Producent owoców i warzyw skorzysta z pomocy startupu. Genomtec dostarczy Amplusowi przenośne laboratorium

Dodane:

Karolina Halik Karolina Halik

Udostępnij:

Amplus, jeden z największych producentów i dystrybutorów warzyw oraz owoców w Polsce zdecydował się nawiązać współpracę z wrocławskim startupem, Genomtec. Od tej pory firma dbając o swoje produkty będzie korzystała z przenośnego laboratorium Genomtec Fresh.

na zdjęciu Miron Tokarski, prezes Genomtec | fot. materiały prasowe

Małopolski Amplus chcąc zapewnić klientom jak najwyższą jakość produktów planuje wraz z Genomtec wprowadzić do sadownictwa, ogrodnictwa i rolnictwa przełomowe technologie. Na pierwszy ogień idzie przenośne urządzenie Genomtec Fresh, które ma moc potężnego laboratorium. Dzięki niemu można szybko zbadać czy w glebie znajdują się grzyby, nicienie lub bakterie zagrażające uprawom.

Przenośne laboratorium 

Twórca opisuje Genomtec Fresh jako pierwszy na świecie opticycler oparty o system grzewczo-pomiarowo-detekcyjny, wykorzystujący fale elektromagnetyczne. Jak działa urządzenie o tak egzotycznie brzmiącym opisie? Genomtec Fresh to wymyślony, skonstruowany i opatentowany przez Polaków analizator składu mikrobiologicznego gleby, roślin oraz wody. Jest on kilkunastokrotnie tańszy, mniejszy i wydajniejszy niż dotychczasowe rozwiązania, ponieważ już po 35 minutach wiadomo, czy w danej próbie znajduje się patogen z testowanej listy i czy jest on szkodliwy dla uprawy. 

Dla Amplusa wczesna diagnostyka oznacza nie tylko ograniczenie strat w uprawach, ale również minimalizację użycia środków chemicznych. Jest to jednocześnie szansa na wykształcenie nowej gałęzi biznesu. Na początek 40 urządzeń trafi do specjalistów Agro Smart Lab, a docelowo Amplus chce wprowadzić Genomtec Fresh i usługi z nim związane m.in. do Bułgarii, Macedonii, Maroka oraz Iranu. 

Współpraca za sprawą akceleratora

Współpraca Amplusa i Genomtec rozpoczęła się w programie Pilot Maker, akceleratorze stawiającym na współpracę startupów z korporacjami. Spośród zgłoszonych projektów Amtec wybrał jeszcze Synthex, twórcę etykiet z 1 MPC do wydłużania shelf life świeżych produktów, Synaptise, czyli szybką metodę wykrywania pestycydów w owocach i warzywach, Plantalux, inteligentny system do zarządzania oświetleniem w szklarni, Sacito, opakowania foliowe z modyfikowaną atmosferą, oraz Ampcore, platforma handlowa dla producentów i rolników. Z ciekawością czekamy na losy projektów wybranych przez producenta. 

Z dużym zainteresowaniem patrzymy również na działania Genomtec, ponieważ spółka planuje debiut urządzenia do diagnostyki ludzkiej: przenośnego laboratorium, mieszczącego się w kieszeni. Ma ono pozwolić lekarzom, personelowi medycznemu i weterynarzom na szybką, tanią oraz mobilną identyfikację m.in. bakterii, wirusów i grzybów. Pierwsze testy nowego produktu rozpoczną się w tym roku.