Wiesz jak zadbać o zasoby czystej wody? Weź udział w Programie Grantowym ING Banku Śląskiego

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Program grantowy ING

Udostępnij:

Już po raz trzeci ING Bank Śląski startuje z Programem Grantowym dla start-upów i młodych naukowców, którzy tworzą rozwiązania z obszaru zrównoważonego rozwoju. Podobnie jak w dwóch poprzednich edycjach konkursu jego uczestnicy mają szansę zdobyć kapitał na dalszy rozwój z puli nagród o łącznej wartości 1 mln złotych.

Pierwsza edycja Programu Grantowego ING skupiała się na wyzwaniach dotyczących efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii i zanieczyszczeń powietrza. W drugiej edycji ING pochylił się nad problemem niezrównoważonych łańcuchów dostaw, generowania odpadów i marnowania żywności. Tym razem organizator konkursu skupia się na wyzwaniach dotyczących wody – i to w trzech aspektach: ochronie zasobów wodnych, poprawie jakości wody i efektywnym jej wykorzystywaniu.

– Trzecia edycja naszego Programu Grantowego wystartowała w Światowy Dzień Wody, który od 1993 r. corocznie obchodzony jest pod innym hasłem. W tym roku ma zachęcić do przyspieszenia zmian mających na celu rozwiązanie kryzysu wodnego. W Polsce ostatnie 50 lat przyniosło spadek odnawialnych zasobów wody na mieszkańca z 18 tys. m³ do 16 tys. m³ rocznie, a Polska stała się jednym z krajów UE o najmniejszych zasobach wody pitnej. Aby przeciwdziałać temu problemowi, konieczne są zmiany. Dlatego tym razem poszukujemy rozwiązań, które pozwolą skutecznie chronić te zasoby, efektywnie wykorzystywać wodę, czy poprawić jej jakość – powiedziała Joanna Erdman, wiceprezes Zarządu ING Banku Śląskiego.

Jeśli tworzysz start-up lub jesteś naukowcem, a do tego wiesz, w jaki sposób obniżyć zużycie wody, potrafisz nią rozsądnie gospodarować w procesach produkcyjnych lub masz pomysł na to, żeby na świecie nie brakowało tego ważnego zasobu, to Program Grantowy ING jest dla Ciebie. Aby wziąć w nim udział i powalczyć o nagrody, wejdź na www.ing.pl/programgrantowy i zgłoś się za pośrednictwem formularza do 10 maja.

Dlaczego warto wziąć udział w konkursie?

Po pierwsze udział w Programie Grantowym ING to szansa na zdobycie dodatkowego kapitału na dalszy rozwój projektu, a jest o co walczyć, bo łączna pula nagród w konkursie wynosi 1 mln złotych. Nagrody finansowe zostaną przyznane twórcom trzech najlepszych rozwiązań zgodnie z poniższym podziałem:

 • 1. miejsce – 400 tysięcy złotych
 • 2. miejsce – 300 tysięcy złotych
 • 3. miejsce – 150 tysięcy złotych

Ponadto ING przygotowało nagrody specjalne o łącznej wysokości 150 tysięcy złotych, w tym nagrodę publiczności wielkiego finału. Niemniej pokaźny zastrzyk gotówki nie jest jedynym powodem, dla którego warto wziąć udział w konkursie. Bank przygotował dla uczestników także szereg nagród pozafinansowych.

Wśród nich:

 • Warsztaty dla finalistów z modeli biznesowych, eksperymentowania i pitchowania, czyli prezentowania swoich pomysłów przed inwestorami.
 • Pomoc w nawiązaniu kontaktów biznesowych z partnerami ING.
 • Promocja w social mediach, na portalach branżowych oraz w trakcie wydarzeń i konferencji.

Przebieg konkursu i ważne daty

Nabór do Programu Grantowego ING już się rozpoczął i potrwa do 10.05 b.r. Następnie jurorzy poddadzą zgłoszenia analizie, wybiorą 10 najbardziej obiecujących projektów i 25.05 ogłoszą listę tych, którzy zakwalifikowali się do finału.

Co ważne, weryfikacja zgłoszeń odbędzie się za sprawą ekspertów, którzy spojrzą na zaprezentowane projekty i pomysły biznesowe poprzez pryzmat tych 6 kryteriów:

 1. etap rozwoju rozwiązania (prototyp/MVP, pierwsi klienci, skalowanie),
 2. innowacyjność, znajomość spodziewanych rezultatów rozwiązania, a także stopień, w jakim rozwiązanie odpowiada na wyzwanie konkursu,
 3. znajomość grupy odbiorców oraz ich potrzeb, wielkość grupy odbiorców rozwiązania,
 4. znajomość konkurencji, podobnych rozwiązań na rynku, przewaga konkurencyjna,
 5. doświadczenie uczestnika lub zespołu w obszarze związanym ze zgłaszanym rozwiązaniem, posiadanie kompetencji niezbędnych do dalszego rozwoju,
 6. jakość i sposób prezentacji zgłoszonego rozwiązania.

W kolejnym kroku 10 finalistów od 05.06 do 20.06 weźmie udział w warsztatach, podczas których zdobędzie dodatkową wiedzę i będzie szlifować swoje projekty.

Następnie 29.06 odbędzie się wielki finał. To wtedy ING Bank Śląski wybierze 3 najlepsze projekty, którym przyzna nagrody finansowe. Zwycięzcy wezmą udział w sesjach mentoringowych i będą czerpać korzyści z szeroko zakrojonej promocji ich rozwiązań. Zyskają również możliwość nawiązania kontaktów biznesowych z partnerami ING.

Jeśli chcesz wziąć udział w konkursie, zgłoś się za pośrednictwem formularza online dostępnego na stronie www.ing.pl/programgrantowy.

Poprzednie edycje

Pierwsza edycja Programu Grantowego ING

Dwie poprzednie edycje spotkały się z ogromnym zainteresowaniem. W pierwszej, która wystartowała wiosną 2022 roku, zgłosiło się aż 197 start-upów i młodych naukowców.

Prezentowali oni rozwiązania z obszaru czystej i dostępnej energii (SDG 7), które wpływały na poprawę efektywności energetycznej, zwiększały wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, czy pomagały w walce z zanieczyszczeniem powietrza.

Druga edycja Programu, która miała miejsce jesienią 2022 roku, poświęcona była zrównoważonej produkcji i konsumpcji (SDG 12). Bank poszukiwał rozwiązań, które zapewnią zrównoważone łańcuchy dostaw, obniżą poziom generowania odpadów, czy pomogą zmniejszyć ilość marnowanej żywności. Nadesłano aż 155 zgłoszeń.

 

 

Artykuł reklamowy powstał we współpracy z ING Bankiem Śląskim