Przenośna drukarka do etykiet? Sprawdziliśmy, do czego może się przydać

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

Przenośna drukarka do etykiet? Sprawdziliśmy, do czego może się przydać

Udostępnij:

Poręczny format, szybki wydruk i przede wszystkim mobilność. Przetestowaliśmy drukarkę, która sprawdzi się idealnie w sklepach stacjonarnych, magazynach i wszędzie tam, gdzie nadajemy dużo przesyłek.

Sklepy stacjonarne i magazyny często borykają się z problemem sprawnego oznaczania swoich produktów – zazwyczaj trzeba szybko i na miejscu wydrukować etykietę lub kod kreskowy, a drukarka stacjonuje daleko w biurze. Odpowiedzią na takie sytuacje mają być drukarki przenośne – wciąż mało popularne rozwiązanie, którym powinni zainteresować się wszyscy sprzedawcy i punkty wysyłkowe.

Dlaczego drukarki przenośne są dobrym rozwiązaniem? Pozwalają zaoszczędzić dużo czasu i są wygodne w obsłudze. Przekonaliśmy się o tym bardzo szybko podczas testów „pancernej” drukarki firmy Brother. Co prawda nie robiliśmy tego w warunkach naturalnych (w końcu redakcja i home office to nie to samo co sklep czy magazyn), ale próbowaliśmy odtworzyć podobne warunki użytkowania sprzętu.

Model modelu RJ-4230B jest wyposażony w Bluetooth, co jest jego największą zaletą – dzięki temu jesteśmy w stanie nawet w terenie drukować wysokiej jakości dokumenty (max. szerokość 4″), etykiety, paragony, kody kreskowe, które można umieszczać na produktach.

W naszym przypadku drukarka przydała się szczególnie do drukowania etykiet do przesyłek kurierskich – mogliśmy szybko sparować drukarkę ze smartfonem i po chwili mieliśmy gotowy dokument (sama prędkość druku to 127 mm/sek, a więc świetny wynik). Z połączeniem nie było większego problemu – smartfon wykrywa urządzenie przez NFC, a sama drukarka posiada certyfikat MFi, który uwzględnia pełną kompatybilność urządzenia z produktami firmy Apple (obsługa funkcji AirPrint). System Android może skorzystać z aplikacji stworzonej przez firmę Brother.

Mówiąc o dobrej jakości wydruku musimy tu zaznaczyć, że urządzenie obsługuje druk termiczny, czyli taki sam jak mamy w kasach fiskalnych. To oznacza, że nie mamy tu żadnego tonera, tuszu, czy taśmy barwiącej – za wydruk odpowiada reakcja termochemiczna i nacisk głowicy dociskającej, która zapewnia widoczność liter na specjalnym papierze.

Wydruk jest wyraźny, poprawny (w tym wypadku rozdzielczość druku: 203 dpi), ale jest jeden minus – tak jak sklepowe paragony tak wydruk z tej drukarki może szybko ulec wyblaknięciu, jeśli poddamy go długiemu działaniu promieni słonecznych.

Dzięki swoim małym gabarytom (waga 850 g) Brother RJ-4230B możemy w każdej chwili przyczepić do paska od spodni lub po prostu wrzucić do torby – to format idealny w podróży, dlatego z druku możemy korzystać gdziekolwiek jesteśmy. Podczas transportu nie musimy się martwić o to, że sprzęt ulegnie uszkodzeniu – drukarka ma wzmocnione części oraz gumową obudowę, przez co otrzymała certyfikat IP54 (stopień ochrony przed wnikaniem pyłu i wody). Sama konstrukcja jest na tyle mocna, że powinna przeżyć upadek z wysokości 2,1 m.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki dokument wydrukować też przy komputerze – wtedy po prostu podłączamy drukarkę kablem USB i bezpośrednio drukować z takich programów jak Word, Excel oraz Outlook. Możemy też skorzystać z dedykowanego programu P-Touch Editor, w którym znajdują się przykładowe wzory etykiet, paragonów, identyfikatorów dla pracowników (wszystkie możemy oczywiście dopasować do swoich potrzeb). Mamy tu nawet propozycje… etykiet na przetwory, jakbyśmy zechcieli wykorzystać potencjał tego urządzenia także w domu. Nam się przydało!

Do tej poręcznej drukarki można dokupić szeroką gamę akcesoriów, takich jak uchwyty do montażu w pojazdach, dodatkowe baterie, pasek i stację dokującą do ładowania baterii czy ładowarkę samochodową 12V.

Dzięki dodatkowym akcesoriom, a także ze względu na fakt, że drukarka od Brother jest odporna na warunki atmosferyczne i uszkodzenia, sprawdzi się w wielu branżach, gdzie potrzebny jest trwały i sprawdzony sprzęt.