Programiści lubią kawę, seriale na Netflixie i styl casual! Aż 95 proc. wierzy, że będzie zarabiać więcej

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Programiści lubią kawę, seriale na Netflixie i styl casual! Aż 95 proc. wierzy, że będzie zarabiać więcej

Udostępnij:

Międzynarodowy Dzień Programisty obchodzimy 12 września. Z tej okazji No Fluff Jobs przygotował nietypowy zestaw informacji na temat branży IT: „Programista po Godzinach”. Nietypowy, bo możemy się z niego dowiedzieć, co osoby na co dzień pracujące w branży IT i kodujące, nerdzi (i nie nerdzi) sądzą o sobie, co jedzą, co piją, jak lubią się ubierać i jak spędzają wolny czas.
Święto Programistów przypada na 256 dzień roku, zwykle jest nim 12 lub 13 września (w zależności od tego, ile w danym roku dni ma luty).

Tradycyjnie, programiści starają się uczcić ten dzień w niekonwencjonalny sposób, a największy w Polsce portal rekrutacyjny No Fluff Jobs postanowił dać im także trochę rozrywki w postaci zestawu informacji o nich samych. Powstał on z przymrużeniem oka i z wykorzystaniem niekonwencjonalnej metody zbierania danych, jaką były ankiety przeprowadzone na profilu NFJ na Facebooku oraz Instagramie.

Introwertycy i materialiści – osobowość kodera

Stereotypowy programista to introwertyk o wysokich zdolnościach analitycznych. Badanie No Fluff Jobs potwierdza tę teorię – 58 proc. programistów określa swój temperament jako spokojny i metodyczny. Nie są zamknięci na świat i nie ukrywają się w piwnicach – lubią uczyć się rzeczy nowych, dla 85 proc. z nich to wręcz przyjemność. Nie marzą jednak o karierze lidera – 67 proc. woli rozwijać się w swojej specjalizacji niż zostać team leaderem.

Pracodawcy powinni mieć się jednak na baczności! – na podwyżki zarobków w przyszłości liczą prawie wszyscy programiści (95 proc.). Nie marzą o sławie, wolą być bogaci – tak odpowiedziało aż 83 proc. ankietowanych. Zapytani, co liczy się bardziej – wynagrodzenie czy atmosfera w pracy, większość – 54 proc. wybrała pieniądze, 46 proc. atmosferę.

Młodzi mężczyźni, którzy (nie) piszą w html

Kim programista jest, a kim nie jest? Wśród osób, które obserwują profil No Fluff Jobs na Facebooku i na Instagramie, 71 proc. stanowią mężczyźni (71 proc.), w wieku między 25-34 lat. Pokrywa się to z ogólnymi danymi demograficznymi w IT – według Stackoverflow Developer Survey 2020 większość (91 proc.) programistów to mężczyźni w wieku 25-29 lat. To dane demograficzne o obserwatorach są bardzo zmienne. Ale No Fluff Jobs poprosiło programistów także o rozstrzygnięcie odwiecznych branżowych dylematów. I okazało się, że:

 • dla 73 proc. pytanych HTML nie jest językiem programowania

 • dla 64 proc. tester nie jest programistą
 • dla 60 proc. React to framework. (dla 40 proc. to biblioteka)
 • W pracy muzyka i styl casual

  Kwarantannę trwającą od marca i ostatnie miesiące pandemii COVID-19 programiści przeżyli i to pracując zdalnie. W momencie zadawania pytania (czerwiec 2020) aż 75 proc. obserwatorów profilu No Fluff Jobs pracowała z domu. Jeśli już jeździli do biura, to 56 proc. stawiało na komunikację miejską, a 43 proc. wybierało rower lub chodziło tam pieszo.

  Wbrew panującym stereotypom, większość programistów wcale nie pracuje w ciszy – 65 proc. słucha wtedy muzyki. Całkowitą ciszę preferuje 35 proc. z nich.

  Jak się ubierają? To logiczne, że 76 proc. preferuje styl casualowy, 24 proc. tzw. smart.

  Nie odejdą z pracy za garść grejpfrutów, ale jedzą zdrowo i piją… kawę

  Programiści nie lubią poważnych sytuacji, a taką jest rozstanie z pracodawcą. 62 proc. wolałoby w zamian obrać ogromne ilości grejpfrutów. Zamiast tzw. exit interviews 52 proc. woli zjeść cytrynę. Ale na stare śmieci też nie wrócą – 71 proc. wolałaby przekwalifikować się na hodowcę limonek w Polsce, niż wrócić na stare stanowisko (tu zachęcamy do przeczytania wniosków z raportu SmoothieHR cz. II – “Offboarding w IT – Dlaczego programiści odchodzą z pracy?”).

  Czy stąd wynika, że nie lubią zdrowego jedzenia? Wręcz przeciwnie. Dla znacznej większości (77 proc.) zdrowy tryb życia i aktywność fizyczna jest bardzo ważna.

  Kawa czy herbata? Leżak czy góry?

  70 proc. programistów pije kawę, 25 proc. herbatę, na popularności zyskuje również yerba mate. Ale i rozmiar (kubka) ma znaczenie. Im większy kubek z gorącym napojem, tym dla 88 proc. programistów lepiej.

  Stereotypowo uznawani za introwertyków i nudziarzy, którzy rzadko ruszają się zza monitora. I tu kolejna niespodzianka – statystyczny programista spędza urlop aktywnie (62 proc.), nad wodą (52 proc.) i – o zgrozo – w ogóle nie używa w tym czasie komputera (56 proc.).

  Informatycy wcale nie są samotnikami – 51 proc. lubi integrować się ze współpracownikami na imprezie, a 49 proc. aktywnie z nimi uprawiać sporty. Jeśli chodzi o aktywność fizyczną to, aż 67% ćwiczy, a z tego tylko 13% uprawia sporty grupowe lub zespołowe.

  Nerd, geek czy fan Cyberpunka?

  Największą popularnością wśród programistów cieszą się takie seriale na Netflix jak: Mr Robot, Black Mirror i Dolina Krzemowa. Mniej popularne, ale wciąż lubiane są kolejno Westworld, The IT Crowd oraz Devs. Jeśli chcecie wybrać się z programistą do kina to raczej na filmy z gatunku science fiction – co ciekawe np. trylogia Matrix wygrywa w ankiecie z Terminatorem. Warto mieć to na uwadze zabierając programistę na kinową randkę – obecnie trwają prace nad czwartą częścią Matrixa.

  A gry? Wiadomo, że grają i oczekują premier. Najbardziej wyczekiwany jest Cyberpunk 2077 oraz Dying Light 2 (tytuły polskich firm gamingowych).

  – Wierzymy, że pomimo sporego błędu statystycznego w metodyce naszego badania (o tym na końcu), wyniki wciąż są reprezentatywne dla sporej grupy specjalistów IT. Mamy nadzieję, że wyniki naszego mini badania pozwolą spojrzeć na IT z szerszej perspektywy – jako osoby, które inwestują sporo swojego czasu w ciężką pracę, ale mają też i szersze zainteresowania – podsumowuje Natalia Albecka z No Fluff Jobs.

  Z pełną wersją raportu można zapoznać się klikając tu.

  icon-112px-padlock Created with Sketch.

  Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem