Programiści na czele najpopularniejszych zawodów

programisci na czele najpopularniejszych zawodow
Udostępnij:
Majowe zestawienie ofert pracy na portalu monsterpolska.pl zostało zdominowane przez kategorię IT. Liczba ofert z tego sektora wyniosła 37%, znacznie wyprzedzając Sprzedaż oraz Finanse/ Księgowość. Podobnie jak w kwietniu, najpopularniejszym zawodem był Programista.

Zapotrzebowanie na specjalistów z branży IT stale rośnie. Ta kategoria po raz kolejny zajęła pozycję lidera pod względem prowadzonych rekrutacji. Liczba ofert w tym sektorze zanotowała 6% wzrost miesiąc do miesiąca. Również w największych miastach Polski na pierwszym miejscu znalazły się ogłoszenia dla specjalistów z tej branży. Firmy poszukiwały przede wszystkim Programistów oraz Inżynierów ds. oprogramowania. Na drugim miejscu majowego zestawienia znalazła się Sprzedaż/ Sprzedaż detaliczna (15%), która zanotowała wzrost porównaniu z kwietniem aż o 26%.

Trzecią pozycję zajęły Finanse / Księgowość z udziałem na poziomie 14% i wzrostem liczby ofert pracy o 19%. Ostatnie dwa miejsca w TOP 5 pod względem ofert pracy, tak jak w poprzednim miesiącu, przypadły kategoriom Obsługa Klienta i Analiza biznesowa. Udział ogłoszeń kategorii Obsługa klienta wyniósł 9 % i spadł o 14%. Mniej propozycji pracy pojawiło się dla Analityków biznesowych – 5%, ze spadkiem o 8%.

44% wszystkich ofert pracy zamieszczonych w maju na portalu monsterpolska.pl stanowiły ogłoszenia opublikowane przez Centra Usług Wspólnych i firmy outsourcingowe. W ujęciu miesięcznym ich liczba wzrosła o 9%. Firmy outsourcingowe, podobnie jak w kwietniu, poszukiwały przede wszystkim kandydatów IT (62%). Na drugim miejscu uplasowały się ogłoszenia dla pracowników kategorii Finanse/ Księgowość (11%). Bez zmian pozostała liczba nowych stanowisk dla specjalistów analizy biznesowej, która wyniosła 9%.

Praca dla specjalistów IT nie zajmowała czołowej pozycji jedynie w zestawieniu ofert publikowanych przez Centra Usług Wspólnych. Najwięcej ogłoszeń pojawiło się tu dla pracowników Finansów / Księgowości – 57%. Drugie miejsce zajęły oferty IT, których było 15%. Listę zamykają rekrutacje do działów HR, których udział w liczbie opublikowanych ofert wyniósł 8%.

W maju na liście top zawodów znaleźli się Programiści, Księgowi i Doradcy Klienta. Ogłoszenia dla siebie mogli znaleźć także Przedstawiciele handlowi i Inżynierowie oprogramowania. Pracowników w sektorze IT szukano w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi i Poznaniu – w każdym z tych miast oferty pracy dla Programistów i Inżynierów oprogramowania znalazły się w czołówce. Specjaliści z sektora Finanse / Księgowość mogli liczyć na zatrudnienie w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu. Jedynie w Łodzi pojawiła się znacząca liczba ofert pracy dla pracowników produkcyjnych.

Najwięcej ofert w poprzednim miesiącu pochodziło z Warszawy (22%, wzrost o 15% miesiąc do miesiąca). Niewiele mniej ogłoszeń pojawiło się na krakowskim rynku pracy (20%, 14% więcej niż w kwietniu). Na trzecim miejscu uplasował się z Wrocław z udziałem 18 % i wzrostem o 13%. Mniej rekrutacji prowadzono w Łodzi (4% ogłoszeń) i Poznaniu (3% ofert pracy).

Zdjęcie główne artykułu kaboompics.com