Prometeia zainwestowała 1 mln zł w Valo Industries

Dodane: 14.07.2020

Informacja prasowa

Udostępnij:

Prometeia Innovation Fund zainwestowała 1 mln zł w Valo Industries, polską firmę rozwijającą technologię bezprzewodowego przesyłu energii w infrastrukturze dronowej. Pieniądze zostaną przeznaczone na badania i rozwój technologii autonomicznego ładowania dronów.
Valo Industries opracowuje technologie bezkontaktowego ładowania baterii bezzałogowych statków powietrznych. To możliwe dzięki wykorzystaniu indukcyjnego przekazywania energii za pośrednictwem cewki nadawczej zamontowanej w platformie. Dron lądujący na stacji dokującej zawiera układ odbiorczy, w którym indukuje się energia ładująca akumulator.

– Bezdotykowe ładowanie w połączeniu z opcją automatycznego lotu daje możliwość stworzenia całkowicie autonomicznej infrastruktury – mówi Karen Oganisian, CEO Valo Industries. – Taki system może pracować 24 godziny na dobę, przez 365 dni w roku, zapewniając ciągłość i efektywność pracy – dodaje.

Tego typu rozwiązania są już wykorzystywane: m.in. w monitoringu sieci gazociągów, fabryk czy rolnictwie precyzyjnym. Ostatnio, podczas pandemii, są wykorzystywane do sprawdzania temperatury ciała dużych grup ludzi i dezynfekcji rozległych obszarów.

Potencjał w technologii Valo dostrzegł fundusz Prometeia Innovation Fund

– Obserwowaliśmy Valo Industries już od jakiegoś czasu. Oprócz ciekawego rozwiązania technologicznego, do inwestycji nakłonił nas międzynarodowy charakter firmy i nastawienie na międzynarodową ekspansję – tłumaczy Paweł Skałecki, prezes Prometeia Innovation Fund. – Firma w 2019 roku była obecna na UAV EXPO w Amsterdamie, czy Start Alliance w Dubaju, a w 2020 roku wygrała przetarg z silnym konkurentem. To tylko utwierdziło nas w przekonaniu, że będzie to dobra inwestycja – dodaje.

Celem inwestycji są dalsze badania i rozwój technologii, a także nowa wersja produktu – bezprzewodowej ładowarki dla powietrznych statków bezzałogowych. Przygotowywane rozwiązanie będzie odporne na działanie warunków atmosferycznych oraz (z racji niedużego rozmiaru) możliwe do zamontowania w trudno dostępnych miejscach, takich jak dachy i kominy. System będzie także wyposażony w elementy umożliwiające precyzyjne lądowanie dronów na ładowarce.

To kolejne finansowanie, jakie Valo Industries uzyskało w ostatnim czasie. Firma realizuje również projekty w ramach Polskich Mostów Technologicznych, które zakładają internacjonalizację biznesu na rynek japoński i amerykański, a także projekt finansowany z Funduszy Europejskich w ramach poddziałania 2.3.5 – Design dla przedsiębiorców. Valo posiada swoje przedstawicielstwa w Japonii (Tokio) oraz USA (Atlanta).

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem