Przekazaliśmy blisko 1,5 mln zł grantów dla startupów. Podsumowanie roku Startup Spark

Dodane:

Adam Trojańczyk Adam Trojańczyk

Przekazaliśmy blisko 1,5 mln zł grantów dla startupów. Podsumowanie roku Startup Spark

Udostępnij:

Wybrane startupy otrzymują od nas wsparcie finansowe (maksymalnie do 160 tyś. zł), mentorów operacyjnych oraz przede wszystkim dostęp do dojrzałego biznesu, jego zasobów i infrastruktury, co pozwala na testowanie rozwiązań w realnych warunkach produkcyjnych. Startup Spark podsumowuje 2019 rok.

Czytasz właśnie cykl artykułów pt. „Podsumowania roku”, w którym polskie akceleratory oraz fundusze opowiadają, jak minął im 2019 rok. Jeśli chcesz przeczytać inne teksty z serii, zajrzyj tutaj.

Od 2016 roku Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. (ŁSSE) z powodzeniem wspiera tworzenie, rozwój i skalowanie produktów i usług startupowych, łącząc je z dojrzałym biznesem. W swoim portfolio posiadamy ponad 300 inwestorów, a w programie akceleracyjnym Startup Spark 2.0. aż 11 odbiorców technologii. Wspieramy startupy, które tworzą głównie rozwiązania dedykowane przemysłowi 4.0, sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwu, internetowi rzeczy, rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości, a także narzędzia z szeroko pojętego marketingu.

Dbamy o to, aby każda współpraca zakończyła się komercjalizacją bądź długofalowym partnerstwem pomiędzy startupem a odbiorcą technologii. Później przystępujemy do działań post-akceleracyjnych. Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna to nie tylko 11 partnerów biznesowych Startup Spark 2.0., ale również nasi pozostali inwestorzy, do których docieramy z produktami i usługami dopracowanymi w ramach akceleracji.

W ŁSSE organizujemy dziesiątki wydarzeń branżowych (np. Międzynarodowy Kongres AGD) lub ogólnogospodarczych (np. Business Mixer Łódzkiej SSE), podczas których prezentujemy startupy z naszego ekosystemu. Dajemy im tym samym możliwość dotarcia do wielu zainteresowanych ich rozwiązaniem osób i firm.

270 startupów z całej Polski

Rok 2019 był dla nas bardzo udany. Łącznie zgłosiło się do nas ponad 270 startupów z całej Polski, z czego do współpracy rekomendowaliśmy 25 firm, między innymi: Collectomate –  innowacyjny wieloskrytkowy moduł w formie mebla, który testowany był pod kątem wsparcia procesu obiegu dokumentacji wewnętrznej w firmie PWC. Wyniki testów były na tyle obiecujące, że firma i startup aktualnie pracują nad koncepcją wdrożenia rozwiązania na większą skalę.

Suprema Solutions, który w celu realizacji wspólnego projektu IoT, połączyła siły i doświadczenie z firmą WDX S.A.  Celem akceleracji było wykonanie systemu informatycznego, powalającego na automatyzację procesów logistycznych. W szczególności na obsługę operacji magazynowych i procesu wydań z wykorzystaniem nowatorskiego systemu załadunku – Q-Loader. Wypracowane wspólnie rozwiązanie – innowacyjny autorski system klasy WMS (Warehouse Management System) pozwolił na cyfryzację procesów i dzięki urządzeniom uczyni łańcuch dostaw w pełni automatyczny.

theConstruct, który dzięki technologii VR i realistycznym wizualizacjom 360° Paradyż Virtual Space pozwala użytkownikowi poczuć klimat aranżacji wnętrza w sposób wcześniej nieosiągalny. Rozwiązanie to odpowiada na potrzeby klientów Ceramiki Paradyż, którzy chcieliby poznać lepiej produkt bez potrzeby odwiedzania sklepu stacjonarnego. Startup we współpracy z odbiorcą technologii stworzył innowacyjne narzędzie wirtualnej, rozszerzonej rzeczywistości ułatwiające proces inspiracji, doboru i zakupu płytek ceramicznych do mieszkania czy przestrzeni biurowej. Interaktywne wizualizacje umożliwiają zaobserwowanie jak produkty prezentują się w pomieszczeniu i jak komponują się z pozostałymi elementami dekoracyjnymi.

Spółka X Harbor, która zajmuje się głównie rozwiązaniami z pogranicza health-tech oraz industry 4.0. W swoim portfolio posiada projekty dotyczące układów sensorycznych dla straży pożarnej i wojska. Zajmuje się algorytmami związanymi z przewidywaniem wytrzymałości implantów i palników plazmy aktywizujących powierzchnię oraz filtrów powietrza opartych o fotokatalizę. Dzięki współpracy z Grupą Pietrucha zrealizowano MVP nowoczesnego narzędzia Astech, pozwalającego na monitoring za pomocą dronów inwestycji liniowych w całym procesie jej powstawania. Pozwoli ono na monitoring i łączenie danych z różnych źródeł, a dzięki temu bieżącą kooperację głównego inwestora z podwykonawcami. Monitoring inwestycji liniowych wykonywany jest za pomocą nalotów dronem wyposażonym w głowicę ortofoto.

LiveCall to zaawansowane narzędzie do zwiększania liczby telefonów sprzedażowych dla firm. Schemat działania jest stosunkowo prosty. Firma instaluje wtyczkę na stronie, a LiveCalll identyfikuje potencjalnego klienta odwiedzającego witrynę firmy i oferuje mu połączenie zwrotne. Gdy potencjalny klient zostawi swój numer telefonu wdzwaniana jest dwustronna rozmowa pomiędzy firmą a klientem. Połączenia zwrotne mogą pochodzić z różnych źródeł poza wtyczką (chatbot, integracja z formularzami kontaktowymi, API, Facebook Lead Adsy, messanger itp). Podczas rozwoju projektu w ramach akceleracji z firmą Bluerank została stworzona usługa call trackingu. LiveCall call-tracking rejestruje informacje o przychodzących połączeniach telefonicznych i umożliwia powiązanie i analizę, skąd dana firma otrzymuje połączenia telefoniczne tj. czy źródło telefonów to Google AdWords, SEO, inne strony odsyłające, bezpośrednie wejścia na stronę czy kampanie reklamowe offline. Dzięki tej technologii można przypisać połączenie do konkretnego kanału marketingowego. LiveCall i Bluerank wspólnie oferują projekt swoim klientom na zasadzie udziału w zyskach.

Sukcesy 2019 roku

W ramach Startup Spark 2.0 pozyskaliśmy 11 partnerów biznesowych/obiorców technologii, wraz z którymi poszukujemy innowacyjnych produktów i usług. Otrzymaliśmy łącznie ponad 270 zgłoszeń w ramach dwóch rund naboru. 100 startupów spotkało się na indywidualnych rozmowach z potencjalnymi odbiorcami technologii, a 25 zostało rekomendowanych do udziału w projekcie. Przekazaliśmy blisko 1,5 mln zł grantów dla startupów  na rozwój produktów i usług oraz dopasowanie ich do potrzeb biznesu. Przewidujemy, że 90% startupów uczestniczących w ramach 1. rundy akceleracji, która zakończyła się w 2019 r. skomercjalizuje swoje rozwiązanie.

Dodatkowo pozyskaliśmy 13 000 000 PLN dla nowoutworzonego akceleratora S5 – Akcelerator Technologii 5G, w ramach którego przekażemy granty  startupom tworzącym rozwiązania w obszarze technologii 5G i non stand alone 5G. Partnerami w projekcie są Urząd Komunikacji Elektronicznej, operator P4 Sp. z o.o. oraz Politechnika Łódzka

ŁSSE S.A. została również nagrodzona w prestiżowym rankingu fDi Global Freezones of the Year m.in. w kategoriach connectivity, industry 4.0, 5G readiness i start-up support.

W 2019 roku wspólnie ze Związkiem Polska Cyfrowa (zrzeszenie producentów sprzętu RTV i IT, m.in. Samsung, LG, Sony) stworzyliśmy w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Centrum Kreatywności Fabryka, którego celem jest połączenie kultury, sztuki, biznesu i nowoczesnych technologii w jednym miejscu. W 2019 roku wspólnie zorganizowaliśmy 120 eventów,  w których udział wzięło ponad 2500 uczestników.

Co się nam nie udało? Próbowaliśmy złożyć kartkę papieru na pół ponad 13 razy, a mentorzy nie mrugać przez ponad 2 minuty. Niestety kompletnie się nam to nie udało.

Plany na przyszłość

Mierzymy bardzo wysoko. Chcemy stworzyć przestrzeń, która da wszystkim stronom ekosystemu jeszcze większe możliwości. W 2020 roku będziemy prowadzić dwie kolejne rundy naboru do Startup Spark 2.0 (obecny nabór kończy się 02.02.2020r. oraz akcelerować będziemy również startupy tworzące rozwiązania z wykorzystaniem technologii piątej generacji (nabór trwa do 16.02.2020 r.). W nowym programie S5-Akcelerator Technologii 5G jako pierwsza i jedyna strefa w Europie, a może i na świecie, wdrażać będziemy infrastrukturę 5G do fabryk naszych inwestorów. W obu programach akcelerować będziemy 80 startupów. Stworzymy synergię biznesu i startupów w obszarze IoT. To tylko część ambitnych planów Zarządu ŁSSE S.A. i zespołu Startup Spark/S5, których celem jest stworzenie w Łodzi, regionie i Strefie – kompleksowego hubu innowacji.

Autor: 

Adam Trojańczyk, członek zarządu i COO w software house’ie Inwedo.

Posiada czternaście lat doświadczenia w branży IT. Pracował z firmami z różnych zakątków świata. Od strefy ekonomicznej w Meksyku, firm w USA, poprzez dziesiątki firm z Europy, największe agencje interaktywne w Polsce, aż po firmy z Japonii i Australii. Przez ten czas zarządzał swoim software housem oraz współtworzył i angażował się w rozwój wielu startupów. Był mentorem i ekspertem w programach akceleracyjnych. Po godzinach pisze artykuły na swoim blogu https://trojanczyk.pl.