firmy – komentuje Patryk Chmielewski, Prezes Zarządu Primeon Sp. z o.o.