Programiści w walce z koronawirusem. Za nami HackCrisis: Tech for Good

Dodane: 24.03.2020

Informacja prasowa

Udostępnij:

W minioną niedzielę zakończył się HackCrisis: Tech for Good – hackathon online, podczas którego 1800 osób pracowało nad rozwiązaniami mającymi pomóc w walce z koronawirusem. W ciągu 6 dni uczestnicy zgłosili w sumie 189 pomysłów w trzech kategoriach: izolacja, fakty i dane oraz edukacja.
Finalnie do oceny przystąpiło 109 zespołów, spośród których wytypowano TOP10 projektów:

 1. Mama teraz pracuje – Zuzanna Moskała
 2. COVID Genomics – Piotr Grzegorczyk
 3. FreeCLASS – Olga Wronska
 4. Pomocny Sąsiad/ Helpful Neighbour – Tomek Malski
 5. EpidemicApp – Maciej Teska
 6. Quarantify – Mateusz Janowski
 7. Zakupy SMS dla seniora / SMS Shopping for a Senior – Bartosz Rydziński

 • IBLW – Internetowa Baza Lekarzy Wolontariuszy. (Database of Volonteer Online Doctors) – Konrad Strojny
 • Medy – be rewarded for prevention – Michał Gaszewski
 • Detecting Covid-19 on X-rays with deep learning – Jacek Stańdo
 • Uczestnicy, mogli nie tylko stworzyć rozwiązania do walki ze skutkami rozprzestrzeniającego się koronawirusa, ale także wygrać nagrody o łącznej wartości 100 000 zł ufundowanych przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów oraz o nagrody partnerów.

  – Co może zrobić ponad 1800 mózgów z 13 stref czasowych w kilka dni? Wymyśla 109 pomysłów na walkę z wirusem i zhakowanie kryzysu. Ten kolektyw pokazał potęgę jedności w czasach globalnego zagrożenia i wyzwań, przez które przechodzimy – mówi Dmitrij Żatuchin, organizator wydarzenia, współzałożyciel SoDA Polska, CEO DO OK.

  Zwycięzcy

  Zwycięzcą w kategorii „edukacja” został zespół FreeClass z platformą wsparcia edukacyjnego online. Ich projekt łączy różne szczeble kształcenia, dedykowane dla uczniów szkół podstawowych i liceów oraz nauczycieli i rodziców.

  W kategorii „fakty i dane” zwyciężył projekt Covid Genomics, którego celem jest wsparcie jednostek służby zdrowia i rządów w przewidywaniu mutacji wirusa. Rozwiązanie pomaga opracować skuteczne szczepionki za pomocą analizy genomu przez modelowanie matematyczne i uczenie maszynowe.

  Trzecią kategorią była „izolacja”, w której zwyciężył projekt Mama teraz pracuje – autorzy stworzyli aplikację z kompleksową ofertą zajęć pozalekcyjnych, łączącą edukatorów i rodziców. Jej celem jest pomoc w utrzymaniu aktywności dzieci, uwalniając jednocześnie czas opiekunów.

  Ocena i zasady

  Na ocenę projektów składały się: nota komitetu, poziom ważności i istotności w odniesieniu do rozwiązanego problemu, skalowalność i wydajność wdrożenia oraz skala zastosowania rozwiązania w odniesieniu do społeczeństwa.

  Uczestników wspierało blisko 100 mentorów m.in. z Finlandii, Estonii, Stanów Zjednoczonych, Łotwy, Szwajcarii, Polski czy Niemiec. Swoją wiedzą podzielili się eksperci z zakresu programowania, budowania architektury informacji i aplikacji, psychologii, wirusologii, oraz osoby związane z projektowaniem interakcji, bezpieczeństwem danych i nauki. Wśród mentorów znaleźli się także konsultanci medyczni, prawnicy, edukatorzy i analitycy.

  Organizator zadbał o wirtualne miejsce spotkań, jakim był Slack, popularna w środowisku programistycznym platforma do komunikacji. W trakcie wydarzenia, uczestnicy mieli również unikalną możliwość wzięcia udziału w webinarach i szkoleniach specjalnie stworzonych na potrzeby HackCrisis: Tech for Good m. in. z przedstawicielami służby zdrowia, władz lokalnych i ekspertami prawnymi. Na koniec zespoły miały sesję szkoleniową z prowadzenia prezentacji pod okiem Gleba Maltseva, międzynarodowego trenera wystąpień publicznych.

  O wydarzeniu

  HackCrisis: Tech for Good zostało powołane do życia w DO OK jako jedno z pierwszych tego typu wydarzeń na świecie, w formie hackathonu do walki z pandemią koronawirusa w celu realizacji projektów pro publico bono na licencji open source. Podobne wydarzenia mają miejsce m.in. w Estonii, na Łotwie, Ukrainie, Litwie, Finlandii, w Niemczech, Kanadzie czy UK, a kolejne kraje dołączają do tego globalnego ruchu.

  icon-112px-padlock Created with Sketch.

  Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem