Programiści nadal najbardziej poszukiwanym zawodem

Dodane: 17.02.2015

Informacja prasowa

Udostępnij:

W ubiegłym roku na portalu monsterpolska.pl zostało opublikowanych najwięcej ofert pracy z kategorii IT / Programowanie. Blisko co piąte ogłoszenie było skierowane do specjalistów reprezentujących tę kategorię, a ich liczba w ciągu całego roku wzrosła aż dwukrotnie. Na brak zainteresowania pracodawców nie mogli również narzekać poszukujący zatrudnienia w Obsłudze Klienta (17%) oraz Logistyce/ Zakupach/ Transporcie (15%).

Zdjęcie royalty free z Fotolia

IT nadal na czele

Liczba ofert pracy z kategorii, od początku 2014, dynamicznie rosła. W ujęciu rocznym ich liczba wzrosła ponad dwukrotnie. Udział procentowy w całej puli ofert opublikowanych bezpośrednio przez pracodawców oscylował na średnim poziomie 23%. Koniec roku i ostatni kwartał przyniósł największe zapotrzebowanie na specjalistów IT/ Programowania. Na tej podstawie można przypuszczać, że obecny rok będzie równie dobry dla tej kategorii.

O stabilności tego sektora świadczy również fakt, że inwestycje firm w nowoczesne technologie stają się koniecznością aktywnego rozwoju biznesu oraz ugruntowania pozycji na konkurencyjnym rynku. Stąd coraz wyższe zapotrzebowanie na wysoko wyspecjalizowanych pracowników – zwłaszcza Programistów oraz Inżynierów Oprogramowania.

Obsługa Klienta wiceliderem

Drugie miejsce w ubiegłorocznym podsumowaniu portalu monsterpolska.pl przypadło kategorii Obsługa Klienta. I tutaj odnotowano zmianę w porównaniu z rokiem 2013, w którym to na tej pozycji mieliśmy kategorię Finanse/ Księgowość/ Bankowość. Zainteresowanie pracodawców specjalistami z tej dziedziny kształtowało się na poziomie 17%, a w IV kwartale 2014 roku wyraźnie wzrosła liczba ofert pracy dla pracowników z tej kategorii. Firmy poszukiwały przede wszystkim Doradców Klienta oraz pracowników działu Obsługi Klienta.

Logistyka / Zakupy / Transport stabilnie

W TOP 3 znalazła się jeszcze kategoria Logistyka/ Zakupy/ Transport, a popyt na specjalistów wyniósł średnio 15%. Branża zanotowała największy skok w okresie od kwietnia do czerwca 2014 roku, kiedy to liczba ofert pracy potroiła się.

Sprzedaż / Sprzedaż detaliczna

Mimo że kategoria nie znalazła się w TOP 3 tak, jak w roku 2013, to zanotowała dynamiczny wzrost w ostatnim kwartale 2014 roku, odrabiając straty po nieco słabszych początkach roku. Ostatecznie oferty pracy dla Sprzedawców uplasowały się na czwartym miejscu rankingu monsterpolska.pl, stanowiąc 10% całościowej puli.

„Wyniki analizy portalu monsterpolska.pl pozwalają optymistycznie patrzeć na perspektywy rynku pracy w Polsce w 2015 roku. Rozwijający się sektor Nowoczesnych Technologii gwarantuje stałe zapotrzebowanie na specjalistów IT i ta grupa zawodowa, tak jak i w ubiegłych latach, nie będzie mogła narzekać na brak pracy. W tym przypadku to pracodawcy mają ogromne problemy ze znalezieniem pracowników. Monster Polska chcąc im pomóc wprowadza nowe rozwiązanie TalentBin by Monster. Jest to internetowa wyszukiwarka Talentów IT agregująca informacje dostępne w sieci i na tej podstawie wyświetlająca profile zawodowe.” – tłumaczy Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Aktywnie rekrutowały Centra Usług wspólnych oraz firmy outsourcingowe

W przeciągu 2014 roku intensywnie rekrutowały Centra Usług Wspólnych (SSC) oraz firmy outsourcingowe. Pracodawcy SSC poszukiwały przede wszystkim specjalistów IT. W dalszej kolejności rekrutowały do działów Finanse/ Księgowość/ Controlling oraz HR. W przypadku firm outsourcingowych – zdecydowana większość ofert pracy również dotyczyła pracowników IT. Na drugim miejscu uplasowały się ogłoszenia do działów Finanse / Księgowość/ Controlling. Poszukiwały one również Inżynierów.

Top Zawody

Zwiększone zapotrzebowanie organizacji na wysoko wykwalifikowanych specjalistów, przełożyło się na liczbę rekrutacji prowadzonych na stanowiska techniczne. I tak w przypadku Inżynierów ich liczba wzrosła prawie 2- krotnie w IV kwartale, zaś w przypadku Analityków biznesowych – o 34% w okresie od lipca od września 2014 roku. W ujęciu rocznym, poszukiwano przede wszystkim Programistów oraz Doradców Klienta. Nie spadało również zainteresowanie Przedstawicielami handlowymi oraz Sprzedawcami.

– W związku ze zmianami demograficznymi, poprawą wskaźników ekonomicznych oraz spadającym bezrobociem, można przypuszczać, iż kandydatom łatwiej będzie znaleźć nową pracę, a czas jej poszukiwania się skróci. Pamiętajmy jednak, że wymarzone zajęcie samo nas nie znajdzie i tylko aktywne poszukiwanie nowych możliwości zawodowych przyniesie sukces – podsumowuje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.