Program START2ACT chce zmienić nasze przyzwyczajenia związane z wykorzystaniem prądu

Dodane: 27.01.2017

Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Od marca 2016 roku w Polsce działa Projekt START2ACT, którego celem jest angażowanie europejskich startupów oraz nowopowstałych małych firm w działania prowadzące do użytkowania energii w sposób zrównoważony. Dlaczego każda firma powinna zainteresować się tematem oszczędzania energii elektrycznej?

Cel: 20-20-20

Przez trzy lata Projekt START2ACT ma edukować europejskie startupy i przekonać do zmiany zachowań dotyczących wykorzystania energii elektrycznej w pracy, jak i w życiu codziennym. – Choć pojedyncze MŚP i start-upy zużywają na swoje potrzeby niewielkie ilości energii, to biorąc pod uwagę, że w Europie działa ich 20 mln, skala ich oddziaływania na środowisko jest ogromna – czytamy w opisie projektu.

Zdaniem autorów programu, aktywne zaangażowanie rozpoczynających działalność przedsiębiorstw jest niezbędne w celu osiągnięcia unijnych celów 20-20-20. Co to znaczy? Zgodnie z planem, Państwa Unii Europejskiej powinny: zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o 20% w porównaniu z rokiem 1990, zwiększyć efektywności energetycznej o 20% i osiągnąć udział energetyki odnawialnej w wysokości 20%.

Zmniejszenie kosztów zużycia energii

Dodatkowym celem projektu jest skuteczne zmiejszenie kosztów zużycia energii. W spełnieniu unijnych wymogów startupom pomoże zestaw innowacyjnych działań edukacyjnych. – Kluczowym obszarem interwencji mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej poprzez zmianę zachowań jest sprzęt biurowy, którego zużycie energii rośnie najszybciej na świecie – mówią autorzy projektu.

Ich zdaniem, sprzęt biurowy zużywa 15% całkowitej energii elektrycznej zużywanej w biurach. Liczba ta ma wzrosnąć do roku 2020 nawet do 30%. Dlatego część projektu polegać będzie na edukowaniu członków startupów we właściwym i energooszczędnym korzystaniu z energii elektrycznej. Projekt ma również na celu zachęcić do „zielonych zakupów” sprzętu biurowego, wyposażenia pomieszczeń oraz towarów i usług.

Szkolenia z oszczędzania

Zgodnie z założeniami projektu, niebawem powstanie platforma edukacyjna, której celem będzie uświadamianie pracowników firm o tym, by w zrównoważony sposób wykorzystywali zasoby energii elektrycznej. Zostaną także zorganizowane szkolenia dla startupów, a ich członkom zostaną przekazane „zestawy szkoleniowe” zawierające materiały i wskazówki dla przedsiębiorstw. 

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem