Przenośna samotnia lekiem na stres. Ta kosmiczna bluza sprawi, że ochłoniesz

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Izolacja od otoczenia, obniżenie pulsu poprzez zminimalizowanie ruchu i własna ścieżka dźwiękowa. Te trzy funkcje nowej odzieży mają sprawić, że nasze życie stanie się spokojniejsze. Tak przynajmniej zakładają Vollebak – twórcy odzieży na miarę 21. wieku.

Przed zaplanowaną stresową sytuacją, a taką można nazwać np. wystąpienie publiczne, czy udział w zawodach sportowych, staramy się znaleźć chwilę dla siebie, na uspokojenie myśli. Na pewno ciężko przychodzi to olimpijczykom, którzy na wypełnionym po brzegi stadionie, z kibicami wypluwającymi płuca by wydać jak najgłośniejszy dźwięk wuwuzelą, mogą mieć problem z uspokojeniem myśli. W takich sytuacjach przyda się bluza The Baker Miller Pink Hoodie, która wycisza.

Odizolować się od otoczenia

Po jej założeniu, nałożeniu kaptura na głowę i zapięciu zamka tak, by materiał zakrył całą twarz, użytkownik odzieży przyszłości ma poczuć się jak w samotni. Zapomnieć o tym, co się dzieje wokół i skupić na głównym aspekcie wydarzenia, w którym bierze udział. Sposobem na to ma być połączenie wiedzy na temat wzornictwa, właściwości materiałów i znajomości funkcjonowania ciała. Informacje o tych wszystkich aspektach pozwoliły stworzyć idealną odzież dla sportowców i nie tylko. Jak zaprojektowano bluzę na miarę 21. wieku?

fot. materiały prasowe

Na kapturze, w miejscu, które zakrywa oczy, stworzono specjalnej konstrukcji wizjery. Dzięki nim użytkownik bluzy widzi, co się dzieje na zewnątrz, ale nikt nie widzi jego wyrazu twarzy. Kolejny element kaptura, wyziewniki, mają przekonać do oddychania nosem, co uspokoi puls i tętno. Muzyka, którą usłyszymy za pomocą głośniczków ułatwi odizolowanie się od otoczenia, a rękawy, które znajdują się między klatką piersiową, a pachami ograniczą ruchy.

Załóż, a się nie zabijesz

Do tego wszystkiego, odzież wyprodukowana przez Vollebak jest wodoodporna, wiatroodporna i “oddychająca”, czyli przepuszczająca powietrze, jednocześnie utrzymując ciepło ciała. Jak zapewniają jej twórcy, sprawdzi się przede wszystkim w stresowych sytuacjach, a takich w naszym życiu jest co nie miara. Jeśli jednak, oprócz stresu, spotykamy się w niebezpiecznych sytuacjach, bądź pracujemy w niebezpiecznych warunkach, warto poznać kolejną produkcję firmy zza Oceanu.

Mowa o Condition Black Jacket, czyli o bojowej zbroi dla sportowców i tych wykonujących niebezpieczne zawody. Kurtka ta ma zabezpieczyć nas przed utratą ciepła, ale też przed okaleczeniami. Jest bowiem stworzona z materiałów wykorzystywanych m.in. przez NASA do tworzenia kombinezonów kosmicznych. Dzięki nim, jak zapewniają producenci, osoba w owej kurtce przetrwa nawet upadek z wysokości o prędkości spadania wynoszącej 120 km/h.

fot. materiały prasowe

Dziewiętnaście warstw

Condition Black Jacket powstaje z dziewiętnastu warstw materiału o nazwie “ceraspace” – innowacyjnej tkaniny tworzonej z cząstek ceramicznych przekształcanych w elastyczną skórę. Twardszym i bezpieczniejszym materiałem od ceraspecu jest podobno tylko diament. Dzięki elastycznemu materiałowi użytkownik kurtki nie czuje się jak w żelaznej zbroi, nie jest ociężały, a jego ciało jest zabezpieczone przed uszkodzeniami.

Odzież stworzona przez Vollebak została okrzyknięta przez media odzieżą przyszłości. Niektórych ten fakt może dziwić, bo zazwyczaj hasła te dotyczą nowych technologii, elektroniki. W przypadku odzieży skupiono się jednak na fizyce ciała, na tym, żeby za pomocą wiedzy zdobywanej przez lata uspokoić użytkownika, bez wykorzystania zbędnej elektroniki. Jesteśmy ciekawi, czy sama konstrukcja bluzy przekona do zakupu tysiące klientów. Koszt pierwszej to 220 funtów, a drugiej – zbroi dla sportowców – wynosi 750 funtów.