Prowadzisz startup w modelu SaaS? Wiemy jak obniżyć koszty chmury nawet o 60%

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Prowadzisz startup w modelu SaaS? Wiemy jak obniżyć koszty chmury nawet o 60%

Udostępnij:

Prowadzisz startup w modelu SaaS. Biznes rośnie, przybywa klientów, cieszysz się. Ale potem orientujesz się, że ze wzrostem przychodu rosną koszty – głównie te dotyczący chmury. A gdybyśmy powiedzieli Ci, że możesz je obniżyć nawet o 60% i tym samym poprawić wynik finansowy? No to mówimy: możesz!

Zanim powiemy, jak obniżyć koszty za użytkowanie chmury, ustalmy jedno. Każde środowisko AWS można zoptymalizować – zwykle o 10-60%. Ile to oszczędności?

Przyjrzyjmy się konkretnym rezultatom, jakie „wykręcili” klienci Altkom Software.

Przykład #1

 • Startup z branży modowej
 • Średni miesięczny rachunek AWS: $4200
 • Wynik optymalizacji: -21% z rachunku

Przykład #2

 • SaaS CRM
 • Średni miesięczny rachunek AWS: $15000
 • Wynik optymalizacji: -34% z rachunku

Przykład #3

 • MedTech
 • Średni miesięczny rachunek AWS: $12500
 • Wynik optymalizacji: -55% z rachunku

A teraz do rzeczy.

Jak w startupie obniżyć koszty użytkowania chmury?

Krok #1

Wszystko zaczyna się od audytu. W Altkom Software przegląd środowiska AWS trwa od 3 do 4 dni i kończy się zaprezentowaniem raportu. Znajdziesz w nim informacje o wysokości możliwych do uzyskania oszczędności oraz rekomendowane działania.

Co ważne na tym etapie, jeśli zespół Altkom Software wykaże, że chmura klienta jest dobrze skonfigurowana i nie można z niej wycisnąć więcej oszczędności, wówczas po prostu gratuluje i nie pobiera żadnych opłat. A zatem klient nic nie ryzykuje.

Krok #2

Jeśli jednak widzi przestrzeń do współpracy, wtedy proponuje klientowi samodzielne wdrożenie rekomendacji dotyczących optymalizacji lub włączenie się w te działania.

W przypadku drugiej opcji klient zyskuje dostęp do praktyków i ich doświadczenia.

Co więcej, ta usługa jest w zasadzie bezpłatna dla klienta. W wyniku optymalizacji zaczyna obniżać rachunki – w pierwszym miesiącu o kilka lub kilkanaście procent; potem skokowo więcej. Część tego, co zyskuje klient stanowi wynagrodzenie Altkom Software. Dlatego możemy powiedzieć, że skorzystanie z usługi zawsze się opłaca.

Krok #3

Z kolei gdy optymalizacja kończy się sukcesem, klient otrzymuje od zespołu Altkom Software informacje o dalszym postępowaniu optymalizacyjnym. Potrafi wówczas samodzielnie zarządzać chmurą w taki sposób, żeby trzymać koszty na najniższym poziomie.

Krok #4

Tu jednak nie kończy się wsparcie zespołu Altkom Software. Następnie specjaliści od optymalizacji środowiska AWS pomagają klientowi we wdrażaniu podejścia FinOps, które pozwala na szybsze wprowadzanie zmian i rozwijanie nowych strumieni przychodów. Więcej informacji o podejściu FinOps znajdziesz pod tym linkiem.

Korzyści z optymalizacji

Oczywistą korzyścią z optymalizacji kosztów środowiska AWS jest poprawa sytuacji finansowej firmy. Ale nie jest jedyną, na którą warto zwrócić uwagę. Niższe koszty to również:

 • Większe zainteresowanie inwestorów – podczas pitchowania pomysłu aniołom biznesu lub przedstawicielom funduszu VC padnie pytanie o break even point, czyli pytanie o przekroczenie progu rentowności. Niskie koszty i szybki przyrost klientów = krótszy czas do osiągnięcia BEP.
 • Przewaga konkurencyjna – głównie dlatego, że mając zoptymalizowaną strukturę kosztów, możesz zaoferować swoim klientom atrakcyjniejszą cenę niż rynkowi rywale.
 • Szybszy rozwój – skalowanie biznesu jest wielowymiarowe. Mówimy o nim zarówno, gdy mamy na myśli wyższe zyski, jak i większą liczbę klientów. Ale skalowanie biznesu to również przyrost zatrudnienia. A na to właśnie pozwalają niższe koszty użytkowania środowiska AWS.

Jeśli zatem zastanawiasz się, o ile możesz obniżyć koszty prowadzenia biznesu w chmurze, skontaktuj się z zespołem Altkom Software. Podpowiedzą, co zrobić, żeby wyciągnąć z SaaS’a jeszcze więcej.

 

Artykuł powstał we współpracy z Altkom Software